home
Jeden den

RECENZE FILMU

Jeden den to bude mít těžké. Lone Scherfig do kin předloni přivedla značně (a uměle) vyhypeovaný film Škola života, který z nějakého důvodu objel všechny festivaly a ceremoniály, aby na něj do dvou měsíců každý právem zapomněl. Zaujmout nyní, kdy je na dánskou režisérku leckdo naštvaný (ačkoliv není její chyba, že se ke Škole života přistupovalo jako k něčemu, čím nebyla), bude zásadně těžší. Navíc s filmem, který nemá daleko k neplánované sebevraždě.


Námět Jednoho dne zní na první poslech docela atraktivně, po zamyšlení se ale zdá jasné, že si jím filmař dobrovolně a nevědomky podřezává větev.
Knižní předlohu neznám, umím si ale představit, že v jejím formátu jde skutečně o nápadité, zajímavé dílo, které musí mít svoje nezpochybnitelné kouzlo. Převedeno do filmové podoby se ale ono kouzlo epizodnosti a nevyřčenosti mění v krok naopak značně zpochybnitelný.
Film, který vypráví o dvacetiletém vztahu dvou zprvu jen přátel, jemuž jsme ale svědky vždy jen jeden den v roce, 15. července, totiž nemůže být tak úplně plynulý a přirozený, natož přesvědčivý, z mnoha logických důvodů.
Dopadlo to tedy skutečně tak, že je Jeden den značně "nedokonalý" film. Jenže on je také velmi příjemný.

Zásadní roli v tom hrají Anne Hathaway a Jim Sturgess. Chemie mezi těmito dvěma zcela přesvědčivě jiskří. Každý pohled a hlášku jim věříme. Anne nebyla nikdy a nikde natolik sympatická, ostatně to samé se dá říct o Jimovi.
Na bedrech hlavní dvojice spočívá veškerá síla příběhu a je nezbytné, abyste si oba bez výhrad oblíbili. S tím budete mít možná problém u floutka Sturgesse, jehož postava prochází asi nejpatrnějším vývojem, čímž před ním stojí daleko složitější úkol než před Annou. Nicméně se ho stále poněkud upozaděný herec chopil se ctí a úspěchem.
Scherfig se nezbavuje jisté teatrálnosti, jež mě místy iritovala u Školy života (neměla si kdysi tykat s Dogme 95?), ale k dvacetiletému vztahu to na rozdíl od vykonstruovaného školního letáku jaksi patří. Pocit osudovosti a nadobyčejnosti je docela užitečný. Stejně jako skvěle zachycené "kouzlo okamžiku" a emoce z něj plynoucí, které jsem zmiňoval už právě u Školy, ale až nyní přebírají vedoucí úlohu. Vyvolat tyto pocity bylo totiž tím jediným, co může těch dvacet epizod držet pohromadě.

Právě to, že námět nenabízí mnoho cest k prozkoumání, představuje největší slabinu snímku. Nejzřetelněji můžeme nalajnovanost zpozorovat ke konci, který se zdá strašně prvoplánový a přehnaně slzopudný. Říká se, že kazí vyznění filmu, jenž měl vykročeno k zásadně lepším hodnocením. S tím nemohu souhlasit - stal se jen logickým výsledkem rovnice. Já na něm oceňuji alespoň to, že přišel ve chvíli, kdy stálo před hrdiny zásadní dilema - nejde tedy o klasické násilné a zbytečné negování happy endu.
Co se týče tlačení na emoce a absence originality, které zřejmě ke konci "objektivně řečeno" překračují hranici, můžu jen zopakovat, že ze samé podstaty nezbývalo režisérce a scenáristovi nic jiného než vydat se právě touto cestou, v níž už mnoho inovativního nevymyslíte a útočení na city se nevyhnete.
Omluva to je jen částečná, ale podívejme se na to z druhé strany: kritizované vyústění bylo jediným možným způsobem, jak film důstojně zakončit, pokud byste tedy nestáli o zatmívačku s objímajícím se párem přes celé plátno. A věřte mi - o to byste nestáli.

Zpětně se zdá jasné, že Jeden den by měl šanci jen v rukou nejlepších režisérů, kteří by vybrousili formu a upozadili obsah. Zámořské recenze mu to dávají velmi hlasitě najevo a jen málokterá se vyhoupne nad průměrné hodnocení.
Já si ale v první řadě z kina odnesl velmi příjemný pocit, kdy mě sympatičtí herci bavili (nejen ti v hlavních rolích) a ono kamenované finále mi nebylo lhostejné. Zároveň tak trochu oceňuji, že se ještě pořád najde někdo, kdo se u romantiky neschovává za komediální žánr - humor Jednoho dne je spíš "příjemný" než "vtipný", ke konci mizí úplně.
Jsem navíc tak trochu rád, že se po nějaké době můžu zastat filmu, který považuji za podceněný - je to příjemná změna.
Jeden den není dokonalý v žádném slova smyslu a nebylo by upřímné vám tu tvrdit, že se svému osudu vzepřel; ve skutečnosti se mu totiž úplně podvolil. Uvědomil si své slabiny a pokusil se s nimi poprat. Pro mě úspěšně.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Objektivně řečeno je Jeden den úplně zbytečný kousek, který nepřináší moc nového a zajímavého. Pokud ale souhlasíte s tím, že film nemusí být bezchybný, aby byl moc dobrý, máte pořád šanci si ho užít. Sám uznávám, že těch "ale" se vysypalo strašně moc, "ale" dobrý pocit bude nakonec vždy tím, čemu jde podlehnout nejlíp.
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.