home
Na nože

RECENZE FILMU

Rian Johnson zabodoval u diváků i kritiků v roce 2012 svým filmem Looper. Film o cestování časem, pro který ulovil Bruce Willise, slavil slušný úspěch a přiměl studio Disney, aby mu svěřil osmý díl Star Wars. A pak se Johnson stal jedním z nejvíc nenáviděných režisérů Hollywoodu. Směr, kterým se vydal totiž nadzvedl mandle nejednomu fanouškovi vesmírné ságy, který do teď absolutně nechce slyšet jeho jméno. Na svůj další film dostal malý rozpočet a natočil si detektivku Na nože. Dokázal si napravit reputaci?

Slavný spisovatel detektivních románů zemřel krátce po své oslavě narozenin, které se zúčastnila celá jeho rodina. Ta je opravdu početná a jeho pozůstalost obrovská. A tak se na scéně objevuje soukromý detektiv Benoit Blanc, který má pověst muže, který dokáže rozlousknout každý případ. Začíná vyšetřování a podezřelí je každý.Už dlouho jsem neviděl takhle chytrou hru s divákem. Johnson (který psal i scénář) opakovaně převrací vaše očekávání a nebojí se uhnout od klasické struktury detektivních příběhů. Rozhodně nečekejte klasickou detektivku. Film totiž hodně rychle přehodí výhybku nečekaným směrem. Zároveň si už od první scény příjemně hraje s klišé, což zajišťuje ještě menší míru předvídatelnosti. Pokaždé, když už jsem si myslel že vím, jak se věci mají, přišel další zvrat, který mě zase dokázal překvapit. Tahle hra je opravdu těžko průhledná a já jen seděl a čekal, kdy se Johnson vytasí s dalším triumfem. A on to pokaždé dokázal.

Především je to ale neuvěřitelně zábavné. Stačí scény jako čtení závěti nebo "nejhorší automobilová honička" abych si film zapamatoval, jako jeden z nejzábavnějších filmů roku. Humoru rozhodně není málo a prakticky žádný vtip se netrefí vedle. Nechybí ani napětí, které sice není nervydrásající, ale na strhnutí stačí. To všechno na vás Johnson chrlí ve svižném tempu, při kterém jsem se ani nestihl podívat na hodinky. Nebo spíš nechtěl, protože jsem si přál, aby tahle jízda hned tak neskončila.Z hereckého obsazení nejvíc kraluje Chris Evans. Herec, nejznámější rolí Kapitána Ameriky, si svou roli neuvěřitelně užívá a při scéně čtení závěti naprosto exceluje. Daniel Craig se do role perfektně hodí a doufám, že uvidím víc filmů s jeho detektivem. Svou roli si ale užívá každý z luxusního obsazení a je vidět, jak moc si natáčení užívali.

Mohl bych najít několik detailů, které ve scénáři nesedí, ale nemám problém je přejít. Nebo mi zapadnou při druhém zhlédnutí. Rian Johnson si rozhodně dokázal napravit reputaci. Jestli někdo po Posledním z Jediů pochyboval, že je dobrý režisér a scenárista, tenhle film ho přesvědčí o opaku. Takhle dobrá detektivka tu totiž dlouho nebyla a spolehlivě strčila do kapsy Branaghanovu Vraždu v Orient Expresu.

hodnocení
90 %
jedním dechem
Zábavné, napínavé, nepředvídatelné. Johnson natočil zábavnou detektivku, kterou jsem si užíval od začátku do konce. Mohl bych se hrabat v několika detailech, ale nemám to zapotřebí. Už dlouho jsem totiž neodcházel z kina takhle nadšený.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.