NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
60 %

The Fog

Narazil jsem na další filmovou klasiku, tentokrát v horrorovém žánru. Tohle je snad první film, kdy vidím dřív originální verzi, než remake. Ovšem, docela bych se teď rád kouknul na remake, abych mohl srovnávat, protože tenhle film se strašně těžko hodnotí. Tenhle horror je spíš postavený na atmosféře a emocích, než na hektolitrech prolité krve, ale teda na mě zřejmě nezapůsobil tak, jak měl. On je totiž příjde mi strašně obyčejný. Nemyslím námětem, ale provedením. Film se po docela dobrém rozjezdu asi na dvacet minut odmlčí a čeká Vás jen samá nuda. Ovšem, jak jsem již říkal, začátek je hodně povedený. I když podle mě by nemuseli hned v začáteční scéně hned vyžvanit pointu celého filmu, ale mohli nás scénáristi nechat v takové té nevědomosti a zmatku. Vždyť začátek filmu je k tomu přímo předurčen. Ta hodina, kdy se v celém městě dějí divné věci přímo vysílá tu pravou horrorovou atmosféru, ale ta scéna brzy skončí a pak Vás čeká jen delší odmlka. Tak to vlastně je po celý film, jen občas se tu a tam vyskytně nějaká lekací scéna, která Vás ale opravdu zlekne. Čím víc se blížil film ke konci, tím méně mě zajímal a jelikož se jednalo v tomto filmu o duchy, mohli nás scénáristi nechat alespoň trochu v nevědomosti. Alespoň, že konec to mělo povedený. Režisér John Carpenter je pro mě zatím docela neznámý režisér. Jediné dílo, které jsem od něho dosud viděl bylo "Duchové Marsu" a to taky nebylo nic moc. Ale to neznamená, že je podle mě špatný režisér, to ne. On v tomhle filmu dokázal, že má fantazii na to, aby udělal spoustu zajímavých horrorových námětů a ano, tenhle film mě přesvědčil, že John Carpenter ví, co dělá. A že umí tvořit dechberoucí horror, jenže tady těch chvil, kdy jste měli zatajený dech a ani jste nedutali, bylo zatraceně málo a hádejte, co bylo mezi těmito chvílemi? Nepodstatné scény. O hercích se moc vypisovat nebudu, protože ani nevím co napsat. Na to, jak cpou do popředí a na obaly DVD jméno Jamie Lee Curtis, tak tato herečka zde nepředvedla nic světoborného. Na mne nejvíc zapůsobily výkony Adrienne Barbeau a Hala Holbrooka. Ostatní herci hráli normální průměr. Jedním dechem: "Klasika? Nebudu tvrdit, že ne! Ale znám působivější horrory." Normálně bych teďka dal tomuto filmu 50 %, ale z úcty k tomuto filmu, k jeho stáří, vzhledem k tomu, kolik ovlivnil umělců a z úcty k Johnu Carpenterovi dávám tomuto filmu 60 %.

21. května 2009

Antonio Bay v obležení. (!). (1980)

Antonio Bay malé přímořské má něco kolem pětiset obyvatel a přesto mají svůj vlastní rozhlas. Ale to sem nepatří, ale možná že taky jo, ale kdo ví. (?).
John Carpenter, natočil zajímavý film, kterýžto se označuje sice žánrem horor, ale žádné, vysloveně hororové scény tu nenajdete. Přesto si ale film dokáže udržet pozici, skvělého, dejme tomu třeba, thrilleru, který i po, 27 letech, dokáže pár lidí vyděsit, což se o jeho bratříčkovi, říct nedá. (2005).
Labužnicky 90%.

2. března 2007