home
MEG: Monstrum z hlubin

RECENZE FILMU

Venku už nám přituhuje, na horách je sníh, ale přesto v kině můžete ještě stále zažít letní pohodu. Znáte to, moře, vlny, pláž, holky v bikinách a mořské potvůrky. K této letní idylce si přidejte obrovitého pravěkého žraloka a nabouchaného Jasona Stathama a máte filmovou novinku MEG: Monstrum z hlubin. A jelikož aktuálně moc nových zajímavých filmů ke konci měsíce není, i já jsem si na lov žraločka zašel a rozhodl jsem se podělit se o své dojmy. Jak se béčkový akčňák povedl?

Jason Statham hraje týpka jménem Josan Taylor, což je specialista na záchranu lidí uvězněných v hlubinách moří a oceánů. V minulosti při své práci musel učinit těžké rozhodnutí, které jej poznamenalo, a na svou práci se vybodl. Raději se zašil a polehával celé dny na pláži a denně popíjel pivko. Jednoho dne se ale musí vrátit do akce, protože jeho ex holka a pár kolegů uvízlo na dně oceánu a napadla je nějaká velká potvora. Josan Taylor se nejdřív musí vypořádat sám se sebou a svými démony a pak se vrhne po hlavně na záchranu svých přátel a kolegů. Jenže to není jediná překážka. Musí pak pochopitelně zachránit celý svět před megalodonem, což je pravěká bestie, která měří přibližně 29 metrů a sežere vše na co příjde. Prostě, kam se hrabou Čelisti.Už dávno před premiérou jsme díky oficiální synopsi a trailerům lehce pochopili, že zde se žádné vysoké filmové umění konat nebude. Tak jsme se alespoň těšili na pořádné béčko, které bude vtipné, možná krvavé a plné akce. A nejsem si tak úplně jist, že toto jsme skutečně dostali. Nejprve je potřeba říci, že film je mládeži přístupný, což sice neznamená absenci drsnějších scén (například mrtvá kosatka a její vnitřnosti), ale je to bez krve a bez drastických scén, což osobně si myslím, že by filmu pomohlo. Dle všeho ale má být pak eRková verze na plackách, tak uvidíme, jestli mám pravdu. Přeci jen, když obří žralok požírá lidi, chci vidět víc, než jen rozvířenou vodu.

Druhým problémem je to, že film se bere moc vážně. Ano, je tam pár celkem vydařených vtipných scén, respektive spíš hlášek, ale jinak obecně je to zcela vážná rovina. A v některých situacích to právě působí srandovně, i když by nemělo. K tomu se trochu váže příběh, jenž je velmi předvídatelný a přímočarý. Neobešel se bez klasických klišé, kdy se jedna z postav obětuje, aby zachránila druhé. To samo o sobě není nic špatného, hádám, ale problém je v tom, že jeho sebeobětování vycítíme dřív než on sám se tak rozhodne. Je to šíleně předvídatelné!


Co se týče samotného finále, tak k tomu jen dodám, že jsem se usmíval. Pokud jste viděli Mělčiny a závěr vám přišel tak trochu přitažený za vlasy, tady se za vlasy nepřitáhlo, tady se rovnou urvaly z hlavy. Jason Statham dokáže cokoliv, ať už má auto, nebo ponorku. S ním se prostě budete cítit v bezpečí, i kdybyste uvízli na pustém ostrově s krémem na opalování v ruce.

Pochopitelně se mi ale i něco líbilo. Navzdory šílenému příběhu a horšímu scénáři, film nabízí několik kvalitních herců. Jasně, od Jasona Stathama očekáváme kvalitu, kterou nabízí skoro v každém filmu, ale líbila se mi například Ruby Rose, nebo herec Cliff Curtis. Potěšila mě i přítomnost herce Masi Oka, který zazářil v seriálu Hrdinové. Takže, co se týče herců, film šlape dobře. Jsou sympaťáci, někteří více jiní méně známí.


Ještě na závěr chci zmínit vizuální zpracování. Jo, je to digi bordel, ale celkem povedený bordel. Žralok je vidět už od začátku a rozhodně si s námi na schovávanou nehraje, naopak je občas vidět v celé své kráse a kamera nabízí několik zajímavých záběrů. Pokud vám ale přílišné CGI vadí, zde spokojeni nebudete.

Takže? Moc se to nepovedlo. Pozitivní je, že to pozornost udrží, navzdory tomu, že víte, jak se příběh vyvine a kdo zemře a kdo se do koho zamiluje a kdo přežije a jak to všechno skončí. Funguje tu ale pár hlášek, několik záběrů stálo za to a vlastně celkem je to povedená letní zábava. Zásek do žraločích filmů se ale bohužel nekoná a osobně si myslím, že film brzy vyšumí. Stále je však v kinech, takže pokud chcete užít si bezmozkovou zábavu a máte rádi vůni oceánu, popřípadě chcete vidět Jasona Stathama bez trika, do kina klidně zajděte.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Letní pohodová popkornovka plná známými hereckými tvářemi, avšak bez propracovaného příběhu, který je jednoduchý, předvídatelný.Pár vtipných hlášek, několik super záběrů a megadolon v celé své parádě. Pokud vypnete mozek a Jason Staham je váš oblíbenec, bude vás to bavit. Jinak je to taková blblůstka ,na kterou zajdete, když v kině nic jiného není.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.