home
Obchod za rohem

GOLDIE FILM

Dnešní goldie zacelí další díru ve výběru toho nejlepšího, co podle nás můžete z oblasti kinematografie vidět. Pole režisérů, kteří se do dějin filmu v pozitivním slova smyslu zapsali, je velmi široké, proto nám ještě nějakou chvíli potrvá, než se stihneme zaměřit alespoň na ty nejzásadnější. Na druhou stranu je dobře, že se studnice kvalitních tvůrců a jejich filmů zdá být prozatím nevyčerpatelnou. Autorem, jehož by nebylo hezké vynechat, je Ernst Lubitsch. Původně Němec, který se dokonale přizpůsobil hollywoodskému stylu (a tento fakt neberte negativně), se proslavil mnoha snímky. Obchod za rohem možná nepatří mezi ty (u nás) nejznámější kousky, lidé si při vyslovení Lubitschova jména patrně vzpomenou spíše na Madame DuBarry či Ninočku s kouzelnou Gretou Garbo, avšak kvalitou se zmíněným filmům Obchod za rohem směle vyrovná. A jeho (ne)známost pak může být pádným důvodem pro to dát mu šanci.


Berlíňan Lubitsch svou profesní dráhu zahájil u divadla, účinkoval také například v kabaretech. Jeho kariéra se časem přes různé pomocné práce u filmu i hraní v nich dostala až do bodu X. Lubitsch se stává režísérem. Lubitschova režisérská kariéra začala v polovině 10. let minulého století, tedy v dobách němého filmu, přenesla se přes zvukový film z Německa do Spojených států a ve výsledku vytvořila pěknou řádku nezaměnitelných snímků, které si udržely kvalitu i svůj typický nádech. Spojuje je totiž tzv. Lubitschův dotek, jakési metaforické vyjádření pro popis vyznění jeho filmů. Ty se vyznačovaly elegantností a lehkostí, s jakou působily na diváky, ale i jistou dávkou ironie, cynismu a satiry. Lubitsch bývá považován za mistra komedie, jež se mohou chlubit přívlastkem inteligentní. Není proto divu, že si z něj mnozí známí tvůrci vzali příklad. Mezi jeho následovníky se dá zařadit například Billy Wilder, o jehož filmu Eso v rukávu byla řeč minule.

Obchod za rohem je adaptací maďarské divadelní hry. Lubitsch zachovává její umístění do ulic Budapeště a vytváří tím zajímavý prvek filmu, který je jinak plně natočen v duchu jeho hollywoodských komedií, s hollywoodskými hvězdami, v hollywoodských lokacích. Maďarskost místy působí nepatřičně, ve výsledku ale až poutavě kontrastně.
Děj se soustřeďuje okolo malého obchůdku pana Matuscheka a jeho zaměstnanců. Nejlepším prodavačem i jedním z dvou hlavních hrdinů filmu je sympatický Alfred Kralik (James Stewart). Ten je jednoho dne konfrontován s mladou dámou Klarou Novakovou (Margaret Sullavan), která do obchodu přijde nejen nakoupit, ale také požádat o novou práci. Ta je v době doznívající hospodářské krize vzácností. Přes počáteční nevoli je Klara nakonec přijata a posiluje tak tým prodejců. Krásná mladá žena se však s Alfredem rozhodně netoleruje. Dělají si naschvály, štěkají po sobě, nemohou se vystát a raději oba unikají do svého dalšího světa – ke svým přátelům, s nimiž si dopisují a do nichž se zároveň skrze dopisy zamilovali. Asi začínáte tušit, kde je zakopán pes. Než se ale vše vysvětlí a vyřeší, budeme ještě svědky náhlého propuštění Alfreda, kterého pan Matuschek podezřívá z nevěry s jeho ženou, ale i vynikající scény v restauraci, kde se má Klara setkat se svým vyvoleným.
Pokud se vám popis děje zdá něčemu podobný, máte pravdu. K Obchodu za rohem bývá přirovnávána novodobá romantická komedie Láska přes internet s Meg Ryan a Tomem Hanksem. Jakmile ale budete mít možnost srovnání, jsem si skoro jistá, že si vás Lubitsch přetáhne na svou stranu.

Čím je Obchod za rohem tak výjimečný? Jako spousta komedií zlatého věku Hollywoodu působí příjemně staromilsky, laskavě, pohladí na duši, ale přesto nebudete cítit tunu cukrkandlu či laciné ždímání emocí. Lubitsch toto všechno vrchovatě splňuje. Navíc se může pyšnit skvělými a dynamickými dialogy. Ve snímku se doslova odehrává válka mezi pohlavími, tím film získává zajímavou rovinu. Sentimentálnost je skryta pod rouškou humoru a cynismu, ale i vážnosti – doslova cítíte hospodářskou krizi a těžkost situace.

Lubitsch v Obchodu za rohem stvořil jakýsi mikrokosmos. Jeho velkou výhodou pak je to, že dvěma hlavním postavám ty vedlejší pouze nesekundují, ale tvoří svébytné a propracované charaktery se svou minulostí i problémy. Pobaví, avšak také usměrní dějovou linku. Nejsou jen křovím. Ve výsledku se z Obchodu za rohem stal vynikající snímek, který má spád i příjemnou stopáž, takže vás nepřestane nikdy bavit. Nakonec není divu, že jej sám Lubitsch nazval nejlepším filmem své kariéry.

jedním dechem
Obchod za rohem není jen dávným předobrazem Lásky přes internet. Je esencí lubitschckosti, dva skvělí herci v něm předvádějí bitvu mezi pohlavím, pobavíte se, ale i dojmete. A to ne lacině, ale prostřednictvím něčeho inteligentního, majícího příjemnou patinu a lesk dávných dob.
Aleee
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.