home
Motýlek

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
70 %

Motýlek

Schaffnerův Motýlek je v podstatě hodně dobrý film, jenže není na první pohled tak líbivý jako jeho novější, známější hollywoodští kolegové, s nimiž ho prostě bude každý chtě nechtě srovnávat. Ani u mě při prvním zhlédnutí neuspěl tolik, jak jsem si představovala, a k dalšímu zhlédnutí se budu někdy v budoucnu asi dlouho přemlouvat. Motýlek má skvělé herce, ale také na můj vkus dlouhou stopáž a rozvleklý začátek. No, začátek, film mě začal bavit asi čtyřicet minut před koncem, což hodnocení prostě sráží.

7. září 2012
avatar uživatele
80 %

Stevem McQueenem v hlavní roli je skvělej.. Dustin Hoffman měl dostat urcitě oskara protože hraje úžasně. Film je trochu dlouhej ale furt ve stejným tempu tak že když Vás chytne na začatku tak pojede te až do konce..

18. března 2011
avatar uživatele
70 %

Na Motýlka jsem se těšil a sliboval si další legendární útěk. Konečně jsem chtěl vidět snímek, který mě po dlouhé době lidově řečeno posadí na zadek. No, nevybral jsem si špatně, ne náhodou patří vězeňská dramata mezi nejvíce emocionálně vypjaté filmy. Prostředí ostrova bylo správně pesimistické (nekonečné džungle, všudypřítomný hmyz) a vězeňský režim řádně krutý. Nejdůležitější však byli hlavní hrdinové, to na jejich bedrech ležela polovina úspěchu. A upoutal mě hned způsob, jakým nám je režisér představuje. Zvolil si nevýpravný styl, bez přehršle dialogů, a tak se občas stane, že na pár minut uslyšíte pouze (zdařilou) hudbu v pozadí. Byl jsem za to rád, o to více jsem si cenil každého rozhovoru. Dobře tomu bylo i z jiného důvodu, a to sice, že jak Henri, tak Louis mi nepřišli výrazně filozoficky obsáhlí. Odhodlání a zarputilost z nich byla cítit na kilometry daleko, ale že bych se dozvěděl o jejich plánech do budoucna či o jejich osobě obecně, to ne. Ovšem sílu má film i bez toho, o tom žádná. Aby se Motýlek zařadil k úplné špičce (Míle, Vykoupení), chyběl mu jen silnější konec, snad lepší gradace… Zážitek to byl povedený a za zhlédnutí jsem rád, jen si neumím představit, že bych se podíval někdy znovu a taky momentálně nevím, co mi dvou a půl hodinový útěk vlastně dal. Pozitiva však jasně převládají (výborní Hoffman a McQueen).

21. prosince 2010
avatar uživatele
70 %

Motýlek je dalším nadprůměrně hodnoceným filmem, kterého bych si pravděpodobně nevšiml ještě hodně dlouho, nebýt školní akce. Přišel bych jinak o hodně? Po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli, měl Motýlek, dílo sedmdesátých let a další představitel tématu útěku z vězení, potenciálně velký úspěch. No, mohu jasně potvrdit, že nejde o žádný špatný či podprůměrný film, ale nějak zvlášť nadšený z něj také nejsem. Každopádně když už vězení, tak s nějakou změnou. Vykoupení i Míle se odehrává ve vězení, a jejich duch spočívá buď ve snaze hrdinů svůj trest přežít, nebo… dělat zázraky, to je fuk. Motýlek je ale celý v duchu snahy z vězení uniknout za každou cenu, nesmířit se s nespravedlivým osudem, nevzdat se naděje a aktivně bojovat až do úplného konce, což jej opravdu velmi odlišuje. Vůbec to ale není na škodu. Myslím, že kdyby zde hrdinův pokrok spočíval ve vyplňování formulářů a podlézání dozorcům, spíš by mě to naštvalo. Na ději se mi velmi líbí jeho dynamika a nabírání grádů. Vždycky dokážu ocenit kvalitní dialogy v kombinaci s progresivní akcí a akceptovatelnými výkony herců. Steve McQueen i Dustin Hoffman nejsou vůbec špatní, ale na Tima Robbinse a Morgana Freemana nebo na Toma Hankse a Michaela C. Duncana bohužel nemají. Motýlek určitě překvapí, když se dozvíte, že je inspirován skutečnými událostmi, ale to je právě ono. Skutečnost není ve většině případů tak zajímavá jako fikce. Příběh reprezentuje klasické pohnutky vězňů… Vážně se to může rovnat Coffeyho daru? Jak jsem říkal, dvakrát nadšený z filmu nejsem. Proč? Děj se sice stupňuje, ale atmosféra je pořád stejná, a některé scény i dost naivní. Občas se vytasí i s něčím nepředvídatelným, ale předcházející scény, u nichž nebylo snadné nezývat, nedokážu přehlížet. Ovšem toho, že jsem Motýlka viděl, vůbec nelituji. Doplnil jsem si filmové vzdělání a ještě na mě udělaly slušný dojem snímky v závěrečných titulcích. Všem bych ale film nedoporučil. Zábava je to úplně jiná, než extravagantní Shawshank nebo někdy až fantazijní Míle.

21. prosince 2010
avatar uživatele
80 %

Steve McQueen

Film je strhující i bez velkých akčních scén a to především díky herecké dvojici Steve McQueen a Dustin Hoffman. Životní příběh z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně je opravdu drsný.

11. července 2010
avatar uživatele
80 %

Tak to vidím já...

Více než solidní vězeňské drama. Trochu zidealizované, trochu černobílé asnad i trochu naivní, ale to všem těm emocím zas tolik neubírá. Několik silných scén, jasné mornální vyznění... Slušný film, který řekl všechno, co schtěl. A hlavně má skvělé herce, kteří tomu dávají punc uvězněných správných chlapů, kterým prostě mříže nesvědčí.

7. dubna 2010

Skvostný film

Jednoduše skvělé! Je opravdu těžké napsat sem něco, co by tu už někdo jiný nezmínil, takže se pokusím snímek popsat tak, jak jsem jej viděl svýma očima. Samotný začátek filmu již navozuje přísnou, syrovou a chmurnou atmosféru. Nelidské zacházení na lodi jen ukazuje, že s těmito vězni se nikdo "párat" nebude. V okamžiku, kdy se děj přenese na ostrov, můžeme být svědky událostí, které běžným člověkem musí zákonitě otřást. Konkrétně mám na mysli scénu, kdy si jeden z vězňů půjčí nůž od Motýlka a způsobí si zranění. Působivé je, když velitel věznice promlouvá k nováčkům shromážděným na nádvoří. Gilotina uprostřed jen zesiluje ono zlověstné mrazení v zádech. V celém filmu se toho děje příliš mnoho nato, abych tu jednotlivě rozebíral další scény, takže to trochu zkrátím. Jedním z nejdrsnějších a nejsugestivnějších okamžiků je pobyt Motýlka na samotce, kdy viditelně chřadne. Velmi poutavý a napínavý je celý útěk, který vám nedovolí si odskočit od televize, ba ani uhnout pohledem. Samotný závěr filmu nám ukazuje drsnými podmínkami zničené muže. Možná, že šlo jen o můj subjektivní pocit, ale zdálo se mi, že ani jeden z hlavních hrdinů již není v psychicky dobré kondici. Oba se chovají částečně šíleně. Musím vzdát obrovskou poctu Steve McQueenovi, který nám potvrzuje, jak dokonalý herec byl. Ten ušklebený chlapík má tak silné charisma, že může hrát jakoukoli roli a stejně si jej oblíbíte!! Dustin Hoffman je vynikajícím parťákem Motýlka, ovšem troufám si tvrdit, že jeho roli by srovnatelně zahrál i jiný herec. V případě Charriéra si nejsem ani trochu jistý, zda by to někdo ztvárnil tak přesvědčivě a dokonale jako Steve. Nezapomenutelný snímek, který krom milionu dalších věcí ukazuje i na přátelství, odhodlanost, zarputilost a nepoddajnost. Legenda, film s velkým F! by Sandy

18. března 2009
avatar uživatele
Meky
...
80 %

****

Další "útěkový" film se Stevem McQueenem v hlavní roli...Byl opět vynikající, co dodat...Skvěle mu taky sekundoval Dustin Hoffman....K samotnému filmu, dá se říct, že scénář je ohraný, pořad to samé, ale vždycky, v každém filmu je něco nového, neokoukaného....Hlavně podmínky na "samotce" byli hodně drsně udělané a bylo to fakt kruté, ironií je pak, že z "domu smrti" vylezli živí jen oni dva (až na nějaké polomrtvé výjimky), Motýlek a Dega, i když s následky, trošku jim už pak "hrabalo". Těší mě, že se "Motýlek" opět odhodlal k útěku, počkal si na sedmou vlnu a vyšlo mu to, nakonec žil svobodně a nezmagořil na ostrově jako Dega. Taky sem se divil, proč byla nominovaná hudba na Oscara, když sem ji během filmu téměř nezaregistroval, ale to sem nevěděl, že na konci v některých místech byla fakt suprová a skvěle sedla do pasáží bez keců...Když to shrnu, tak filmů s touto tématikou je strašná spousta, ale jen pár se jich může pyšnit přívlastkem "nezapomenutelný" a Motýlek pro mě opravdu takovýto byl, je a určitě i dlouho bude :-)

22. srpna 2008
avatar uživatele
pier
...
100 %

Pier

Film o vězeňském prostředí nemůže dopadnout prostě jinak než úplně vynikajícně…Ať už Vykoupení z věznice Shawshank nebo seriálový hit Útěk z vězení to je prostě dokonalost ale nemůžu si odpustit že hodně čerpali z Motýlka…Ve srovnání s dnešními dobrodružnými snímky jde o film krásně pomalý, bez zběsilých střihů…I ty nejdramatičtější okamžiky jsou ukázány tak nějak klidně, ospale…Což ovšem neznamená, že nudně, naopak…Film líčí dlouhé časové období v trestanecké kolonii, kde trvá jakési bezčasí…Každý den je stejný…A dramatické momenty nepřicházejí z jednání hrdinů, ale z jejich myšlenek…Motýlek se nijak hrdinsky nechová, ale přesto je pro nás hrdinou, protože se nenechal zlomit a do poslední chvíle nepřestal toužit po svobodě…Tomuto filmu se nedá absolutně nic vytknout, herecké výkony na jedničku s hvězdičkou, hudba skvělá, začínám si myslet že nové filmy stojí za velkou bačkoru a ty staré klasiky jsou prostě dokonalý!!!

27. července 2008
avatar uživatele
100 %

Vězeňský prostředí miluju a tenhle film nemá naprosto chybu. Já ho úplně zbožňuju. Co dodat. Skvělí herci, silný příběh. Já osobně na něj pořád koukám a koukám a koukám, znám ho nazpaměť. Doporučuju....... :-)

27. listopadu 2007
avatar uživatele
100 %

100% to je víc než jasný

Ideální film z vězeňského prostředí, jeden z mých nejoblíbenějších. Motýlek, je film bez velkých herců prostě normální film, co se poved. Pro se mi tak líbí!

15. prosince 2006
avatar uživatele
100 %

Co dodat. Výborný film, jak uz sem tu nekde psal, zboznuju filmy z vězeňského prostředí. Tento pres dve hodiny dlouhý film má kvalitní herecké obsazení, ale hlavně dobře zahrané. Ten úsek uprostřed - v tom kmeni, kde není jediného slova, už nějak nemusím, ten je o ničem, ale jinak fein. Vždycky se na něho rád podívám. Prostě 100 procent

6. listopadu 2006
avatar uživatele
80 %

Filmu nemohu dát nejvyšší ohodnocení, protože jsem znal před sledováním knížku a to se potom hodnotí špatně. Protože film je přece jenom hodně komprimovaný výtvor oproti knížce. Ale jinak je kvalitní herecké obsazení a je dobře natočený.

9. října 2006
avatar uživatele
80 %

povedený film

Tohle je pvní film, který jsem viděl dřív, než se mi do rukou dostala kniha. Samozřejmě kniha je kniha, ale film mě překvapil a rád se na něj někdy podívám.

2. srpna 2006
avatar uživatele
kovi
...
80 %

Hmmm, veľká to klasika, ktorá hravo strčí do vrecka všetky jej podobné nové filmy. Ako už hereckými výkonmi, tak aj podarenou atmosférou.

26. července 2006
avatar uživatele
100 %

Nádhera

Naprosto právem tento film patří do zlatého fondu kinematografie. Skvělé herecké obsazení a děj, který mě doslova přibil k sedačce. S napětím čekat, jak dopadne plánovaný útěk z hnusného vězení kdesi v tropech a nakonec zjistit, že to dopadlo právě tak jak to dopadlo, tak to byla opravdu bomba. Vřele doporučuju.

15. června 2006
avatar uživatele
100 %

KNIHA

Málokterý film ma tak kvalitní předlohu v knize jako Motýlek. Ta kniha je naprosto bombová a film nemůže být jiný zvlášt s takovými herci...stovka to jistí.

24. února 2006
avatar uživatele
80 %

knižka je lepší

nejprve jsem četla knižku až pak jsem jako správný fanda S McQ musela videt i film, složite jsem hos háněla v půjčovnách, o co vetší snaha byla ho sehnat o to bylo vetší zklamání. film me moc nenadchl ale ono to asi ani lépe natocit nedalo jsou veci co proste jsou lepší na papíře.

5. ledna 2006
avatar uživatele
50 %

Nevim

Já tento film zrovna nemusím... Čtu knížku a ta se mi zdá být o moc lepší... Nevim ale kniha je prostě kniha. Ale zas ten film neni tak špatný...Takže tak 50%...

29. prosince 2005
avatar uživatele
100 %

Výborný film

Je to starší film, ale čas mu neublížil! Je to herecký koncert pro Steva McQueena a Dustina Hoffmana! Patří ke klasice, na kterou se dá dívat.

1. prosince 2005
avatar uživatele
100 %

Líbí se mě to moc

Jsem fanda Steva McQueena takže dávám plný počet. Naprosto svěle zahraný i dobrý příběh. Dobrá hudba a prostředí filmu jeho kvalitu ještě více umocňuje. Fakt se koukněte stojí to za to.

19. listopadu 2005