home
Na východ od ráje

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
90 %

Tak to vidím já...

Velmi silný film, kterému dám 90%, přestože má maličko pomalejší začátek. Výborný Dean to každopádně jistí. Konec je opravdu úžasný, i když možná maličko moc "šťastný". Dojmy jsou ale silné. 85 %, zaokrouhleno tedy nahoru.

6. prosince 2010
avatar uživatele
100 %

Jednou větou bych můj dojem z tohoto filmu mohla vyjádřit asi takto : "Na východ od ráje mě přivedl do ráje!". Dýchla na mě atmosféra "starých" filmů, které ale nikdy nezestárnou !! Je to úplně něco jiného, než dnešní filmy. Jak řekla moje sestra a měla zatracenou pravdu, tak ve starých filmech je to o příběhu, v nových filmech o tricích a kdejakých vychytávkách. A co je lepší ?? Vždy příběh...Na východ od ráje je o životě dvou bratrů. Ukazuje jejich odlišnosti, jejich lásku k otci, ale i lásku k hlavní hrdince. Síla tohoto příběhu je nadčasová !! V jedné chvíli vám i zvlhnou oči, když vidíte snahu syna o lásku jeho otce, který ho ale odvrhne, aniž by ho vyslechl. Přiznávám bez mučení, tato scéna mi vzala dech a dojala mě !! Jamese Deana jsem viděla poprvé "v akci" a troufám si říct, že je ho opravdová škoda....Protože ačkoli tak mladý, dokázal opravdu hodně a zahýbalo to světem filmu !! Jamesi, ať jsi kde jsi, smekám před tebou. Nemůžu dát jiné hodnocení než 100%. Nezapomenutelný příběh, ta atmosféra "starého filmu", pro mě neznámé herecké tváře a ten dojem, který ve mě film zanechal...

21. března 2009
avatar uživatele
70 %

Můžeš...

Na tenhle film jsem se chtěla podívat už dávno, ale kdysi ho kvůli tenisu zrušili. Dnes jej konečně dávali znovu, proto jsem ho už nemohla vynechat. Od světoznámého režiséra Elii Kazana jsem doposud neviděla žádný film, neviděla jsem ani žádný film s Jamesem Deanem, tady jsem to mohla vše napravit. Mám ráda Steinbecka jako spisovatele, tady můžu jedině chválit, jak hezky si s knihou dokázali tvůrci (tedy scenárista) poradit a co všechno z toho vykřesat. Taky musím pochválit samotného Kazana. Film má myšlenku, duši, to mám ráda. Ale ke konci mě to začalo docela zmáhat a málem jsem usla. Neříkám, že mě to nudilo, ale s takovými očekávanými filmy mám špatné zkušenosti. Jen málokterá filmová klasika mě dokáže nadchnout. Ano, líbilo se mi to, taky cítím, že bych tomu měla dát možná více procent, ale prostě nemůžu... Jen 70.

27. dubna 2008
avatar uživatele
100 %

Zprvu sem se rozhodla,že se na to kouknu,protože máme knihu podle ,který je to natočený v kánonu na maturu ,a protože tam měl hrát James Dean:) Musím říct,že mě film mile překvapil, výkon Jamese Deana byl strhující a finále celého snímku mě docela dojalo...vůbec sem netušila,jak by to mohlo dopadnout...,ale musím uznat- je to nádhernej film

27. dubna 2008
avatar uživatele
90 %

Vůbec mě nepřekvapilo, jak je to skvělý film. S dílem Elii Kazana jsem se doposud setkal sice pouze dvakrát, ale pokaždé to byl nevšední zážitek (V přístavu, Tramvaj do stanice touha). Děj filmu je výborný a pěkně plynule utíká celé ty dvě hodiny bez sebemenšího zaškobrtnutí. Kazan měl pěkně učesaný styl režie a podává tady charaktery hlavních postav velice nenuceným způsobem. Postavy jsou prokresleny velice dobře a dovolí divákovi stotožnění se s nimi. Kazan měl asi věčinou velice šťastnou ruku na herecké talenty. James Dean tu předvádí něco neuvěřitelného a nebýt jeho tragické nehody, bůh ví, čeho všeho bychom se od něj mohli dočkat (kdybych mohl Deana s někým srovnat, pak by to byl právě Marlon Brando, excelující v mnou jmenovaných Kazanových filmech). Nicméně tu měl Dean velice kvalitní hereckou podporu a většina z účastněných herců podává dobrý výkon. Dalším kladem je výborná kamera, která jen podtrhuje kvalitu celého snímku. Kdybych měl napsat, co se mi příliš nelíbilo, tak jasně odpovím, že hudba. Nějak mi připadalo, že je na snímek až moc hrubozrná a častokrát na mě působila jako rušivý element, ale takovou maličkou chybu na kráse promíjím. Výborný snímek.

12. dubna 2007
avatar uživatele
100 %

Steinbeckovo "timšel"

Trochu mě zklamalo, že film vystihuje pouhou pětinu knihy od Steinbecka. Jistě, je těžké zfilmovat téměř 600 stran jedné velké rodinné ságy, avšak ochudit film o tak podstatnou postavu, jako byl v knize Samuel Hamilton, je hřích. Navíc se film místy vůbec neshoduje s knihou (když se dá Cal s Abrou dohormady, nejsou na kolotoči, nýbrž na výletě na azalkách). Ale díky povedenosti tohoto snímku můžeme veškeré tyto maličkosti odpustit a film začít chválit nejen za charismatického Jamese Deana, který je pro postavu Cala jako ušitý, nýbrž i za pana režiséra a celé ztvárnění filmu vůbec. Vždyt člověk by se v celém 600 stránkovém příběhu brzy ztratil a celé kouzlo filmu by bylo pryč. Co je důležité, byla zachycena podstata celého příběhu a to dobro a zlo v člověku. Kdyby ale do do filmu dali Samuela, zjistili byste, že skutečná myšlenka se skrývá ve slově "timšel" jehož význam spočívá v tom, že člověk si může mezi zlem a dobrem vybrat a nesvádět nic na to, že prostě takový je. Každopádně film je to fascinující, vcelku autentický a láska Abry ke Calovi a Aaronovi je tu ukázána moc hezky.

5. února 2007
avatar uživatele
100 %

Moje první konfrontace jak s Jamesem Deanem, tak s Eliou Kazanem. Tento film mě okamžitě upoutal příběhem dvou bratrů, kde se ukáže, který z nich je nakonec lepší syn, láskou mezi otcem a syny, láskou mezi Kate a oběma chlapci....prostě je toho hodně. J. Dean tady nahradil plánovaného P. Newmana, nebo S. McQueena a byla to moc dobrá volba. Film nejen, že získal nominace na 4 Oscary (jednoho z nich i proměnil), ale katapultoval nám jednu z nejzářivějších hvězd. J. Deana.

30. ledna 2007