home
Mission: Impossible - Fallout

RECENZE FILMU

Ethan Hunt se již po šesté vrací k další nesplnitelné misi. Tentokrát jsme čekali nejkratší dobu za existenci série, pouhé tři roky a Cruise si znovu přivedl Christophera McGuiera, se kterým dělal na prvním Jacku Reacherovi a samozřejmě předchozím Mission: Impossible, na který se tentokrát hodně navazuje. Co z toho vzniklo? Pravděpodobně zatím nejlepší díl série.Ethan Hunt (Tom Cruise) to podělal. Na první pohled jednoduchá mise se mu vymkla takovým způsobem, že v ohrožení je celý svět. Je přesvědčen, že pouze on a jeho tým to může napravit. Ne každý má ale stejný názor. CIA s ním posílá svého agenta Walkera (Henry Cavill), aby dohlédl na čisté dokončení mise. Agent Walker ale není jediný, kdo se připlete na scénu. Zjistit kdo je na čí straně, bude tentokrát hodně těžké.Recenze nelhali. Fallout je pro sérii Mission Impossible totéž, co Skyfall pro bondovky a Temný rytíř pro comicsové filmy. Atmosféricky nejsilnější díl, s charismatickým zaporákem a hrdinou, který není jen figurka na rozdávání ran.

Hodí se říct, že poprvé od prvního dílu Cruise doopravdy hraje, místo aby jen běhal a hrál si na kaskadéra. Osobně mi jeho herecký projev v posledních dvou dílech přišel dost toporný, jako kdyby čekal, že všechno zařídí kaskadérská scéna. To tentokrát nehrozí. Jakkoliv je například HALO skok v ději trochu zbytečný, rozhodně to není pěst na oko jako držení se za letadlo posledně (ta scéna byla ve filmu úplně zbytečná). Prostě a jednoduše, Cruise po dlouhé době předvádí parádní výkon.Co se týče akčních scén, ty jsou opět výborné, jak už jsme v sérii zvyklý. Skvěle zapadají do temnější atmosféry, jsou zábavné i napínavé. To platí především o finále v helikoptérách a bitce v koupelně, která se u mě zatím řadí mezi akční scény roku. Zde ale zásluhy nepřipadají ani tak Cruisovi, jako Henrymu Cavillovi, jehož postava je zatím z ranku toho nejlepšího, co série nabídla. Porovnání Cruise = skalpel a Cavill = kladivo je velice trefné a výborně prezentováno právě při bitce v koupelně. Cavill ale není jen hromada svalů. Je taky ohromně charismatický. Kdo čekal dalšího nudného Supermana se ohromně plete, protože Walker není jednorozměrná postavička která může cokoliv. Ve filmu vidíme, že i taková kupa svalů může dostat bolestivou ránu, což rozhodně potěší.Především má ale on největší prsty v nepředvídatelném ději, plném zvratů. Děj je tentokrát jen krok před nepříjemnou překombinovaností, ale naštěstí se pořád dokáže zastavit a udělat v ději pořádek, takže se v něm dá zorientovat a navíc příjemně překvapí.

Co říct na závěr? Asi jen že tohle chce opravdu kino a přeju tomu tu miliardu.

hodnocení
90 %
jedním dechem
Dokonale zvládnutý projekt, který se směle může zařadit vedle Temného rytíře nebo Skyfall. Tleskám.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.