NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

Naša budúcnosť

Nie je mnoho sci-fi filmov, kde hrá minimálny počet hercov, a ktoré sa odohrávajú v komornom prostredí. Tento film ma veľmi prekvapil, počnúc vizuálom, cez kvalitný scenár a skvelý herecký výkon Sama Rockwella. Tvorcovia tu dokázali, že pre kvalitný dramatický príbeh nie je nutné siahnuť hlboko do peňaženky, stačí vytvoriť vhodné prostredie a vygradovať dej. Je to film, ku ktorému sa určite vrátim.

12. ledna 2014
avatar uživatele
80 %

Měsíc. Počítač. Člověk.

Ať už je minimalismus záměrný nebo vynucení, tomuto komornímu sci-fi rozhodně sluší. Je to o nápadu, atmosféře a bezchybném výkonu protagonisty. Tyto položky fungují v dokonalé harmonii a Moon rozhodně vyčnívá mezi jinými zástupci žánru, u nichž je poměr náklady:nápad obrácený.

30. dubna 2013
avatar uživatele
80 %

Příjemné překvapení. Moon je hodně netradiční, tématicky jednoduše laděný, sci-fi snímek o astronautovy na Měsíci. Tvůrcům tohoto filmu se podařilo skvěle vytvořit atmosféru osamění, kdy Země je daleko a na Měsíci je člověk sám se sebou. Pochvala též Clintovi Mansellovi za hudbu.

20. září 2012
avatar uživatele
80 %

Sam Rockwell

Zdroj čisté energie na Měsíci. Těžba na odvrácené straně měsíce a jeden astronaut sám ve vesmíru na tři roky... Je to hodně poutavá sci-fi se zajímavou zápletkou.

11. února 2012
avatar uživatele
70 %

Moon

Do poslední chvíle jsem vážně nevěřila, že je to tak jak to vypadalo. Prostě jsem si myslela, že to tak nebude. Musí v tom být nějaký schizofrenický záměr. Ale i tím, že to bylo jinak než v mé hlavě, jak se utvořilo. To byl velice potěšující snímek.

23. února 2011
avatar uživatele
80 %

Tento film mě zaujal, i když byl děj v průběhu filmu malinko čitelný. Vždy mě zaujme podařeně natočená one man show, v tomto případě s velice přesvědčivým hereckým výkonem Sama Rockwella. Opravdu působivé a stojí za shlédnutí.

13. února 2011
avatar uživatele
80 %

Nešlo přehlédnout časté debaty o tomto projektu… A když navíc světlo světa spatřil článek referující o šancích na Oscary, zákonitě jsem se musel podívat také. Chtěl jsem zjistit, jestli je ten povyk oprávněný. A jestli Moon své pověsti dostál? Z mého pohledu rozhodně ano! Věcí, jež si mě získaly, je hned celá řada. I když námět nepatří mezi ultrarevoluční, nemůžu mu upírat originalitu, s kterou se v prvních minutách vytasil, a i postupné přicházení oné záhadě na kloub bohatě stačilo k mé soustředěnosti. Někdy je fajn odpočinout si od ryze komerčních paskvilů a zaměřit pozornost na levné výtvory, kdy si můžete být stoprocentně jisti jejich nezkažeností, co se týká peněž vložených do méně podstatných oblastí. Ano, mluvím o vizuální stránce. Moon se soustředil na děj, vykreslování charakteru, povedeně brnkal i na citlivou strunu… tím mě mírně řečeno dostal. V dnešní době na sobě pozoruji, že to co mi před pár lety stačilo ke štěstí – přemíra výbuchů s co možná nejvíce sutinami - u mě plně nahrazuje po všech stránkách zvládnutý telefonát domů, překypující skrytými emocemi. Moje nadšení je tedy očividné. S tímto počinem se mi maximálně trefili do vkusu! Neodrovná vás megalomanskými bitkami, nýbrž rozhovory… To však neznamená, že se i přesto nenajde slabé místo. Jedno takové je přímo achilova pata. Mám na mysli zbrklé prozrazení pointy už v půli stopáže. U méně nadšených diváků si tím můžou krásně zavařit a i ti ostatní jako já, budou mít potíž v závěru dělat překvapeného. Proč to tvůrci uspěchali, mi není úplně jasné. Ale nevadí, nějaké další možnosti jak si rýpnout, se podle mne nevyskytují… Dokonce i ty interiéry a exteriéry za babku dokážou bez problémů dát mým očím pravý požitek z nadpozemských technologií. Tak to vidíte, malé finance jsou mnohdy plusem samy osobě, zamezí přeplácanosti, a naopak dají vyniknout ději… a abych nezapomněl, velký dík patří takřka jedinému herci Samu Rockwellovi! "One man show" zvládl, nebojím se říci, Oscarově (minimálně nominace). Jedním slovem: spokojenost! Za žádnou cenu si to nenechte ujít.

15. ledna 2010
avatar uživatele
20 %

Vraťte se nohama na Zem

(Obsahuju spoilery.) Začíná se tady rodit nové internetové poblouznění. Být tenhle film po svém natočení schovaný dva roky, měli bychom tu další Paranormal activity. Zas můžem psát o nadšení z této "maličké, ještě menší, ultralevné, nejlevnější, strhující a přelomové sci-fi, která nemá chudinka peníze na propagaci, přitom by si to zasloužila, protože je tak kvalitní a je o tom...o čem vlastně? O ztísněném prostoru? O samotě? Čím si tohle zaslouží jen letmé zmínění se Sunshinem a dalšími? Tohle je film, který žádné podobné prvky s takovými filmy nemá. Sledujeme muže, který zjistí nepříjemnou pravdu. Asi jako v každém filmu se stejným námětem. Jsem klon, mám implantované vzpomínky, zlá těžební společnost nás vyrobila tisíce, jen aby ušetřila pár korun na našem trénování? Zde se nabízí všeříkající zkratka. WtF? Jeho halucinaci o ženě v křesle jsem nepochopil. Mělo mě to zmást? Nebo to byla jen cesta k popálení ruky, abychom věděli, kdo co? Role počítače, který mu má bezmezně pomáhat místo toho, aby mu zabránil zjistit pravdu? No jsem blázen? Ani není třeba říkat, jak moc jsem se u tohohle nudil. 20% za to, že ta základna vypadala skutečně jako funkční základna a žádné špatné efekty jsem tam nenašel a i kdyby, jak by to tady uškodilo?

13. ledna 2010
avatar uživatele
80 %

Tak to vidím já...

Po Avataru a Star Treku nejlepší sci-fi loňského roku - tím i posledních let. Mnohem lepší než District 9. Atmosféra dýchá z každé minuty, skvěle zahranému hlavnímu hrdinovi jeho problémy věříme a přejeme mu vítězství, i když je nám jasné, že ideálně to dopadnout nemůže. Režisér skvěle pracuje s žánrovími klišé a vytváří tak uvěřitelnou budoucnost. Nícký rozpočet vůbec není na škodu. Horší triky nevadí. Takhle nějak mělo vypadat Solaris - no, aspoň, že to konečně přišlo... Nejlepší putovní komorní sci-fi od dob Sunshine.

13. ledna 2010
avatar uživatele
90 %

strhující

-jednoslovné charakterizování filmu. Film bez jakékoliv reklamy, vsadím se, že s nízkými náklady a přitom tak povedený. Působivost atmosféry bych se nebál přirovnat k Šestému smyslu, potemnělý děj vás dostane. Moc se mi líbily stálé tlumené 'vesmírné' zvuky na pozadí, právě ty se staraly o hlavní vykreslování.

19. prosince 2009
avatar uživatele
80 %

Hodnocení: 4 z 5 (****)

Moon je tak skromným sci-fi filmem, že o dva roky starší Sunshine vedle něj vypadá jako hotový blockbuster. I přes nizoučký rozpočet jsou měsíční exteriéry a těžební základna společnosti Selene na dost bohaté úrovni. Nejvíc ale oceňuju děj a jeho rozuzlení na konci. Zápletka se nese v duchu již zmíněného Sunshine, Bayova Ostrova a Kubrickovou Vesmírnou oddyseou. Během filmu možná budete zmateni a nebudete vše chápat, závěrečné minutky ale vše tvrdým tónem zodpoví. Ano, čelist mi skoro spadla, přesto se ještě konec o chvilku natáhnout mohl. V hlavní a vlastně i jediné roli tu září Sam Rockwell. Herec, kterého má většina diváků zafixovaného jako slizkého vraha ze Zelené míle, si úlohu osamélého astronauta pěkně užíval. Potěší i dobře známý hlas Kevina Spaceyho, znějící z robota, coby jediného společníka hlavního hrdiny. Ačkoliv byl tenhle snímek natočen za směšné peníze, muziky z něj hraje až až. V rámci žánru tak může Moon směle konkurovat i svým mnohem profláklejším příbuzným.

18. prosince 2009
avatar uživatele
70 %

nevedel som do coho idem,ale ocakaval som konecne nejaky dobry sci-fi thriller od cias misie na mars..a zo zaciatku to tak aj vyzeralo..malo postav,skvele prostriedie, ticha hudba,vsade ticho..ako pred burkou..lenze burka sa nekonala..vsetky odhalenia boli len oznamene pocas deja akoby sa ani nechumelilo..ziadne padanie sánky, že to čo sa deje..ani sa nad tym nepozastavili..to ze tam boli pekne zabery na prostredie nehralo asi ziadnu ulohu v deji..kludne sa to mohlo odohravat aj na sibiri..o to tu neslo..a koniec to vsetko len zabil..mozno mohli ukazat aspon akeho otca ma doma eve..co ak uz bol on a uz bol Sam davno doma?aspon by to trosku viac zamotali..mohli aj dlhsie nechat divakov v napati,ci su to ozaj klony,alebo len mu v hlave zacalo sibat z toho,ze je tam tak dlho..skvely napad,ale nevycucali z toho maximum..

5. listopadu 2009
avatar uživatele
50 %

Moon

Mě osobně nejsou žádné žánry cizí, snesu všechny a na všechny se rád koukám. Sci-fi je něco, co když se správně natočí, dokáže zatajit dech a když je ještě navíc podporován slušnými hereckými výkony, divák na něj jen tak nezapomene. Sci-fi má ale taky jeden velký zápor. Občas se stane, že tvůrci se zaměří spíše na to, aby film vypadal vizuálně skvěle, ale zapomenou na scénář. To se potom divák trochu nudí. Ovšem nejhorší je, když tvůrci udělají tuhle chybu a ještě k tomu film natočí jen ve dvou lokacích (uvnitř a venku), to potom po chvíli selže i ona tajná zbraň v podobě nadupané vizuální stránky, protože Vás i tahle stránka filmu začne po devadesáti minutách nudit. Jasně přiznávám, Moon mě zlákal. Čekal jsem další milé překvapení ve stylu "District 9", protože Moon byl taky pořízen za malé peníze a vychvalován do nebe. Navíc sci-fi v dnešní době, kdy je všechno možné populární a i když jsou nějaké old school klasiky, novodobé sci-fi jsou populárnější a řekl bych, že i kvalitnější. Myslel jsem, že mě čeká nějaká thrillerově tajemná cesta po vesmírné stanici a po Měsíci. Myslel jsem, že v závěru, kdy příjde vyvrcholení budu celý hořet nedočkavostí a poté film vychválím a také odcením velkým hodnocením. A ono to tak i chvíli vypadalo. Interiéry vesmírné stanice působily ztísněně, s hlavní postavou nebylo něco v pořádku a začínala mít náběh na halucinace, k tomu ještě robot a já už začínal vidět všechny ty zvraty a napětí. To se ale ke vší smůle bohužel nekonalo! Hlavní zápletka a zároveň největší zvrat se odhalil už v polovině filmu a po zbytek filmu se odhalovaly "zvraty", které mě už byly dávno známy. Pro mě tedy zklamání. Kdyby mi film alespoň vyrazil dech, tak bych byl schopen přehlédnout všechny ty nelogické věci v ději a vůbec v celém filmu, když Vás film ale nechytne, tak Vám tyhle nelogičnosti příjdou jako příévání benzínu do ohně. No a co, že Sam Rockwell tady hraje dobře jako čert a celá ta "one man show" se mu daří, když je scénář zkrátka nepovedený. Rockwell se snaží zahrát i mimicky pocity beznaděje a úzkosti, ale já jsem mu to zkrátka nesežral a může za to nikoli on, ale samotný film! Jedním dechem: "Další sci-fi pecka roku? Pro mě rozhodně ne! Pozitivum je tu jenom Rockwell, sympatický hlas Kevina Spaceyho a ona vizuální stránka, která Vám už stejně na konci filmu nepříjde tak působivá." Dávám 50 %.

3. listopadu 2009
avatar uživatele
80 %

První důvod zhlédnutí Měsíce byl jeho rok natočení. Stejně jako ostatní mám totiž rád, když jako jeden z prvních mohu nové filmy hodnotit. A když je z názvu očividné, že se budeme také pohybovat na povrchu Měsíce, očekávání bylo na nejvyšší míru, protože nové filmy u mě nevzbuzují jen spoustu nadějí, ale také očekávání z hlediska efektů. Ale co jsem měl čekat z hlediska příběhu? Myslím, že být film o první procházce na Měsíci, dopadlo by to velmi omšele a asi trochu neoriginálně. Úvod do děje dopadl ale daleko lépe, než jsem čekal. Vzdálená budoucnost je zároveň v našich myslích skvělým tématem na rozvoj fantasie a určitou skupinu tvůrců napadla vskutku skvělá myšlenka. Už i já si říkal, jestli by nebylo možné více využít světlo Slunce, ale využít Měsíc? To by mě asi nenapadlo, každopádně ve filmu nejde o dokument z nepříliš vzdálené budoucnosti, což si vyžaduje také kvalitní zápletku. Díky Bohu, že Moon nešel ve stopách Horizontu události… No, i v tomto případě, když jsem se zamyslel nad zápletkou, nenapadlo mě nic vhodného. Že by třeba útok mimozemšťanů? Nebo rozpad Měsíce jako ve filmu Stroj času? Kdepak. Tvůrci se zamysleli nad dalšími teoriemi budoucnosti a… I když to není nijak skvělý zvrat, který vám otřese mozkem, nechci překvapení zkazit, protože myšlenka se rozvíjí. Děj nebyl vůbec zbrklý ani stupidní. Pořád panovala taková z pohledu postav „rozčilená“ atmosféra, ale nebyla vůbec žádná potíž ji překonat. A časem kamera zavítala na nádherné digitální interiéry Měsíce. Páni, to byla podívaná. Jednak na nádherné prostředí i na kostýmy, serepetičky atd. Nápad, i když je to záležitost vedlejší, zkrátka udělal dojem. Nevím, jak vy, ale já viděl S. Rocwella jen ve dvou filmech a zafixoval jsem si ho jako hnusáka ze Zelené míle. Díky Bohu, že ve filmu je v podstatě svým způsobem jenom jedna postava, protože bych nikdy neuvěřil, že je tento herec hodný. A i když další postavu představovala jenom mašina se smajlíky, hlas K. Spaceyho tomu dodal grády. I bez tváře jeho libozvučný hlas vytvořil další plnohodnotnou postavu. Vyvrcholení není žádný kýč, je trochu předvídatelné, ale není jednoznačně špatné. Moon za to stojí určitě.

28. října 2009
avatar uživatele
80 %

Nie som fanúšik Sci-Fi, ale tento film bol nadmieru dobrý. Krásne zábery a výborné prostredie. Nie je to najľahší film-treba trošku aj zapnúť hlavu, a dajú sa tam nájsť niekoľko pekných myšlienok. Citlivá hudba a páčil sa mi výkon hlavného hrdinu. Aj napriek tomu, že dej nebol nejak napínavý, i tak som to sledoval v napätí. Filmu by neuškodilo keby bol trošku dlhší a udialo sa tam viac emotívnych udalostí. Doporučujem si to pozrieť.

26. října 2009