home
Malcolm X

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
60 %

Tak to vidím já...

Společenská zakázka - tak musíme Malcolma vnímat. Škoda, protože to mohl být i dobrý film. Spike Lee byl vždycky v poloze propagátora své rasy nejméně přesvědčivý ze všech svých poloh.

12. února 2012
avatar uživatele
70 %

Denzel Washington

Kazatel Malcolm X sjednocoval muslimy v poválečné Americe a hlásal separaci mezi černými a bílými lidmi. Film poutavě vyobrazuje jeho životní příběh i názorový vývoj a také zajímavě popisuje americkou společnost a muslimskou komunitu v ní.

4. září 2010
avatar uživatele
70 %

Konkurence Martina Luthera Kinga

A zatímco MLK kázal proti rasismu mírumilovně a pokojně, Malcolm X si zvolil tu druhou cestu, a to cestu násilí. Ve filmu můžeme vidět jeho celý život, je to takový pěkný bio-pic. Zezačátku mě zaujaly barevné kostýmy a bláznivé účesy, pak to začalo přibírat na vážnosti a z Malcolma se nám stal kazatel. Flashbacky z jeho minulosti byly dobrou myšlenkou jak vysvětlit jeho postoj k bělochům. Zezačátku se jim chtěl podobat, pak se ve vězení naučil vážit sám sebe a nakonec při pouti do Mekky objevil, že všichni lidé jsou si rovni nehledě na rasu. Silná stránka filmu byla, že i když Malcolm propagoval násilí, nikdy ho vlastně nepoužil - třeba při hádkách se svou ženou, nebo nakonci když se omluvil ženě že na ni křičel (a on vlastně skoro ani nezvýšil hlas). No a nakonec jsem si užil pravé záběry skutečného Malcolma X, takže jsem ho mohl srovnat s Washingtonem, který mimochodem podal skvělý výkon. Co Spiku Leeovi neodpustím, to je ta ohromně dlouhá stopáž... kdo to má vydržet, to nevím. No, pěknej bografickej snímek o důležité osobě z amerických dějin, kterej byl místy zajímavý a místy nudný.

14. dubna 2008