home
Machete

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
60 %

Tedy tolik známých tváří bych tedy nečekala. A rozhodně ne v rolích, které hráli. Jinak film mě ani nepřekvapil, ani neznechutil (což mě docela překvapilo) - filmy tohoto typu zrovna nemusím. A místy jsem nevěřila vlastním očím, jak moc do krajnosti je možné zajít.

17. ledna 2014
avatar uživatele
10 %

Odpad

Veľmi silno mi to pripomínalo béčkové krváky z 80-tych rokoch.Veľmi primitívny scenár, réžia druhej až tretej kategórie. Neočakával som sofistikovaný thriller, no napr. dialógy boli miestami riadne stupídne. Pokiaľ bolo spracovanie filmu myslené skôr ako paródia alla Limonádový Joe na westerny, tak potom sa to dá pochopiť. Od hlavného hrdinu som ani neočakával lepší výkon, pochopím aj Seagala v jeho miniúlohe - ale ten hral aj v horších filmoch. Prekvapením pre mňa je však Robert de Niro - nechápem ako sa dal nahovoriť na takúto blbosť. Stratil som hodinu a pol života - to som si radšej mohol pozrieť Masaker motorovou pílou.

5. listopadu 2012
avatar uživatele
70 %

celkem slušný akční kousek, kde nechybý akce ani dobry děj. Navíc Steven Seagal v roli padoucha to fakt nemělo chybu. Některe věci byly přehnané, ale to už je u amerických akčních filmů pravidlem. Je to přesně ten typ oddechových akčních filmů, i kterých se ani neda moc přemýšlet.

24. července 2012
avatar uživatele
40 %

Mach...tse...tse...

Když jsem viděl tak úžasně ošklivého hlavního hrdinu s tak našňupnutým výrazem, řekl jsem si, že to musím vidět. Z nějakého důvodu mám dohromady spojena jména Rodriquez a Tarantino, řekl bych, že ani moc ne náhodou, takže jsem čekal kus stylové tarantinovské nadsázky. Jenže ouha, on se Rodriquez ňák nemoh rozhodnout, jestli to nakonec bude nadsázka, anebo raději obžaloba ošklivého souseda. A teď nemíním Dannyho Treja, ale ty Yenkee ze severu, co si zavile hlídají svoji parcelu. O tom si můžeme myslet co chceme, ale Státy jsou už celých skoro 300 let jejich, že jo. Ne že by to bylo až tak dlouho a bůhvíjak se k tomu dostali, ale jsou jejich, o tom žádná... To je ten největší průser Machete, ta žánrová nevyhraněnost. Bez ní totiž film včetně hlavního hrdiny nepůsobí ani kladně ani darebně, není schopen přesvědčivě pobavit ani dojmout, nevzbuzuje obdiv ani lítost. Jó, takový Leon v podání Jeana Rena byl taky padouch a dvakrát žádný metrosexuál, jenže Leon protivníky nevyvrhoval a měl rád svoji kytičku. Danny Trejo jde v chlapáctví ještě dál a metrosexuální je asi tolik, jako je sympatická dopravní kontrola při cestě za milenkou, jenže přízeň diváka si na rozdíl od Rena bohužel nezíská. Nezosobňuje totiž žádný ideál. Mohl by být strašný drsoň bez potřeby pochopení a pak by to mimovolně přijít mohlo... Mohl by být drsoň v dobré vůli jako Willis v Pulp Fiction a v rámci scény, která nebere téma zas tak vážně, obratně pobavit, jak jsem očekával. Jenže nic. Stejně nepochopitelná pro mne byla Jessica Alba. Ano, kontrast archetypální krásy a syrovosti může ve zdařilejším podání působit ohromně, jako kupříkladu v Sin City, nikoliv však zde. Pozadí událostí zde vyznívá mnohem realističtěji než postavy a Alba je tak prostě zoufalý omyl. (Navíc tady není ani nijak zvlášť živočišně krásná, což pro mne byla rána daleko největší ;) Rodriquez zcela pohořel jako scénárista. Neschopen jasně vyjádřit svůj záměr, zatímco, obávám se, sám pramálo tušil, co by tak asi jeho záměrem vlastně mělo být. Jako pro diváka je pro mne Machete velikým zklamáním a nedivil bych se, kdyby Tarantino s Rodriquezem kvůli podobnému rozčarování přestal kamarádit a zfleku se přetěhoval do Mexika, kde by ho jistě kvůli nepoměrně větší opravdovosti i vřeleji přivítali.

9. ledna 2012
avatar uživatele
60 %

Steven Seagal v úlohe záporáka, ktorý nakoniec umrie. Jessica Alba v úlohe priblblej policajtky, Lindsay Lohan v pár krátkych chvíľach, Danny Trejo ako "slušák. Robert De Niro ako vždy taký istý, tie isté grimasy a pohyby.
No, celkom pekná herecká zostava až na to že prevedenie filmu ma nezaujalo. Ďalší tuctový film, kde sa len strielalo a grafické efekty boli o ničom.

30. října 2011
avatar uživatele
90 %

Splněné očekávání

Po Machete traileru v Planetě Teror mi spadla čelist a poté co jsem se dozvěděl že bude film, tak jsem se těšil jako malej kluk. Po jeho shlédnutí jsem byl nadšen. Přiznám se, že nechápu ty nízká hodnocení. Přece když nemám rád dechovku, tak nejdu na důchodcovskou jolku tenhle styl seniorům hanit. A hledat v tomhle filmu něco, co tam ani nemůže být je hloupost. Tenhle film je přesně tím, čím měl být a to po všech stránkách. Podle mě jeden z nejlepších Rodriguezových počinů. Dany Trejo je výbornej a zbytek herců jakbysmet. Kdo výrůstal jako kluk na Rambovi, Komandu a Seagalovi, tak musí blahem vrnět. Paráda......

30. června 2011
avatar uživatele
70 %

Nadsazená oddechová akce, herecký výkon Dannyho Treja byl skvělý, tak 90% kvality filmu visí pouze na tomto faktoru. Já, sám za sebe, jsem se bavil.

25. května 2011
avatar uživatele
90 %

Michelle Rodriguez

Je to vynikající Rodriguezův béčkový akční film, ve kterém je zábavným způsobem zpracováno vše do nejmenších detailů, tak jak se od tohoto druhu filmů očekává.

19. února 2011
avatar uživatele
70 %

Machete

"Machete" bylo moje největší "must-see" předsevzetí roku 2010. Jakoby nestačilo, že za ním stojí můj oblíbený režisér - Robert Rodriguez. Tenhle film nabízí ještě navíc nejcoolovější hlavní postavu a nejcoolovější herecké obsazení roku 2010 vůbec. Od "old schoolových" akčních hvězd (Seagal, Johnson, Fahey) až po ty nejvíce sexy herečky dnešní doby (Alba, Lohan, Rodriguez). Když k tomu nakonec přidáte starostu s tváří De Nira a střílejícího kněze Marina. No, řekl bych to asi takhle: Já osobně jsem prožival divácký orgasmus. Moc dobře jsem si uměl představit, co s takovým námětem a hereckým obsazením dokáže režisér Rodriguez udělat za šílenosti. Jenže, že "Machete" bude až takhle velký hardcore jsem nečekal. Schválně brakový scénář, film chvílemi připomíná parodii a chvílemi zase hodně drsný akční film. Hned úvodní scéna mi ukázala, co mě tak asi čeká. Zběsilá jízda plná tvrďáckých hlášek a useknutých končetin. Scény v nemocnici nebo v kostele jsou natolik ujeté, že se ani nedivím, že tohle nesedne každému. Jenže tohle není Rodriguezova chyba! Ani jako nezkušenost režiséra a ani jako nezkušenost scénáristy. To všechno je totiž schválně! Je to takhle schválně natočené i napsané. Je to pravý "comeback" do 80tých let k retro béčkovým akčním brakům a kdo to takhle nebude brát, tak má smůlu. Rodriguez je v tomhle směru hodně striktní a já se k němu přikláním. Tenhle film má hlavně pobavit a jestli se někdo neumí bavit tímhle způsobem, je to jeho chyba. Na "Tarantinovky" to ale zdaleka nemá. Nečekejte, že "Machete" je lepší, než "Sin City", ale určitě je lepší, než "Grindhouse". Ovšem, pokračování bych bez námitek a s klidem přijal. Tohle byla stylová jízda, která sice místy až přehnaně zacházela do extrému, nicméně si takhle nějak představuju pravý filmový odvaz! Danny Trejo, ačkoli hraje hlavní postavu, nedokáže za celý film strhnout pozornost pouze na sebe. I když ta jeho taktika jedné grimasy funguje a i celkově působí drsně a i divák má před ním respekt, já jsem si ho prostě nemohl úplně oblibit. Podle mého byl hvězdou filmu Jeff Fahey. Jeho postava byla přesně tak záporácky "cool" jak jsem si jí představoval už od prvního traileru. Hned za ním se mi nejvíce líbil Cheech Marin. Jeho postava byla velmi stylová (střílející kněz, kdo to kdy viděl?!) a on jí i tak ztvárnil. Trio Alba, Rodriguez a Lohan bylo sexy. Nic jiného se po nich také nechtělo. De Niro dokázal i v tak šíleném snímku působit zcela vážně, alespoň za to ho obdivuji. Seagal má zde bezpochyb nejlepší roli za poslední desetiletí a Don Johnson? To je hajzlík jak má být. Kéž by dostal více prostoru. Jedním dechem: "Toto je odvaz roku 2010! Ovšem, tenhle film je také důkazem toho, že přehnaná coolovost filmu dokáže také někdy pořádně uškodit! Marin rulez!" Dávám 70 %.

25. října 2010
avatar uživatele
Meky
...
50 %

***

Rodriguezovy filmy moc nemusím, protože jsou většinou realitě na míle daleko a Machete není výjimkou. Je to hodně ujeté, mnohokrát absurdní, ale přece jen jsem to dokázal skousnout a občas se i pobavit. Machete se sice ohání mačetou jak to jen jde, ale ty souboje jsou vážně úsměvné. Jeho mačeta prochází těly jako nůž máslem, všude stříká uměla krev, zabíjejí mladí, staří i nemocní a to bez mrknutí oka. O děj se opřít rozhodně nedá, ale v tomto případě to až tak nevadí. Asi největší akvizicí Machete je herecké obsazení se všemi malými či velkými hvězdami. Denny Trejo konečně v kladné roli, Robert De Niro si jen tak zablbnul, Steven Seagal se připomněl divákům na sklonku své kariéry a herečky Alba, Rodriguez a Lohan spíše předváděly svá dokonale vypracovaná těla, než aby předvedly něco ze svého hereckého umu. Závěr? Docela zábavná jednohubka, kterou v mých očích malinko sráží Rodriguezův styl, který není mým šálkem čaje.

11. října 2010
avatar uživatele
70 %

U (původně) falešného traileru jsem se řezal smíchy – jeho obsah si nemusel hrát na prezentaci dějové náplně a namísto toho se zaměřil na nejabsurdnější výjevy – nyní se však nevinný žert stal skutečností. Absolutně jsem si neuměl představit, jak chtějí dvouminutovou zápletku natáhnout na uspokojivé dvě hodiny. Jméno, Robert Rodriguez, ve mě nevzbuzovalo žádné kladné reakce (Grindhouse jsem neviděl) a rozpočet 20 mil. je k pousmání… Právě proto, jsem po zhlédnutí na vrcholu blaha! Machete je geniální B-čko, ještě víc hardcore než Expendables a ani na minutu si nebere servítky. Vybalí to na vás a veškerý čas před obrazovkou se bavíte, což je vůči mému skeptickému očekávání obdivuhodné. Člověk ani neví kde začít… věřte mi, že budete mít co dělat, abyste si zapamatovali veškeré náznaky, upomínky (zakomponovaný trailer) a narážky na reálný život hereckého osazenstva. (Je dobře, že si ze sebe dokáže Lindsay Lohan dělat srandu, zrovna tak Steven Seagal v závěru slušně zaperlí.) Nejvíce jsem si však vychutnával brutální akci v čele s ústředním Danny Trejem. Ačkoli byl zatím tento herec situován pouze do „těch špatných“ a hrál jednu vedlejší roli za druhou – otočení o 180° mu prospělo. Vznikl tím zajímavý mix, kdy kladný hrdina s vizáží padoucha masakruje spiklence nejtvrdším způsobem a přitom některé, méně podstatné nechává z dobrého úmyslu žít. Abyste chápali, když někoho ušetří, tak pouze za cenu výborné hlášky nebo zapamatováníhodné scény, takže se mísí vítaná brutalita (18+ jak vyšité) a vtipné momenty. Je vidět, že Rodriguez má pořádnou dávku nadhledu a můj názor na něj se rychle změnil. Dokázal si totiž bravurně poradit i s dost chabým rozpočtem… na větších digitálních efektech (let na motorce) je to znát, ovšem umělá krev vypadá úžasně! Veškeré cákance jsou jak přenesené z komiksu a akce nabírá ten správný říz. A tenhle nářez nemůže zbrzdit už ani primitivní příběh! Machete vyniká převážně situačním způsobem a nemá potřebu klást si dlouhodobější problémy k řešení. Senátor má zemřít, Macheta je zrazen, Macheta se pomstí, tečka. Opravdu, takový odvaz do kin nechodí moc často, tak si ho nenechte ujít. 75%.

30. září 2010
avatar uživatele
70 %

Je umenie vytvoriť film prichytený za vlasy, aby mal u ľudí kladnú odozvu. Bolo jasné, že Desperada od toho netrebalo očakávať, no film sa určite vymyká bežným filmom. Čo sa týka postavy Macheteho, tak mi chýbalo hádzanie nožov. Niektoré scény sa stopercentne nehodili do deja, ale musela byť vsunuté do filmu, kvôli traileru, ktorý bol vypustený v Grindhouse. Musím povedať, že zopár scén až ulietali do frašky, ale dalo sa to zvládnuť. Pri filme som sa vôbec nenudil a výborné herecké obsadenie (aj napriek slabším charakterom) to ešte viac podmienilo. Rodriguezov podpis bol evidentný a takéto "retro" filmy sa už veľmi netočia, čož je u mňa plus. V konečnom dôsledku ma film nesklamal, aj keď sa dalo od neho vyťažiť viac...Možno keby sa k spolupráci pridal Tarantino výsledok by bol lepší ako Desperado. Kto vie...

27. září 2010
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Příjemný odvaz, který sice není tak ultimátní, jak být mohl, ale přeci jen - takové retro tu nebylo od Planety Teror (nebo možná ještě déle), proto to musím ocenit. Všichni ostatní chtěli být až moc áčkoví, včetně Slye, Robert toho využil a udělal radost všem těm, co mají rádi béčka. Takže díky za to!

26. září 2010
avatar uživatele
60 %

Na Mačetu není vůbec těžké něco napsat, protože to, co začalo tak nevinně, a čemuž se každý rád zasmál, se rozrostlo až k vytvoření filmu, který nikdo nemůže brát úplně vážně, a od něhož se dá očekávat jen to, co ukázal první, tenkrát fiktivní trailer. Je to totiž spíš trailer, kterému mohu složit poctu, a který ve dvou minutách reprezentuje film víc než dost. Jak já se u něj nasmál. Grindhouse stál za prd, ale je to trochu paradox, že právě jemu vděčím za skvělý Machetův trailer, který místo noze z Planety Terror, nasadil „rotačák“ Machetově motorce. Dále skvělé trailerové hlášky a brokovnice v rukách kněze mi prostě brání film Mačeta negativně zkritizovat. Opravdu jsem byl zvědav, jak si Rodriguez s, co si budeme povídat, předem zrealizovaným projektem poradí. I Rodruguez v tom umí chodit… Nejen, že vrátil trailerovým fanouškům staré scény, ale dokázal je dát i do kontextu, který není přímo na odmávnutí ruky. Příběh sice za moc doopravdy nestojí, ale co bychom také mohli čekat… Čím více klišé se ale ve filmu objeví, tím spíš se, myslím, divákům bude Mačeta líbit, jestli je trailer pobavil tolik, jako mě. Mačeta je spíš show stejně jako Expendables, o čemž svědčí působivé akční, a Grindhousu nemálo podobné brutální scény, neočekávaně dobrý humor a hudba, pořádně napěchované herecké obsazení, a samozřejmě jedinečný bitvami ošlehaný a akčně nadaný chlápek Danny Trejo. Dál se Mačeta stal skvělým tmelidlem mezer v kvalitě filmů béčkového herce Stevena Seagala, na J. Faheye z traileru jsem si zvykl, takže zůstal padouchem číslo jedna on, zatímco R. de Niro, stejně jako L. Lohan, podle mě za moc nestál. Každopádně za to film Mačeta stojí, protože „příběh“ traileru o hodně, celkem uspokojivě rozšířil, a završil vše tím, že ke konci oznámil ještě dvě pokračování. Podstatu traileru před tím, než se skutečně dostalo k filmu, jsme pochopili všichni, proto víme i nyní, jak to tvůrci myslí… Snad to nepoužijí jako záminku, jestli k tomu nedej Bože skutečně dojde… Završím vše tím, že pokud si pořídíte Mačetu, aby vám předvedl, co dokáže, raději se setsakramentsky ujistěte, že jste viděli první ukázku.

24. září 2010
avatar uživatele
60 %

Od Machete se toho zas tak moc očekávat nemohlo. Polonahé střílející holky, naštvaní mexikánci, střílející kněz a jeptiška, spousty usekaných končetin a vystřílené munice. Něco, co se může líbit, ale bomba to nikdy nebude. Nakonec je to tak. Líbí se to. Lze ocenit to, že z toho Rodriguez neudělal další reklamu na Mexiko plné drsných barů, povolných žen, žhavé muziky, tvrdého pití a drsných chopprařů pijících tequilu. Film naopak zaujme stále aktuálnějším ožehavým tématem věnující se problematice na americko-mexické hranici, kde jsou podle mě naprosto ujeté plány na vybudování zdi podél celé hranice. Zápletka pro takový film jako dělaná a Rodriguez to skutečně nezvoral a podal to s překvapivou pečlivostí a kritikou americké politiky v této oblasti. Obsazení se také povedlo. Nejen, že potěší holky jako Rodriguez a Jessica Alba, ale vedlejší záporáci typu lišáka Jeffa Faheyho, nelidského kovbojského pohraničníka Dona Johnsona, zkaženého politika Roberta DeNireho a nakonec stále skvěle vypadajícího Stevena Seagala, jsou taktéž výborní. Poslední Seagalova slova balancují na hranici neuvěřitelného WTF a ROFL. Pokud to bereme jako další přírůstek do Grindhousu, je to dvakrát lepší jak Planeta Terror (možná třikrát až čtyřikrát). A Trejova neverbální odpověď na to, jestli už někdy někoho zabil, je skvělá. Stejně jako hra dvou chlápků na policajty, kteří zapomněli prohledat svého vězně a Trejo jako nový zahradník. Tento film má navíc potenciál zrát a stát se do určité míry kultovním. Narozdíl od Expendables. Ta šedesátka je dost nahnutá k 70. Uvidíme s odstupem.

18. září 2010