home
Občan Kane

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
100 %

film. Film. FILM.

Přiznejme si to, na film z roku 1941 se dneska člověk těžko podívá náhodou. Občana Kanea jsem tedy viděla zejména díky jeho reputaci - a jsem moc ráda, že se tak stalo. Abyste natočili geniální film, stačí, když jste génius. Pro většinu lidí je toto pravidlo nepoužitelné, ale Orson Welles je čestnou výjimkou. O peripetiích vzniku a přijetí tohoto díla toho bylo napsáno až dost, ale rozhodně to není zajímavější než snímek samotný. Ten totiž umě vypráví příběh, ve kterém jsou důležité postavy a děj, tempo a struktura jsou dokonalé a chameleon Welles představující Kanea v období asi padesáti let je obdivuhodný. V dnešní době mi trochu vadí, že i ty lepší filmy obvykle těží z různých odkazů, sebeironie a nevážnosti. Na příběhu i způsobu vyprávění Občana Kanea je vidět, že Welles měl absolutně jasno v tom, co a jak chce říct. Díky této čistotě film funguje tak, jak je - je myšlen vážně a mluví sám za sebe bez všemožných meta-berliček. Takhle napsané to zní dost jednoduše a nevýjimečně, ale v praxi se to jen tak nevidí. Svou pověst si rozhodně zaslouží.

27. prosince 2012
avatar uživatele
90 %

Před zhlédnutím jsem se nejvíce bál toho, že film nedokážu patřičně docenit. Že slovní spojení "nejpřelomovější film historie" je sice na místě, ale jakožto filmovému laikovi mi nic neřekne a výsledek se mi nebude líbit. Jak můžu hledat přelomovost v 70 let starém díle, když kinematografie z té doby jde mimo mě? Moje obavy se však vytratily již se začátkem. V prvé řadě totiž Občan Kane baví a udivuje způsobem jako každý jiný. Strhne vás svým dějem, zaujme bravůrně vystavěnými dialogy a okouzlí hereckými výkony. A na to žádné hlubší filmové vzdělání mít nepotřebujete. Občana Kanea, natočeného v roce když byl můj děda v pubertě, jsem si totiž užil stejně tak jako současné filmy. Nadchne vás svými příběhovými zvraty a ohromí nečekaným koncem po vzoru špičky žánru 21. století. Čas tomu neubírá na váze, naopak. Nepotřebuji znát osobu Orsona Wellese, abych dokázal ocenit nadčasovost jeho díla. Nemusím ani vědět, že to byl jeho debut, či že úhly kamer zde použité předtím nikdo jiný nezkusil. Především je pro mě Občan Kane skvěle vystavěným filmem, kdy inovativní postupy hrají pouhou roli lákadla, kvůli kterému se na něj budu případně dívat znovu a znovu a s každým dalším zhlédnutím objevím dosud nepoznaný úlomek Orsonovi vynalézavosti. Nebo taky nemusím a zkrátka se pobavím a užiju si opět komplexní zážitek se vším všudy.

27. října 2011
avatar uživatele
100 %

Je až k nevíře, že 70 let starý film má i dnes co říct. Nebo naopak, je jeho stáří právě ten důvod. Dřív se netočili desítky filmů ročně, film byl něco výjimečnějšího, než dnes, kdy na nás filmový průmysl chrlí jeden kus za druhým a kino/televize je pro nás způsobem, jak zabíjet zbývající čas, často brakovými filmy. Tento film je opravdu skvost.

24. května 2011
avatar uživatele
80 %

Rosebud

Abych tuto kultovní klasiku označila jako geniální, asi bych se musela podívat znovu, každopádně říkám, že je to skvělý a nestárnoucí film. Příběh je nadčasový, člověk tu bude pořád, ten se nemění, a vždy tu budou lidé jako byl filmový Kane, proto i příběhy o nich nebudou nudné, ba naopak budou přinejmenším zajímavé. Pro mě je ten film skvělý především díky technice - krásné záběry, práce s hloubkou, zrcadly, podhledy a nadhledy... Novátorské postupy všude, kam se divák podívá. Je vidět, že to měl režisér pevně pod kontrolou a podařilo se mu natočit skvost, ze kterého lze čerpat dodnes. Dál se myslím nemá cenu vyjadřovat, to prostě musí vidět každý a ten si pak názor musí utvořit sám. Tohle je film, ke kterému toho bylo řečeno už tolik, že nic dalšího nemá smysl dodávat.

8. srpna 2010
avatar uživatele
70 %

Lepší než jsem čekal

Jedna z vlajkových lodí staré filmové školy. Jediná škoda, že já mám raději tu novější, která z filmového média dokáže dostat mnohem více, ačkoli vzácné výjimky mohou být o to zářivější a já se jim nebráním. Důkazem je právě Občan Kane. Pozici tohoto filmu lze plně chápat a respektovat. Uznávám jeho filmařské kvality jako něco jedinečného, co vytváří osobitou atmosféru. Způsob, jakým se dopracováváme k hlavní postavě a jejímu životu je plný nápadů a ukázalo se to jako skvělá volba, která funguje pořád. Jsou věci, které nemají jak zestárnout. Je to film, který si svojí pozici musel vydobýt, což je lepší ukazatel kvality než u filmů, které si svojí pozici udělají pomocí vymývání mozku. Přesto si myslím, že Kane je takový „obětní beránek“ a modla filmových znalců, režisérů a mnoha herců, kteří hledají v nadčasovosti a věkové ošlehanosti nad-umění, filmařský nad-zážitek a zároveň se potřebují uchýlit k chválení staré dobré filmařiny. To je klasický postoj ke starým filmům. Kdykoli se někdo zeptá na oblíbený film nějakého věhlasného režiséra, je tam nějaká stařešina, aby se neřeklo. Mrkněte pak na filmy takových lidí. V každém se objeví filmový plakát Casablancy, Citizena Kanea a tak se během let pěstuje kult filmu. Stejně jako děti vzhlíží k prarodičům a cítí jejich moudrost, tady je to podobné. Ne, z Kanea nebudete jak opaření horkou vodou, nebudete skákat radostí a nebudete oslavovat den zhlédnutí jako své druhé narozeniny. Nečekejte film století ani film všech filmů. „Zkouknete, šlo to, možná ještě mrknu, nadprůměr.“ Kdo ho má rád, je znalec, kdo na něj nedává, je ignorant. Tak to u klasik bývá a nedá se nic dělat. Já nebudu opět ani v jedné skupině, protože to nemám zapotřebí. Množství flashbacků mě nudilo svojí nezajímavostí a nicneříkajícností. Kaneovo dětství a s tím související slovo Rosebud vyústí v jednoduchý konec, kterému by se dnes věnovala jedna scéna a jelo by se do větších hlubin a rozkolů duše hlavního hrdiny. Dnešní filmařina a její možnosti dalece přesahují možnosti tehdejší doby. Za to starý film nemůže, ale já měřím jedním metrem. 70% a nestyděl bych se ani za 60. Přesto je pravděpodobné, že půjdu po druhém zhlédnutí výš.

28. května 2010
avatar uživatele
100 %

Tak to vidím já...

Ultimátní filmový zážitek, který od dechberoucího příběhu po nesmrtelné zpracování nabízí vše. Pověst tento kousek zcela vystihuje, čímž bude mnoha lidem nesympatický. Ale proč neuznat, že vše, co se o Kaneovi říká, je pravda? Nikdy nezapomenu na pocity po prvním zhlédnutí. A druhém. A třetím. A jakémkoli dalším. Kdo nechápe kvalitu Občana Kanea, nechápe film. Tahle arogantně znějící pravda podle mě nemá východisko.

19. září 2009