home
Na vlásku

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

Já svůj sen mám...

Kdysi jsme měli doma videokazetu s příběhem vycházejícím ze stejného motivu - Princezna ve věži. O dost kratší, nudnější, s nesympatickými herci. Na Vlásku si naštěstí poradilo s dlouhovlasou hrdinkou o dost lépe. A tak se neohrožená Locika, vyzbrojená pánvičkou, spolu se svým okouzlujícím chameleoním doprovodem a supersympaťákem Flynnem Rychlíkem vydává na dobrodružnou cestu za svým snem. Takhle nějak si představuju rodinný film, ke kterému se slezou všichni, aniž by v půlce s nespokojeným brbláním odcházeli.

4. března 2015
avatar uživatele
100 %

Nej!

Na filmu jsem byla v kině. To jsme se se sestrou a mámou nasmály! Nejvíc se mi líbí hádky Flynna a Maximuse a dvojka Locika s Pascal, která dá Flynnovi pořádně zabrat

14. srpna 2013
avatar uživatele
100 %

Nádhera

Tento animovaný film řadím k těm nejpovedenějším. Je v něm plno skvělých a vtipných hlášek. Zároveň si myslím, že velké plus má u toho filmu i dabing, protože podání Vojty Kotka nemělo chybu.

11. prosince 2012
avatar uživatele
100 %

Nádherné

Krásné zpracování klasické pohádky, krásné písničky (musím říct, že v češtině jsou mnohem lepší než v originále), super hlášky, super kůň, jeden z nejhezčích současných filmů. Když třeba srovnám dnešní klasické animáky (které mi vysloveně lezou na nervy tím, jak se většinou snaží být co nejvíc cool) a Na vlásku, je to prostě úplně o něčem jiném.

21. listopadu 2012
avatar uživatele
100 %

Jedna z nejlepších pohádek posledních let. Řadím ji hned po Šrekovi 1 mezi své nejoblíbenější. Poutavý příběh, sranda a krásné dlouhé vlasy. Musím pochválit český dabing, krásně nazpíváno.

22. září 2012
avatar uživatele
100 %

Povedená pohádka po všech stránkách. Skvělé hlášky, úžasné postavy. I když je Locika je malovaná, tak jí musím obdivovat, protože já bych s takhle dlouhýma vlasama a v té věži teda moc dlouho nevydržela.

10. září 2012
avatar uživatele
100 %

Výborná pohádka posledních let. Opravdu jsem se nasmál. Chameleon Pascal a vojenský kůň Maximus táhnou svým zvířecím vyjadřováním celý film. Fakt doporučuju.

16. srpna 2012
avatar uživatele
80 %

Dobře ... dobře...

Tak jako to jde s Pixarem s kopce, jde to s Disneym nahoru. Jde v pořadí už o druhou disneyovku z poslední doby, která mne neurazila (tou první byla Planeta pokladů), třebaže na přeslazenost, idealizovanost a eufemističnost produktů nejznámějšího animačního studia všeho veškerenstva jsem drasticky alergický a ledva k němu čuchnu, dusím se odporem. Postavy jsou bez potíží snesitelné, Locika sice sladká je, že by diabetika lehce přivedla do kómatu, ale je sladká zdařile a ne protivně, což jí body místo úbytku přidává. Rovněž její "princ" sice v sobě má odporný metrosexuální potenciál, ale nikdo mu to na první pohled nežere, což nakonec působí obdobně. Nevyhnuli jsme se obligátnímu roztomile neschopnému průvodci v roli humorného přicmrndávače, leč i zde se mi tvůrci trefili do subjektivního vkusu, protože ještěry a ještírky mám rád. Navíc zvířátko drželo klapačku a nepronášelo desetkrát omleté hlášky typu „...a nebojím se ho použít“. Jediné, co mi v kouzelném světě splněných přání ve zdařilé modernizaci klasiky nevyhovovalo, byla tradiční dysneyovská muzikáloidní forma. Zkrátka bych se bez písničkových vsuvek spojených s trdlováním aktérů docela dobře obešel, obzvlášť v příšerném zfrázovaní v českém dabingu. Ještě tak v případě Lociky budiž, trošku ty romantické holky znám, ale proč by měl pěním a podivnými figurami trpět kyborgizovaný hrdlořez, to už mi trochu uniká. Leda to prostě zdůvodnit Disneym a jeho zřejmě nereformovatelným žánrem „hudební komedie“. Bum - vedle. Dvacet procent dolů.

6. srpna 2012
avatar uživatele
100 %

Na téhle pohádce se mi líbi nejvíc Maximovo a Flynnovo hádky, které jsou dle mého názoru to nejlepší ve filmu. Maximus nepotřebuje ani mluvit a je stejně vtipný jako Flynn, kterého slyšíme mluvit skoro pořád. Když se podíváme na pokračování Na vlásku: Šťastně až na věky uvidíme, že i Pascal je rozený mistr ve vtipu. Je to ta nejkrásnější pohádka jakou jsem kdy viděla.

6. května 2012
avatar uživatele
80 %

Jako u všech Disneyho pohádek, i tato je plná písniček, roztomilých a vtipných zvířátek a nádherného prostředí. Není to žádná pecka ve stylu Shreka, ale spíše oddychovka, u které se můžete vrátit zpět do dětských let, kdy jsme snily o tom, že budeme zakletými princeznami ve věži.

19. března 2012
avatar uživatele
80 %

Pohádek není nikdy dost.

Chameleon a Maximus si zaslouží Oskara. To mi nikdo nevymluví. Jinak animovaný zážitek pro chvíle odpočinku. Nenáročné, vtipné, půvabně roztomilé a zvukomalebné. Od animáků lze očekávat mnohé, ale vážně musí vždycky přijít s něčím novým? Já si myslím, že nemusí. Pohádky od toho nejsou a je jedno, jestli je dělá Pixar nebo DreamWork nebo Disney ...

28. ledna 2012
avatar uživatele
Meka
...
100 %

Moc povedená pohádka

naprosto kouzelná pohádka, je vtipná, krásné písničky a i dojemná, moje pětiletá dcera jí zbožňuje a já se s ní na ní moc ráda koukám. Potěší jak děti tak dospělé.

8. prosince 2011
avatar uživatele
80 %

chameleon Pascal

Výborné animace a jednoduchý pohádkový příběh s písničkami v originálním romantickém filmu, který má i několik zábavných zvířecích hrdinů.

7. listopadu 2011
avatar uživatele
70 %

Když jsem hned na začátku filmu uslyšela hlas Vojty Kotka a jeho hlášku ala Shrek, začala jsem se těšit, že tu máme opět něco kultovního. No postupně se to propadalo do klasické současné disneyovské pohádky, které sice vizuálně vypadají krásně, ale jinak to za moc nestojí. Nejsympatičtější mi byla si postava koně, která se sice nápadně podobá Oslíkovi ze Shreka, kdy se ve dvojce proměnil v krásného oře, ale jinak byla super. 65%

7. října 2011
avatar uživatele
E Š
...
80 %

Deťom nie- mne áno!

Ťažko hodnotiť dnešné animáky, pretože na jednej strane vizuálna stránka ich predurčuje deťom, lenže- obsahová často dospelým. Najmä dvojzmyselné narážky. Každopádne, tento film by som síce svojich 5 ročným ratolestiam asi nepustila, ale mňa pobavil.

18. září 2011
avatar uživatele
70 %

Já mnoho pohádek sice dopodrobna vůbec neznám, ale považuji se za příznivce jejich všemožných modernizací, přicházejících bezmála na běžícím páse. O princezně s třicetimetrovými vlasy ve věži vím akorát, že je použila jako provaz pro prince, ale proč vědět víc? O princezně ve věži hlídané drakem jsem také nevěděl zhola nic, a jak se mi Shrek líbil... No, nechtělo se mi ale věřit, že by mohl mít film Na vlásku zas takový úspěch… Animované filmy na kvalitě postupně spíš ztrácí, ale světe div se, našel se další, který dokazuje, že trapný humor není to jediné, co tvůrcům zbývá, a že z pohádek dokáže udělat dobrou komedii vedle Simpsonů v čarodějnických dílech ještě někdo další. Tento film neudělal díru do světa novou či detailnější animací, zato se mi líbí přístup tvůrců, a sice že jej myslí alespoň trochu vážně. Na vlásku má stejně jako Shrek legendu, pár dobrých nápadů a hlavně pohádkové motivy kvantitativně převažující humornou stránku. Pěvecké výstupy ještě posilují dojem a dělají ještě větší klišé z rozlišování dobra a zla, ale právě tento fakt dělá z pohádek pohádky, s hlavními postavami, které ze sebe nedělají šašky v tak hrozné míře a dělají dokonce dobrý dojem vševypovídajícími výrazy. Je sice pravda, že se tento film nevyvaroval spousty věcí. Rozčilují mě dialogy postav snažící se sdělit spousty informací zrychlenou mluvou, nebo ještě hůř, lidská inteligence v mozcích zvířat, která by měla v těchto případech vydávat spíš patřičné zvuky, ale pořád je zde vyšší procento podívané, ve které věci dávají smysl, kde můžeme očekávat slušné akční dobrodrůžo, šílené inovace a především působivé, až nečekané zápletky. Na vlásku je určitě jedním z nejlepších animovaných filmů 2010, o tom není pochyb, a co se týče rozebíraného vlivu na děti… To je snad v případě animované pohádky škoda slov, nemyslíte?

3. srpna 2011
avatar uživatele
100 %

Nejlepší film

Já nekoukám na Disney Chanel, neboť je to ptákovina pro malé diváky, ae tento film je teda něco... Je to tak překrásné-plno barev, zvuk a navíc ty songy... FAKT DOPORUČUJI jakékoli rodině!

8. července 2011
avatar uživatele
100 %

Překvapení :)

čekal jsem, že to bude blbost. Nejsem zrovna fanouškem takových to animovaných filmů, ale na doporučení kamaradky jsem to shlédl. Celkem dobrá ptakovina na pobavení. Některé scény opravdu stály za to :) nejlepší byl ten kůň:)

5. července 2011
avatar uživatele
100 %

Jupí!!!

Oh, to je tak krásný film! Je tam spousta vtípků, krásná animace, dokonalé písničky. I dubing se tentokrát vydařil. Prostě perfekto, musíte vidět!!!

1. července 2011
avatar uživatele
100 %

Pánvička forever :D

Výborně jsem se bavila :) Pánvička forever :D Hlášky dokonalý a dabing supr :) Navíc skvěle propracované pohyby postav(iček) - grafika, chcete-li. Doufám, že takovýchto filmů bude více.

21. června 2011
avatar uživatele
100 %

Perfektní podívaná ;)

Povedená "disneyovka", při které jsem se bavila od začátku do konce! Troufla bych si říct, že docela neokoukaný a originální (i když nejde stále vymýšlet něco nového) příběh mě naprosto dostal! Moc pěkné provedení propracovaných postaviček, nepřišly mi ani tak povahově černobílé, jak to normálně v pohádkách bývá. Dokonalá hudba! Kéž by takovýhle pohádek přibývalo a přestaly se dělat filmy pro děti pouze s vidinou zisku, které nemají ani špetku originality! Tenhle film si zaslouží 100% a Vaši pozornost ;)!

21. června 2011
avatar uživatele
80 %

Pekná rozprávka aj keď som z nich už vyrástol. Bolo tam zopár vtipných scén na ktorých som sa s chuti zasmial, to je veľké plus ale jedno väčšie mínus musím dať za to že tých vtipných scén nebolo viac. Proste priestor by som na to videl, len teda škoda, šanca nevyužitá. Inak fajn.

12. června 2011
avatar uživatele
100 %

Pascal :)

Jo, bavila jsem se skvěle :) Na pohádky jsem už trošku přerostlá, ale potřebovala jsem se odreagovat a Na vlásku je na odreagování naprosto perfektní :) Navíc - kdo by se nezamiloval do Pascala? Do té zelené žáby :D

2. června 2011
avatar uživatele
100 %

nové

JJo, po pro mne nezajímavém shrekovi konečně pořádná pohádka s nábojem. Naprosto dokonalá hudba a pěvecké výkony hlavních protagonistů. Je to sice animák ale má to styl, příběh a hlavně to má Pascala, kterého vaše děti budou zaručeně milovat.

21. května 2011
avatar uživatele
90 %

ORIGINÁLNE

Animované rozprávky sa zväčša podobajú jedna druhej, zlo sa snaží prelstiť dobro, ktoré v závere však vždy zvíťazí, pričom príbehy sú si veľmi podobné. Rozprávka Na vlásku je animovaný film, ktorý priniesol oživenie hlavne v obsahu rozprávkového príbehu, ktorý je úplne originálny a nekopíruje iné rozprávky, pričom je ešte aj vhodne doplnený muzikálovými scénami. Je to milá rozprávka, ktorá zaujala najmä tým, že priniesla nový a nápaditý dej s kvalitnou animáciou a prišla s príbehom, vhodným aj pre najmenšie deti. Jednoducho, je to originálne. A na záver: po prečítaní recenzie tejto rozprávky začínam mať pocit, že niektorí autori len preložia z anglických originálov recenzií text bez toho, aby si film pozreli. Alebo, že by mali byť rozprávky akčné s prvkami hororu a hrôzy ? Som veľmi rád, že tvorcovia animovaných rozprávok si nevšímajú kritikov a recenzentov a servírujú deťom len milé klišé a rozprávkové príbehy s dobrým koncom. A pritom vôbec nevadí, že sa tu opakuje ústredný motív rozprávok - že dobro zvíťazí nad zlom. Len tak ďalej animátori, recenzentov a kritikov ignorujte aj naďalej, tvorte rozprávky pre deti a nie pre najmúdrejších odborníkov na film.

20. května 2011
avatar uživatele
90 %

To mě baví

Bylo nebylo, v království za sedmero horami se královi a královně narodila překrásná dceruška... to je nový Shrek. Vlastně je to taková skoro kopírka Shreka – Na vlásku. Skutečně tato nová „disneyovka“ není příkladem naprosté tvůrčí originality, přesto i lehká vykrádací vlna, která se s příchodem Shreka v animacích spustila, se musí umět. Roztomilá zvířátka, neskutečné hlody a hlášky, absurdní humor – to najdete v různých obměnách úplně všude. A tak jako umí vykrádat Tarantino ve své filmové tvorbě, dokázali to bravurně i tvůrci Na vlásku (mrkněte na trailer k Gnomeo & Julie – tak to vypadá, když kopírujete blbě). Film je velice svěží, plný plytkého a hloupého humoru, kterému se prostě musím smát. Samozřejmě základem je příběh, který mi nepřipadá vůbec mimoňský, další složkou jsou klasické disneyovské písně, kvalitné dabingové výkony a pak samozřejmě animace. A ta vypadá skutečně dobře, tedy rozhodně líp než např. v jiném hitu minulého roku (2010) Jak vycvičit draka. Lokace jsou úchvatné a lidé trochu jako upgrade z Úžasňákových. Ti jsou vždycky problém a věrně vykreslit je zatím neumí ani samotný Pixar. Čímž se dostáváme k poslednímu bodu, Pixar je samozřejmě jenom jeden, ale letos u mě porazil Toy story 3 právě tenhle film.

20. února 2011
avatar uživatele
80 %

Som rád, že sa Disney vrátil ku klasickým rozprávkam poňatým modernejšie, ale zasa nie prehnane futuristicky. Je ťažké vytvoriť niečo nové a originálne týkajúc sa klasickej rozprávky, pretože za posledných 70 rokov v tomto priemysle už bolo vytvorené prakticky skoro všetko, tak je logické, že nejaké prvky sa budú opakovať. Rozprávka má klasickú výstavbu a animácia je podľa mňa veľmi trefná. Počas sledovania som sa zabával a viem si predstaviť, že aj v dnešnej dobe dokáže zabaviť malé deti. Nebude z toho kult ako možno z Lion King alebo pre mňa The Hunchback of Notre Dame, ale som presvedčený, že je to najlepšia Disneyovka posledných 10 rokov a spolu s Walle najlepší animovaný film dekády. Celkovo filmu niečo chýbalo, ale i tak má čo ponúknuť a podľa mňa je potrebné si uvedomiť, že sa tu nejedná o film, ktorého posolstvo by malo byť skrývané za 10timi metaforami, ale o rozprávku pre detí. Dal by som 75-80%

6. února 2011
avatar uživatele
80 %

Vlasy, vlasy, vlasy...

Rozporuplná. Taková byla má očekávání po přečtení několika recenzí, které se od sebe hodnocení často diametrálně lišily. Vypadalo to tedy na zážitek závislý hlavně na individualitě. A věřte mi, moc věcí nemám radši než situace, kdy si musím udělat vlastní názor. Dost omáčky, přejděme k věci.
Pokud bych měla začít jen tak povrchně, musí být každému jasné, že z výtvarné stránky filmu jsem totálně na větvi. Mimika postav, celkové prostředí (kdy už konečně někdo vymyslí videohru, ve které se budeme moct procházet po světech jako je tenhle?), vlasy, vlasy, vlasy… To vše je uděláno poctivě, precizně a vypadá to jednoduše dokonale (a to jsem to viděla „jenom“ ve 2D).
Co se týče příběhu, zdá se mi (už vzhledem k cílové skupině) trochu překombinovaný, ale musím uznat, že celý byl podán přehledně, bez nějakých velkých nejasných otazníků.
Postavy (tady se rozepíšu víc). Locika je první takové krapet naivní, ale sympatické děvče s bujnou fantazií a touhou po nějakém tom „vzrůšu“. Je zábavné sledovat její dospívání, první lásku atd. Flynn je vtipný, charismatický a v rámci možností animované postavy (co si budeme říkat) i docela fešák. Není to klasický mužský charakter, na které jsme u Disney zvyklí a to je možná i jeho výhodou. Rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších „princů“. Další pro mě výraznou postavou byla Gothel. Ze začátku ode mě sklidila opravdu velké sympatie, až jsem si říkala, že z ní mohli udělat i trochu větší mrchu – chápete, aby měla Locika trochu silnější popud k útěku. Ale musím říct, že její proměna do pořádného záporáka se mi velmi zamlouvala. A pak jsou tu oblíbená zvířátka. Pascal, roztomilost sama, hřeje mě to u srdíčka jen se na něj koukat, ale Maxovi nemůže žádné zvíře (a kolikrát ani člověk) konkurovat. Jak mám ráda Oslíka ze Shreka, myslím, že tohle bude nový nejlepší lichokopytník pro mezidruhovou bromanci.
Abych ale pořád jen nechválila a zůstala alespoň trochu objektivní, jedna věc mě, musím přiznat, zklamala. Písně. Kde jsou ty časy, kdy jsem si mohla pobrukovat Hakuna Matata i několik let po zhlédnutí Lvího krále (v mém případě tedy až do teď)? Tady jsem si deset minut po opuštění kinosálu pamatovala sotva jednu. Ale obecně vzato mi to příjemný dojem z téhle pohádky nijak nepokazilo. Myslím, že Disneyovské animované (teď už 50ti členné) rodince Tangled černou ovci dělat nebude.
Dávám něco mezi 80 - 85%.

6. února 2011
avatar uživatele
100 %

Krásne

Nech si hovorí kto chce, čo chce, táto rozprávka je fakt krásna rozprávka a som až prekvapený koľko pekných animákov sa toho roku urodilo. Navyše je obohatená štipkou muzikálu čo stavia príbeh do ešte pozitívnejšieho svetla, teda aspoň pre mňa. Hudba je tiež pôsobivá a dúfam, že táto rozprávka premení nomináciu na oscara v kategórii: Najlepšia pieseň, pretože je fakt rozprávkovo krásna.

2. února 2011
avatar uživatele
50 %

Takový ten hezký průměr, u kterého se bude bavit drtivá většina dětí a větší část méně náročných rodičů. Co si v tom může najít náročnější divák, to skutečně netuším. Občas mě bavil kůň Maximus, ale příběh mě udržoval v pozornosti jen na vlásku a hudební čísla to stejně úspěšně trhala. I tak je nutno dodat, že tato disneyovka alespoň překonala poslední dračí dreamworksovskou práci. Pixar stále s přehledem nedostižný.

1. února 2011
avatar uživatele
90 %

Nebudu skrývat své nadšení z této nové pohádky. Ačkoliv je v ní pár známých klišé (které ale k pohádkám patří), působila na mě zcela novým a neotřelým dojmem. Navíc kinosál byl celou dobu plný upřímného smíchu malých prcků, mě :) a i rodičů. Navíc mě pohádka strašně pozitivně naladila a zahřála u srdíčka. Zkrátka, v tomto filmovém žánru nejsem příliš náročný divák a odpouštím, co se dá. A tady toho na odpouštění ani moc nebylo :)

30. ledna 2011
avatar uživatele
100 %

Práve som to dopozerala, a keďže nepatrím k ľuďom, ktorí by si niečo museli nechať preležať v hlave, vyjadrím sa takto. Tangled mi pripadá ako veľmi slušná rozprávka. Keďže si zrejme každý všimol podobnosť so Shrekom, nebudem to zahmlievať. Priznajme si to, podobá sa to. Ale ak by som to mala porovnať so Shrekom, tak Tangled jednoznačne víťazí. Áno, mnohí namietajú, že tým, že sa Rapunzel vzoprela zlej čarodejnici a tým to vraj "kazí mládež". Rovnaký blud by sa dal povedať napríklad o absolútnej klasike - Popoluške. Aj tá mala zakázané ísť na ples a predsa tam šla, nie? Mali by ju zakázať, veď sa vzoprela rodičovskej autorite! To je smiešne. Jediné, čo kazí malé deti, sú v mnohom video hry a podobne. Ako keď som narazila do asi šesťročného decka a ono ma oslovilo "kravou, ktorá si nevie dávať pozor na cestu!" Áno, to má určite z rozprávok. Ale o inom som chcela - som veľmi rada za námet klasických rozprávok, teda princ + princezná a teda nie zlobor + zlobryňa alebo ryba+ ... to je jedno. V poslednom čase som vážne mala pocit, že všetko je až tak moc fantasy, že ľudia v rozprávkach snáď prestanú účinkovať. Našťastie, objavila sa táto rozprávka. K hodnoteniu - sympatická mi bola princezná. Neviem, ako je to s českým dabingom, pretože ja som to sledovala anglicky, ale tá princezná má prenádherný hlas. A princ (fajn, tak "ten zlodej" ) je, nemôžem si pomôcť, fešák. Pôvodne som chcela napísať iné slovo, ale predsa len, keby to čítali malé deti... Okrem hlavných protagonistov mi bolo sympatických mnoho postáv, napríklad Gothel. Tá teda hlavne zo začiatku bola moja obľúbenkyňa. Tá jej falošná milosť bola nádherne vykreslená... A, samozrejme, o čom by bol animák bez nejakého zvieratka? Pokiaľ možno okatého a rozkošného. Prvú podmienku splňovali dve zvieratá, druhú iba chameleón, ktorý ma vždy prinútil urobiť nadšené "Jéééj" keď sa tam objavil. (Ale ja som extrémne zaťažená na všetko rozkošné, možno je to tým). Kôň Max sa ani pri prižmúrení oboch očí a zapchaní uší nedá označiť za "rozkošného". Scény s ním ma takmer vždy rozosmiali, napríklad útok kopytami na Eugena takmer na začiatku filmu. Keď sme pri začiatku, píšem si červenú bodku za to, že hlavný hrdina nie je "princ z krásneho kráľovstva ktorý o legende o Rapunzel počul a chce ju nájsť" alebo "princ, ktorému bola Rapunzel ako decko zasnúbená a on ju chce získať naspäť navzdory tomu, že ju niekto nevidel 18 rokov". Bol obyčajný prostý človek, dá sa povedať vycvičený zlodej. Ďalšiu červenú bodku by som si písala za úžasnú animáciu. V animáciách sa veľmi nevyznám, takže neviem, či bola niekedy použitá, ale podľa mňa absolútne úžasne vynikla. Ľudia, hlavne princezná a jej (pravá) matka mali NÁDHERNÉ obrovské oči.
Možno by som ku koncu spomenula moju obľúbenú postavu, ktorá sa tam dokopy objavila asi na minútu a pol - ten deduško s červeným nosom a lukom čo hral Amora. Ten bol perfektný. Celý film by som hodnotila asi na 95%, pretože pravdepodobne (určite) nie je najgeniálnejšie čo sa kedy v kinách objaví. Ale je fajn a keby som si mala vybrať, pozriem si ho ešte raz. Dúfam, že si na to za dva roky spomeniem.

21. ledna 2011
avatar uživatele
40 %

Tak to vidím já...

Pohádka plná tisíckrát opakovaných vtipů, která se Disneymu myšlenkově i dějově rozpadla pod rukama. Nudné písničky, nesympatické postavy. Ani jednou smrtelná nuda, ale veskrze otravné a o ničem.

21. ledna 2011
avatar uživatele
80 %

Nejdříve jsem myslel, že si svůj čerstvý zážitek nechám chvíli uležet… ale tak co… alespoň uvidíte, jak vypadá bezprostřední nadšení! Na vlásku je zdařilá… co zdařilá, po čertech povedená Disneyovka! Když nepočítám staré dobré klasiky, minimálně nejlepší film nové éry, tj. od roku 2000 (na vysvětlenou - Disney se nerovná Pixar, sice je to dceřiná společnost, ale pro mě úplně jiná liga). Konečně se totiž studio ubralo tím správným směrem… Na vlásku svým moderním pojetím překvapí nejednoho skeptika - pro ty, co si myslí, že od patosu nikdy neupustí a konec se vždy notně topí v dojemných slzách - mám dobrou zprávu. Ono to totiž jde i s nadhledem! Ale dost už těch obecných informací, hurá na fakta. Příběh, ač ohraný, je v dobrých rukách jedna velká příležitost a mění se ve zlato. A nebudu zdržovat s dalšími superlativy, je to především díky perfektně podaným charakterům. Jak princezna, tak čarodějnice a dokonce i "princ záchranář", jsou vytvořeni jakožto regulérní postavy (se vším všudy), a kdyby byli ztvárněni lidskými herci, nikdo by se za ně nemusel stydět. Jejich povahové vlastnosti jsou na tak kvalitní úrovni, že by hravě přetrumfly i Shreka. A jsem rád, že jsem ho zmínil. Tomu se totiž film svým způsobem podobá asi nejvíce. Začíná se záchranou z věže a končí... no stručně řečeno, něčím ve stylu polibku z pravé lásky. Na vlásku je vlastní i typicky shrekovský druh humoru. Sarkasmus za každým rohem, vtipy se zvířátky, hlavní mužský hrdiny vždy nad věcí (vyjma občasné romantiky, ostatně, jako u zeleného zlobra). Ovšem Na vlásku v mnohém Shreka přesahuje (samozřejmě je tomu i naopak, v jistých ohledech je Shrek pořád tím vzorem, z kterého se vychází), kupříkladu… no nebudu zapírat… postupem času se mi Rapunzel dostala pěkně pod kůži a dá se říct, že jsem si k ní během filmu vytvořil snad i nějakou citovou vazbu (přirovnal bych to k sympatizování s Elikou, viz. Prince of Persia 2008, kdo hrál, pochopí). Ostatně i věčný Flynnův nadhled, či pouhá mimika koně Maxima, jsou věci, které se tak často nevidí. Proto, neodsuzujte zprvu naivně vypadající pohádku, kde se najde místo i pro mnou nenáviděné pasáže pěveckých výstupů během děje (dá se to snést, ne že ne) a s chutí se podívejte. Upřímných 80%. PS: Pokud budete přesto chtít vyčítat filmu dětskost a mně mojí mírnost, vzpomeňte si, že je to film pro děti a v rámci tohohle žánru se o moc víc udělat prostě nedá.

11. ledna 2011