home
Naušika z Větrného údolí

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
70 %

Naušika

Dnes můj druhý, celkově můj pátý Miyazaki. Už jsem si na jeho poetiku zvykla, něco se mi líbí více, něco méně. Myslím, že světlou chvilku v podobě parádního Zámku v oblacích jsem si už vybrala. Naušika je velice podobná Princezně Mononoke. Ta mě příliš neuchvátila, proto je skoro logické, že ani Naušika mi zase tak úplně nesedla. Cítím, že Miyazaki nám chtěl říct hodně závažných věcí, ta edukativnost zabalená do pohádky pro děti, to je jistě záslužná věc, ale mě ekologická poselství nedojímají. Režisérova fantazie pracuje na plné obrátky, přesto tomu filmu něco chybí a navíc v mnoha částech spíše nudí. Nedokázala jsem se do tohoto snímku vžít, jako se mi to povedlo ráno se Zámkem v oblacích.

10. června 2012
avatar uživatele
90 %

Neskutočne úžasné

Miyazakiho filmy, jednoducho sú a budú vždy úžasné. Je to naozaj úžasná kombinácia fantázie a boja za mier a zjednotenie. Avšak nie s mečom v ruke ako to je často vidno v amerických klišé filmov, kde hrdina musí najskôr posekať a povraždiť všetkých zlosynov aby nastolil pokoj a mier. Naušika bojuje svojím srdcom, láskavosťou a sebaobetovaním. Pokiaľ niekto videl Princeznú Mononoke tak vrelo odporúčam aj tento film. Iste si prídete na svoje.

29. května 2012
avatar uživatele
80 %

Tak to vidím já...

Hayao Miyazaki nebyl začátečník, ani když začátečník doopravdy byl. I tohle možná maličko okatě moralizuje, stejně jako jeho novější filmy, ale stejně tak tu je něco, co vás prostě vtáhne. A Naušika je nakonec i lepší než tematicky velmi podobná Mononoke. PS: Už je mi jasné, na co se Cameron koukal desetkrát denně při psaní scénáře Avatara.

9. května 2010
avatar uživatele
90 %

Greenšika

Naušika symbolizuje pravé poznání a hodnoty, nezdolnou víru ve spravedlnost, boj za dobro i sebeobětování. Svět okolo Naušiky zosobňuje konflikt mezi člověkem a přírodou, jestliže do pojmu "příroda" zahrneme vše, co v zásadě umožňuje člověku přežívat, a k čemuž se člověk staví trestuhodně macešsky. Jak už jsem v jednom z názorů předestřel, Naušika toho má mnoho společného s jinou princeznou, s Mononoke. Jak Mononoke-hime, tak Nausicaa-hime, reprezentují v podstatě totéž, jen to nahlížíme z odlišného úhlu pohledu. Obě se odvrací od krátkozrakého konzumu s cílem vystoupit z řady a sjednotit člověka s přírodou, aby člověk respektováním základních principů nebyl přírodě nepřítelem a sám sobě skrz vykořisťování světa sebezničujícím elementem. Zatímco Mononoke nad lidmi zlomila hůl, Naušika si zvolila těžkou cestu..

27. prosince 2009
avatar uživatele
100 %

Nausicaa z Větrného údolí

První původní Hayaova filmová tvorba sklidila alespoň v mých očích velké uznání. O hledání ztracené sounáležitosti člověka s přírodou, o nevraživosti lidí, touze po moci v dobách, kdy mít moc nemá smysl, ale zkuste to těm magorům vysvětlit! O lásce k druhému. O tom všem je příběh dívky, která naplní legendu tak starou, že na ni většina zbylé civilizace zapomněla.
Anime, které není pro všechny, ale Ti, kdož vytrvají, budou mít možnost shlédnout jedinečnou podívanou.

10. června 2007
avatar uživatele
70 %

První stěžejní film Miyazavovy tvorby. Tématiky přírody a boje člověka proti životu, tak známá pro většinu jeho filmů je zde vykreslena v podobně nehostiného lesa. Příběh plný lásky ale i utrpení, vás jednoznačně dojme

3. dubna 2007