home
Lovec jelenů

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
70 %

Meryl Streep

Toto slavné válečné drama není ani tak o samotné válce ve Vietnamu jako o jejích dopadech na partu hlavních hrdinů. Určitě je to jeden z těch lepších psychologických filmů o válečném traumatu.

8. května 2011
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Silný film s několika výbornými hereckými výkony, jedinečně vypjatými okamžiky, ale bohužel také trochu zdlouhavým rozjezdem. V9c než 70% ze sebe nevymáčknu, ani kdybych se hodně snažil. Každopádně ruská ruleta je naprosto úžasný motiv... Takové napětí se moc často nevidí.

11. srpna 2010
avatar uživatele
60 %

Lovec jelenů měl z mé strany velkou nevýhodu. Je to velmi dobře hodnocený film, a rozhodně jsem ho chtěl přijmout do svého seznamu, ale jeho nevýhodou byla délka. Když má student jako já denně tolik hodin, nemůže akceptovat ty tři hodiny filmového materiálu, aniž by tím zabil celý den. Díky Bohu za volno, což mi umožnilo tento film zkouknout. Zpočátku jsem měl trochu obavy, protože tři hodiny mohou představovat tři hodiny skvělé podívané, nebo děj úplně zbytečných scén. Když to vezmu kolem a kolem, nemohu nějak přijít na jakoukoliv konkrétní zápletku, díky čemuž ale nemohu příběh celý odsoudit. Vždyť ono to bylo neuvěřitelně obtížné. Neumím si to vědecky vysvětlit, ale počátek mi uběhl nějak rychle. Věřil jsem tomu, že mě bude neuvěřitelně nudit, jak mi řekl spolukfilmunista. Nejde mi to na rozum, protože já se nenudil, ale vůbec nechápu, jak mohly oné scény trvat celou hodinu, když se vlastně vůbec nic nestalo… U mě se výsledek spíš obrátil. První hodinu jsem akceptoval kladně, ale následující dvě hodiny pro mě představovaly děsné utrpení. Jednak mi dělalo potíže najít stručnou a jasnou zápletku, a také mě postupně začal zajímat čas. Po první hodině jsem uzřel čas 1:30 a úzkostně jsem se sám sebe ptal, jak probůh chce následující polovina vlastně vypadat. Zápletka s ruskou ruletou měla ale něco do sebe. Byla to také jediná věc, kterou jsem si před začátkem pamatoval z doby prvního shledání. V těchto scénách panovalo velké napětí, i když pro mě hrající postavy neznamenaly tolik. A zase, po asi půlhodině trvání ve Vietnamu mi opět nešlo na rozum, co bude dál. Nicméně se mi podařilo přežít celé tři hodiny. Je mi líto, ale mě se styl zkrátka nezamlouval. Nešlo ani tak moc o stereotyp, ale spíš o atmosféru, po které jsem krapet v depresi, a děj samotný neuměl vůbec upoutat. Pozor jsem dával a neusnul, ale trvat film ještě déle, asi by mě únava nakonec dostala. Herci se mi líbili a hlavně mladý Christopher Walken vypadající jako Kevin Durand. S ním spojený konec byl prostě šokující, ovšem velmi dobrý. No, délka mě určitě odradí podívat se na Lovce jelenů v budoucnu znovu, ale i kdyby tak, nemám dobré vzpomínky.

27. října 2009
avatar uživatele
90 %

Rozhodl jsem, že se zase o něco víc vzdělám okolo děl, které mají označení kult nebo klasika. Navíc rok 1978 mi vnukl myšlenku o mém dalším 100% hodnocení, jelikož se nemůžu zbavit dojmu, že když je film starý, hodnotí ho skoro každý redaktor kladně a má při nejmenším kupu nominací, budu si překopávat svůj top. Ovšem tak tomu nebylo. Po skončení se ve mně mísí všemožné pocity! Nejdříve asi začátek. Opravdu, první hodinka, je k uzoufání nudná! Jenže jak se to vezme, musím brát na zřetel snahu režiséra o seznámení nás s těmi nejdůležitějšími, čili chtěl předvést tolik podstatné charaktery. Naneštěstí si vybral příšerný způsob, kdy zvítězila tendence, ukázat nám každou prkotinu nad nezaujatým pohledem. Asi mu přišlo blbé něco zmínit jenom slovně… Takže z toho důvodu jsou tam některé epizodky moc křečovitě vloženy a jako celek to působí nesourodě. Toť první část aneb 50 minut promrhaných pokusů. Pak, jako by mávnutím kouzelného proutku, nezáživnost opadává a konečně jsem se dočkal tížených okamžiků vstupujících do dějin. Začíná část dvě s podtitulem Vietnam. Ale za tu změnu nevděčím akci, při které se umírá jak na běžícím páse, ne, zásluhy přebírá pouze a jenom excelentně vystihnutá psychická stránka. Nelze zapomenout na ruskou ruletu, při které tuhne krev v žilách! Kdybych měl vybrat nejsilnější zážitek z filmu (a možná zážitek celkově), neváhal bych. Tahle legendární scéna navíc ještě zpopularizovaná pomocí všemožných parodií, je ten nejlepší zvrat, jakého jsem se mohl dočkat. Protože od té chvíle jsem už jenom seděl, čuměl a nebyl jsem sto vyloudit ze sebe jediné slovo. Závěrečná část (zbývající hodina) byla vážně povedená a měla tu moc donutit mě k mému plnému uspokojení, ačkoli jsem v začátcích hodně pochyboval. Zde se naplno předvedl ten fenomén okolo poválečného traumatu. Vážně ještě nikdy ho takhle dobře nezfilmovali, k čemuž přispěla mohutná podpora herců v čele s R. De Nirem spolu s mě nejsympatičtějším J. Savagim. A ten konec tomu nasadil korun! Až se mi svíralo hrdlo. Naprosto bravurní, excelentní, výjimečné. Nakonec jsem si nepřekopal svůj top, ale zato jsem si překopal svůj pohled na život a od nynějška si ho budu cenit ještě víc. A to je mnohem podstatnější. Děkuju!!

2. října 2009
avatar uživatele
90 %

V jedné hospodě to začíná a v téže hospodě se hrdinové filmu setkávají také na konci filmu, ale rozhodně už nejsou a nikdy nebudou jako dřív, protože se mezitím odehrála spousta věcí. Začalo to zvesela, nejdřív svatba a pořádná oslava, pak výlet do hor na lov. Hlavní postavy si to užívají, i když chvílemi je vidět nervozita a obavy z budoucnosti, protože sice vědí, kam jdou, ale neumějí si představit, jaké to tam bude. Vrátí se jako hrdinové? Vrátí se vůbec? Pak se opět v té samé hospodě přeneseme při Johnově hře na klavír do druhé, vážnější části filmu. Zajetí ve Vietnamu a hrůzné zážitky z něj zanechají na hlavních hrdinech stopy, ať už na fyzickém zdraví, nebo na psychice, způsobí citovou otupělost nebo snahu hledat zážitky, které by pomohly zapomenout na ty hrůzy minulé. Je pro ně těžké se zařadit zpátky do života. Film je také o přátelství a o tom, co je možné pro přátele udělat, i když se při tom musí vynaložit veliké úsilí a mnohdy i hodně riskovat. Ta poslední ruleta je opravdu silný zážitek, i když to byly v podstatě všechny scény s ruletou. Co se týká hereckých výkonů, asi nejde nevypíchnout výkony těch hlavních – Roberta de Nira, Christophera Walkena, Meryl Streep, Johna Savage, ale líbila se mi celá ta jejich parta. Podle mě se tenhle film Ciminovi opravdu povedl.

19. ledna 2009
avatar uživatele
Meky
...
80 %

Tak moc jsem se těšil na toto válečné drama, až jsem ho nakonec přecenil. Lovec jelenů je především film obsazený vynikajícími herci a z toho film těží nejvíce. Vždyť Robert De Niro byl na plátně převážnou část filmu a jeho nátura se mi líbila, jeho drsný kukuč do role Michaela přesně pasovala. Mě se přecejen líbil trochu více než oscarový Christopher Walken, který byl v roli Nicka rovněž famózní. Dalším potěšením bylo obsazení Lindy. Meryl Streepová byla ve svých nejkrásnějších letech slušná kost :-D. Ja ji málem nepoznal. O jejich hereckých kvalitách se snad nemusím ani zmiňovat. Tento trojúhelník tvoří základ filmů, na nich je to celé postavené. Samozřejmě jsou zde i další postavy, které nechali ve filmů výraznou stopu, především kamarádi z "bandy" Steven, Stenley (toho jsem litoval, jak se do něj všichni neustále strefovali:-) nebo John. Jak už je to tady několikrát zmiňováno, není to příliš válečný film, scény z Vietnamu tam byli všehovšudy 30 minut, ale za to byli velmi reálné a brutální! Děj je pouze o přátelství výše zmiňovaných postav, které bylo ve válce vystaveno traumatizujícím zážitkům a skončilo to tak, jak to skončilo. Ještě bych zmínil největší mínus, a tím je celková stopáž filmu. Já tím zabil celé odpoledne, tříhodinová podívaná mě často sžírala nudou a vůbec bych se nezlobil, kdyby se některé scény prostříhaly a zůstala by délka max. 2 hodiny. Suma sumárum, je to umělecké dílo a zdaleka to není pro každého, ale volbu, zdali to shlédnout nebo ne, nechám na každém z vás :-)

16. listopadu 2008

Ruleta

Už velmi dlouhou dobu mi tento film unikal a toužil jsem ho vidět za každou cenu. Jsem si jistý, že kdybych Lovce jelenů viděl, tak před třemi lety dřív můj konečný dojem z filmu, by nebyl až tolik silný. Nebyl bych na tento film ještě zralý. Lovec jelenů je a vždycky bude výjimečné dílo. Příběh o skupince kamarádů, kteří prožívají svůj život, řeší problémy, dělají to co mají rádi, jako každý obyčejný člověk. Ale to, co za zvěrstva prožijí ve válce jim naprosto změní život a jejich osudy. Ruská ruleta, kterou jsou nuceni proti sobě hrát. Jednoznačně bych tuto scénu zařadil mezi nejdramatičtější a nejsurovější scény. Je to legendární. Surové a drsné drama z Vietnamské války. Stupňování napětí, emoce a hlavně neuvěřitelně přesvědčivé herecké výkony. R.De Niro a Ch. Walken excelují. Rozhodně zasloužený ,,zlatý mužík‘‘ pro Walkena. I De Niro by si ho zasloužil! I přes to, že Vietnam zde byl poměrně dost krátce, nebyl jsem některak zklamán. Určitě to nemá cenu srovnávat například s Četou, protože oba příběhy jsou zcela odlišné. Výtečná práce Michaela Cimino! Dokázal natočit nezapomenutelné dílo plné emocí, děsu, psychologie. Dokáže zamrazit v zádech diváka- a to díky nervy drásající hře, při které lze hráč vyhrává ,,nic‘‘ a prohrává v mžiku okamžiku ,,všechno‘‘. Jediné co musím vytknout je, že film je až moc dlouhý a některé scény zbytečně protahované. Ale jinak legendární klasika, ale všem bych to nedoporučoval. Pokud čekáte válečné peklo, zbraně a výbuchy- zapomeňte na to..

11. září 2008
avatar uživatele
pier
...
100 %

Pier

Lovce jelenů bych nikdy nenazval čistě a jen válečným filmem…Protože válka ve Vietnamu je zde vyobrazena všeho všudy nějakých 45 minut...Lovec jelenů je psychologické drama o změně lidské psychiky a především o přátelství…Někde jsem četl že první hodina, kdy se téměř nic neděje a vy jen sledujete svatbu, je nudná…To je podle mého velká chyba, zde se vykreslují povahy a charakter hlavních herců…Trochu mě mrazilo v zádech když byli naši hrdinové v krásné přírodě a lovily jeleny, potom vidíte jak se De Niro trefí a jelen jde k zemi, to je opravdu pro silné nátury, ale i tady bych to pochválil, přece kdyby to bylo jen zastřelení zvířete nikdo by ani nevzdychl ale když je tak krásně všechno na snímané říkáte si že režisér věděl co dělá… Pasáž z Vietnamského pekla je syrová a drsně realistická…Zbytek filmu je posmutnělý a závěrečná ruská ruleta opravdu dokonale vyvrcholená, natočená a zahraná…Hudba a hlavně ústřední melodie až vhání slzy do očí jak je dokonale prosmutnělá, cítíte z ní veškeré její emoce…Herecké výkony hlavních ale i vedlejších herců, jsou prvotřídní a když vidíte De Nira, Walkena, nebo v té době neznámou Meryl Sterep jak se vyloženě položili do svých rolí, můžete jen stěží hádat která jejich role je lepší…Michaelu Ciminovi se podařilo vytvořit dílo, které vstoupilo do dějin…Lovec jelenů je jedním z pokladů světové kinematografie, který by měl objevit každý filmový labužník!!!

6. září 2008

Exelentní filmečeks exelentními herci. Bohužel, film mi znepříjemnila jeho zdlouhavost, jinak bych se do něj zbláznil.

16. srpna 2007
avatar uživatele
80 %

Drama, jak má být

Nebudu si nic nalhávat, na ten film jsem se dívala jenom kvůli Meryl Streep. Ale při jeho sledování jsem byla vtažena do děje a film mě už nepustil. Sice první hodinka, kdy se odehrává svatba, je slabší a vy pořád čekáte, až se něco stane, ale ono se opravdu něco stane a že to stojí za to! Scény z Vietnamu, ruská ruleta, to vše je moc povedené a myslím, že každého, kdo to sleduje, to prostě musí zasáhnout, musí se ho to nějak dotknout. Herecké výkony skvělé, co se mi ještě líbilo, byla hudba. Ta film pěkně podkresluje a je prostě nádherná. Scény na konci filmu - ty ztracené lidské osudy, které sice přežily, ale jsou navždy poznamenány válkou, to prostě nemá chybu. Film je hodně realistický a i když není točen přímo podle skutečnosti, takové osudy se klidně mohly stát a určitě se i staly. Tohle je klasika, drama, jak má být a měl by to vidět opravdu každý filmový fanda.

26. ledna 2007
avatar uživatele
60 %

Hodnocení: 3 z 5 (***)

Tak tohle má být ten slavný oscarový film? Film u kterého si celou dobu říkáte, kdy už konečně uvidíte něco, u čeho byste se alespoň na chvíli nenudili? Netvrdím, že je tento film fraška, to zase ne. Jen si myslím, že Oscara si zasloužil určitě jiný film, ale před třiceti lety byla jiná doba a točily se jiné filmy než dnes, tak nemůžu nijak soudit. Po skutečně špatné první hodině filmu s téměř žádným příběhem, začíná část z Vietnamu a věřte, že je na co se dívat! Scéna s ruskou ruletou patří k tomu nejsilnějšímu, co můžete kde vidět a jen tak na ni nezapomenete! Jenže poté nastává opět další docela nudná hodina a až opět na konci filmu se něco začíná dít. Myslím si, že vietnamské války tam mělo být rozhodně více. Kdo si ale zaslouží velký dík, tak to je Robert De Niro a Christopher Walken. Na jejich oscarové nominace a dokonce i jednu proměněnou už vůbec nic nenamítám. Z filmu mám dost smíšené pocity, asi jsem od něj měl očekávat něco úplně jiného, než válečný film.

6. prosince 2006
avatar uživatele
100 %

Tak tento film je opravdu silný zážitek a určitě ho řadím k těm nejkvalitnějším filmům co kdy byly natočeny. Už tím, že je natočený na základě událostí které se opravdu mohly tak stát a určitě i stávaly mu dodává naprostou věrohodnost a ztotožnění se s hlavními hrdiny. Tím pádem jsem byl naprosto vtažen do děje. Myslím že ten poklidný začátek k filmu naprosto patří a dodává mu správný kontrast.

6. října 2006
avatar uživatele
70 %

Klasika, co je nutno vidět

Je pravda, že je Lovec jelenů v první polovině tak trochu nudný. Továrny, šeď města, dlouhá sekvence na lovu, ještě delší sekvence na svatbě - tohle že má být ten slavný oscarový film?, nejde si nebrumlat. Ovšem stále na něco čekáte - a víte, že něco přijde. A že to bude opravdu NĚCO. A ono je. Válečné peklo, které ovšem není zas tak strašlivé, jako to, co přijde potom: ruská ruleta. Nevím, v kolika filmech bylo tohle téma zpracováno, jisté je, že až tyhle scény v Lovci jelenů uvidíte, zadřou se vám pod kůži a už nikdy nesmyjí. Překousněte tedy počáteční monotónnost a skoro žádný děj - válečná druhá polovina snímku vás spolehlivě probudí i z toho největšího podřimování.

10. ledna 2006