home
Hitlerova elita

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
70 %

Max Riemelt

Je to zajímavý příběh z chlapecké elitní nacistické střední školy. Děj má zdravý odstup od ideologie, kterou si studenti nechávají bezmyšlenkovitě vtloukat do hlavy výukou a drilem.

30. listopadu 2013
avatar uživatele
50 %

Napola - Elite für den Führer

Konečně jsem splnil můj rest a koukl se na tento film týdne. Filmů o druhé světové válce je za těch šedesát let strašně moc, ať už jsou to dokumenty nebo komerční filmy. Proto je tímto "žánrem" těžké zaujmout každého. Vymyslelo se už všechno, byly tu vyvražďovačky, boj na v terénu, příběhy židů i autobiografické filmy, takže jen opravdu zkušený režisér, který umí točit se může odhodlat k takovémuto kroku, jakým je natočit film o druhé světové válce. Dennis Gansel si myslel, že na to má a nic proti němu, já mu klidně šanci dám, ale vzhledem k tomu, co a kolik toho natočil si podle mě moc troufal. Skok od béčkové teenagerské "komedie" k dramatu z druhé světové války nemohl dopadnout nadprůměrně a já to věděl. Ganselovi však nahrává námět. Je zajímavý a ojedinělý. Diváci tímto tedy nejsou přesyceni a příběh jim příjde i zajímavý. A ono to bylo zajímavé i pro mě. Gansel divákům odhalil něco, co někteří diváci ani netušili, že existovalo. Školu, kde lektoři učí studenty nacismu a poté posílají do války. Scény ve škole, ve vyučování a metody vyučíjících se mi na filmu líbily se všeho nejvíc. Myslím, že kdyby se Gansel držel tohoto možná by si mě získal víc. Taky filmu hodně pomohli výkony dvou hlavních herců, ale jakmile se přešlo na dramatickou linku, film u mě klesl. Dramatické scény se zde úplně minuly účinkem. Nevyzněli tak jak měli. Přátelství dvou hlavních postav zde není ukázano tak silně nebo tak věrohodně, abych mohl v závěru filmu věřit kroku, který účinila hlavní postava. Podle mě by Gansel udělal lépe, kdyby se zaměřil hlavně na vztahy mezi studenty a kantory, protože v těchto scénách byl pro mne film nejsilnější a nejzajímavější. Jedním dechem: "Nápadíté, ale nápad je nevyužitý. Hlavní postavy hrajou slušně, chyba je spíš na straně režiséra." Takový slušný průměr. Dávám 50 %.

2. listopadu 2009
avatar uživatele
pier
...
70 %

Pier

Velmi silní příběh o Německé cti a houževnatosti...Hlavní hrdina je mi už od první chvíle sympatický, jeho pevné zásady a cílevědomost, mi krapet imponovala...Vlastně je to nahlédnutí do Vůdcových škol pro elitu...Říkám si, že kdybych žil v té době, šel bych do toho taky, byla to životní šance, kterou mnoho mladých němců chytlo za pačesy, o pár let později jich většina zahynula při naivním bránění „tisícileté říše“ o tom ale mluvit nechci...Divácky je to velmi poučné, věděl jsem že existovaly takové školy, ale neměl jsem tušení co všechno se tam vyučovalo, poezie o německé nadřazenosti, matematika tím stylem, za jak dlouhou dobu dokáže bombardér vyhladit město když hází bomby každou minutu, a další...Nám to může přijít jako velmi absurdní a až vtipné, ale oni to mysleli smrtelně vážně, to byl právě ten fanatismus, který na nás skrz film dýchá...Aby film nebyl jen ukázkou na německou školu, zařadil do toho režisér podle mě zbytečnou část o boxu, díky tomu to není tak jednotvárné ale opravdu to bylo zbytečné...Film se mi opravdu velmi líbil, a byl jsem i poučen, to je dobré znamení, ale znám podobný film který je lepší!!!

1. listopadu 2009
avatar uživatele
60 %

Tak to vidím já...

Natočit dobře vypadající film z druhé Světové války je snadné. Možná nejsnadněji vydobyté slzy diváků a ocenení ze všech kombinací žánrů. Proto Napola končí jako další nevýrazná dramatické devadesátiminutovka, která sice není sama o sobě špatná, ale vyřčeno už bylo zkrátka tolik, že její chabý námět nestačí. Chabé kulisy evokující televizní inscenaci, ne vždy nejlepší herci, jednostrané charaktery a velmi brzy odhadnutelná pointa. Napola přijde, řekne vám své poselstní, někoho možná a zaujme, ale brzy odezní a bude zapomenuta. Nic jiného si ani nezaslouží.

1. listopadu 2009
avatar uživatele
60 %

Pomalu začínám uvažovat, že přehodnotím svůj názor na německou filmovou tvorbu a tu hůl, kterou jsem nad nimi lámala přeci jenom poslepuji. Existují tuny, tuny a tuny materiálu o druhé světové válce, ať v písemné či filmové podobě, takže už máloco dovede divákovi vyrazit dech. I přesto musím konstatovat, že Napola se relativně povedla. Neměla jsem tušení o existenci takových "ústavů" pro fanatické Němce, kde jejich fanatismus podporovali, přiživovali a kdo smýšlel jinak, s tím se ani nepárali, takže jsem se zase něco nového dozvěděla a jsem za to ráda. Příběh sám o sobě takovým ternem zase není, ve většině momentů snadno předvídatelný, těch pár vypjatých scén nestojí za to, aby jste u nich trnuli hrůzou, vykřikovali povzbudivá slova na adresu hrdinů a už vůbec se vám nestane, že byste snad večer díky návalu myšlenek a emocí nemohli usnout. Laciné kulisy působí opravdu "televizně" a moc na důvěrihodnosti nepřidají. Ve většině případů mě vždy napadane nějaké slovo vystihující můj pocit z filmu, tady se nepovedlo. Snad budu kopírovat slova mé drahé sestry, když prohlásím, že jediné slovo, vystihující celý film, je slovo "pěkné" a k tomu bych dodala i trochu nedosolené a nedomaštěné. Představitelé ústřední dvojice hlavních hrdinů jsou geniálně vybranými protiklady. Max Riemelt, nordický fešák, pevných svalů, jisté ruky boxera a se svou ctižádostí je dokonalým protikladem rachitického snílka Toma Schillinga, který potvrzuje to, co jsem si vždy myslela, že i když nacisté byli, z dějin je nikdo nevymaže, tak i přesto mezi nimi byli skuteční lidé a ne zvířata bažící po krvi a vyhlazení Židů, ale kdo ví, kolik jich ve skutečnosti bylo...Film je příběhem dvou mladíků, jejich přátelství a co vše může vést k jeho zániku. Asi po prvním zhlédnutí (jako ostatně každý) bych dala větší hodnocení, ale když přihlédnu k faktu, že ničeho světaborného se mi nedostalo a skutečně se na takovou podívanou lehce zapomene, tak musím dát 60%, sice málo, ale na německý film až dost. A dovoluji si vyjádřit pochybnost, jestli se opravdu film natáčel u nás na Moravě, tak takové sněhové poryvy, doslova vánice už pekelně dlouho nepamatuji! :o)

1. listopadu 2009
avatar uživatele
90 %

Málokdo by věřil, je ještě může vzniknout originální film z prostředí druhé světové. Ale Dennis Gansel dokazuje, že to možné je. Předhazuje nám neuvěřitelně silný příběh a ukazuje nám, že ne každý Němec byl nacistickou stvůrou a ten, kdo si v Třetí říši udržel rovnou páteř, to tehdy neměl vůbec jednoduché. Všudypřítomná propaganda a nátlak politických pracovníků, kteří striktně používali metodu cukru a biče, deformovala německou společnost a zrůdně rozlišovala jen na "ty silné" a "ty slabé". Ale abych se vrátil k samotnému filmu: Max Riemelt a Tom Schilling své role zvládli na jedničku a vidím v nich velké naděje německého film, což ostatně platí i o režisérovi. Hodně si vážím nestranného pojetí, jelikož jsem se hodně obával toho, že film bude na úkor realističnosti spíše obhajovat. K tomu ani k opačnému extrému naštěstí nedochází a já jsem za to vděčný. Zvlášť, když přihlédnu k tomu, že jde o čistě německý projekt a umím si představit, jak by se s námětem poprali Američané. Myslím, že by v tomto případě bylo jejich patetické pojetí na škodu. Když jsem Napolu viděl poprvé, zanechala ve mě hodně silný dojem a já sám jsem byl teď po letech překvapený, jak dobře si některé scény pamatuji. Můj obdiv k tvůrcům přetrvává, ba dokonce ještě vzrostl, protože tak skvěle řemeslně zvládnutý film, který má co říct, se už jen tak nenajde.

Edit 31. října: Třetí zhlédnutí, tentokrát dabované verze. Dabing udělal své a i nadšení trochu opadlo. Přesto jde o vynikající film, který stojí za to.

29. října 2009
avatar uživatele
90 %

Super

Tenhle film mě hodně pozitivně překvapil. Je v něm aspoň krásně vidět, jak hrůzostrašná byla Hitlerova ideologie, s kterou chtěl ovládnout celý svět. Myslím, že tenhle snímek má v sobě hodně momentů na zamyšlení a uvědomnění si, jak krutá to byla doba. Můžu všem jen doporučit.

2. září 2008
avatar uživatele
100 %

Super film

Film se mi líbil, chtěl sem ho vidět už dlouho ale dostal sem se k němu až nedávno. Fakt mě bavil a ani na záchod sem nešel. Kluci museli mít tvrdej život. Doporučuju tento film ke shlédnutí.

5. srpna 2008
avatar uživatele
100 %

Árijci vedou

Tak tenhle film miluju.Z herců nikoho neznám a ani moc nemám ráda filmy z německých filmových dílen,ale tohle je špičkovej film.Úžasně jsem se vžila do té situace a všeho.15 let starý kluci a už museli na frontu.Dost velká síla.Všichni zfanatizovaný a prahnoucí po moci.Nacisti byli jedna velká špína.A tenhle film a spousta dalších filmů týkající se 2. světové války tohle dokazují.

27. července 2008
avatar uživatele
100 %

Úžasné

Tenhle film je boží,jsem ráda že jsem ho viděla. Úplně jsem se vžila do té doby kdy se fakt tak strašně zacházelo s těma klukama,šlo vidět že se tam hodně zajímalo o ten box to se mi tam moc nelíbilo,ale jinak musím říct že to byl film,který mě naprosto uchvátil,chtěla jsem si brečet (např při tom jak se utopil pod tím ledem bo ten granát,les...)
Musím říct že na to že je to německý film,byl mnohem lepší než bůhví jaké americké filmy,DOPORUČUJU!

17. června 2008
avatar uživatele
90 %

Po pravdě jsem čekal tak něco víc, každopádně nemůžu říct, že by film odpovídal názvu. Místo Napol se film věnuje malému životnímu příběhu dvou chlapců, jejichž krátký úsek tvoří Napola. Nemůžu říctz, že by film nebyl dobrý, to rozhodně ne, ale mohlo se tam více udělat.

10. června 2008
avatar uživatele
100 %

k tomuto filmu nemám co dodat... úplně mi vyrazil dech svou autentičností a je fajn, že to není žádnej válečný film, kde se bezhlavě midlí Američani a Němci, ale je tu naprosto skvěle zpracována demagogie, zrůdnost režimu, manipulace s lidmi... a nakonec si stejně uvědomím, ať chci nebo ne, že i mezi Němci byli lidé, pro které znamenal vlastní úsudek víc než rozkaz Fuhrera

29. dubna 2008
avatar uživatele
80 %

Napola

Zaplať pánbůh nebo kdo, že mi tento film neutekl. Klidně se tak mohlo stát, protože to není zrovna film, který by v mém okruhu známých moc lidí znalo. Teď stručněji, super kousek, chladný jako led, stejně jako fašismus samotný. Dávám tak 80%.

17. prosince 2007
avatar uživatele
80 %

Tak tenhle film se mi docela líbil. Skvělé obsazení, realističnost 2. světové války atd. Jediná věc, která mi trochu vadila byly některé scény, na které jsem po ránu, kdy jsem film viděla, nebyla zrovna nejlíp připravená( mám namysli třeba scénu s granátem nebo v lese). Je taky pravda, že když si představím, že v tu dobu to tak doopravdy vypadalo, tak mi trochu běhá mráz po zádech. Jinak byl film dobrý a mohu ho jen doporučit

19. dubna 2007
avatar uživatele
Leti
...
100 %

...

Tak tenhle film měl opravdu něco do sebe.Děj mě úlně pohltil a herecké výkony a obsazení bylo taky skvělé!

17. února 2007
avatar uživatele
100 %

Ten film je skvělý! I když si uvědomím o čem vlastně je, do smíchu mi moc není. Ale tak to bohužel bylo. V té době byla úplně jiná perspektiva mládeže. U když si vezmeme fakt, že děti a mládež patří říši. Pomyslet na to nachání strach. A co se týká zpracování tohoto faktu, v tomhle film je víc než výstižný. Taky se mi líbí pozice dvou hlavních rolí, jeden, který prokoukl hrůzy skrývající se za vším, co dělají a druhého, který je šťasten, že to může dělat. A jeho pokárání za to, smrtí jeho kamaráda. To bylo velice dobře, bohužel drsně zpracované. Navíc film je německý, což dává další plus.

18. ledna 2007
avatar uživatele
100 %

:)

Jsem moc ráda, že jsem měla možnost shlednout tento film.Podobné žánry moc nemusím, ale klobouk dolů před tímhle kouskem...Obsazení herců je víc než dobré, co jineho napsat, snad jen opravdu PARÁDA!!!

16. ledna 2007
avatar uživatele
100 %

Nádhera....

Vážně, ani jsem nečekala to, že to je tak vynikající film.Výborný výkon Maxe, vážně naprostá síla a také mě zaujal konec, který bych ani trochu nečekala.Vážně všem doporučuju!

8. prosince 2006
avatar uživatele
70 %

Hodnocení: 4 z 5 (****)

Po skvělém Bílém peklu další příjemné překvapení z Německa. Do té doby, co jsem tento film viděl poprvé, jsem ho vůbec neznal a proto mi vyrazila dech přítomnost Maxe Riemelta, a ještě k tomu v hlavní roli. Pamatoval jsem si ho už z Holek to chtěj taky a upřímně, moc mě tehdy nezaujal. Říkal jsem si, jak může asi takový herec obstát ve filmu z druhé světové války? Jenže ono zdání klame, a v tomto případě to platí dvojnásob. Max Riemelt svou roli zahrál na výbornou a ukázal se jako velký příslib do budoucnosti německého filmu. Co se týče tohoto snímku, tak je velice kvalitní a z doby, kdy se příběh odehrává, dokázal vytěžit víc než dost. Jenom ten konec se mi moc nezdál - u filmů takového formátu bych čekal něco více emotivního. Jinak proti filmu nic nemám a s klidem ho můžu každému doporučit.

28. listopadu 2006
avatar uživatele
100 %

já nemám slov - super!

Fakt šílený film. Nikdy bych ho asi neviděl nebýt toho, že jsme na něho šli se třídou. Fatk nelituju, nejdříve jsem si říkal, co to zase ta škola vybrala, ale pro tentokrát udělala výborně. Film vypadá jako skutečný a k tomu určitě pomáhá němčina (ne jako americké filmy o němcích). Prostě nevím jak více popsat tento film. Zanechal ve mně hodně, čekal jsem něco podobného v Německu v té době, ale že by to byla až taková síla...No krutá byla smrt toho kluka co se každé ráno pomočil, i když to byla trochu blbost - síla takového granátu by byla přece mnohem větší a kluci vedle něho by to aspoň trochu schytali taky. Ale i tak jsem jenom nevěřícně hleděl na filmové plátno a chvíli nevěřil. No a potom ta smrt Albrechta v jezeře už se dala celkem čekat, když lezl do vody...jak říkám jeden z nezapomenutelných filmů co jsem viděl a to dokazuje, že nejenom akční trháky mohou mít skvělou úspěšnost

13. listopadu 2006
avatar uživatele
100 %

:)

Seděla sem u něj jak přibitá a chroustala brambůrky. Přemýšlela a uvědomovala si děj, v hlavě sem si stále přehrávala scény...s granátem, s tím jak se utopil pod ledem. Chtělo se mi brečet. Herci byli super (a taky pěkní .) ) Hodnotila bych za jedna :)

24. října 2006
avatar uživatele
100 %

Film, který mě po skončení donutil sedět na sedačce jako přbitá...Když si uvědomím, že něco takového se snad i událo, po zádech mi běhá přímo severák... Nechybělo napětí, překvapení ani slzy... Skvěle zahraný snímek z válečné doby si opravdu zaslouží pozornost...

2. srpna 2006
avatar uživatele
100 %

Elita budoucnosti

Film na náměty skutečných událostí, během jehož sledování každému normálnímu člověku běží mráz po zádech. Skvělé herecké výkony německých mladých začínajících hvězd (Tom Schilling, Max Riemelt) překvapily nejen Němce. Zajímavostí je, že film se natáčel u nás - přesněji na Bouzově, takže na DVD doporučuji shlédnout obsáhlé bonusy, kde se dozvíte víc... Nechybí scény drásající nervy, ani ty, při kterých se vám zastaví dech, když si uvědomíte, že něco podobného se odehrávalo v reálném světě. Příběh o budoucí německé politické elitě pohltí určitě i ty, kteří příliš neholdují filmům s válečnou tématikou, vřele doporučuji. Ceny, které byly filmu uděleny, byly jistě zasloužené.

30. dubna 2006
avatar uživatele
100 %

Hmm...

Filmy s touto tématikou mě nikdy nezajímaly, možná jsem se jim i vyhýbala, ale po přemluvení přáteli, kdy jsem si říkala, že po prvních minutách otráveně budu přemýšlet nad něčím jiným jsem se do něj natolik ,,zažrala", že utekl a já litovala, že už je konec... v některých momentech se mi chtělo i brečet. Really great movie! Doporučuji...

19. dubna 2006
avatar uživatele
100 %

Působivé...

Na téma 2. světové války a nacistického Německa toho již bylo natočeno mnoho. Něco bylo lepší, něco horší. Ale mezi ty horší se Napola rozhodně neřadí. Je to vynikající film. Působí hodně citově na diváka. Překvapila mě reakce aktérů při scéně s granátem. Jednoznačně doporučuji zhlédnout.

7. března 2006
avatar uživatele
100 %

Dokonalý film

I když oko kritika by jistě pochybovalo, musím za diváka říci, že tento film je velmi dobrý svojí myšlenkovou i pocitovou hloubkou. Prožijete si ho společně s hrdinou.

Kdysi dávno