home
Locked Down

RECENZE FILMU

Navzdory tomu, že svět stále s pandemií bojuje, už tu máme možnost podívat se na první film, který se odehrává v této nepříjemné době. Aby se nejednalo čistě jen o drama, dejme do toho prvky komedie a nakonec to opepřeme stylem Dannyho parťáků. Tak nějak by se dal popsat **Locked Down**, který je k dispozici od ledna na internetu, u nás si ho na HBO GO můžete pustit už pár dnů. Jak tento film s celkem zajímavou myšlenkou dopadl?

Pojďme si říci, o čem to je. Film nám představuje Lindu (Anne Hathaway) a Paxtona (Chiwetel Ejiofor), mladý pár, který je během lockdownu v Londýně uzavřen ve svém bytě a se svými démony. Prožívají vztahovou krizi, která vyústila v to, že se oba rozhodli ve svém vztahu nepokračovat. Pak se ale namane možnost ukrást velmi snadno šperk v hodnotě 3 milionů liber. Což je u pěkná sumička.

Za filmem stojí celkem skvělý tým, hlavně tedy režisér. Doug Liman má na svědomí totiž takové pecky jako je Na hraně zítřka, Barry Seal: Nebeský gauner či všem známí Mr. & Mrs. Smith. Se scenářem zas pomáhal Steven Knigth, jehož tvorba je poněkud rozpuruplná. Tento týpek psal scénář k filmů Láska na kari, Nezlomná vůle, či Spojenci. V rámci režie je zodpovědný například sice za Ticho před bouří, ale to bychom mohli odpustit. Hlavní role v Locked Down připadly na Anne Hathaway, kterou netřeba představovat, a na Chiwetela Ejiofory, jehož jsme si mohli připomenout nedávno o Vánocích v Lásce nebeské. K nim se do menších rolích přidal Ben Stiller, Ben Kingsley a Stephen Merchant. Podtrženo sečteno, tohle už jen kvůli všem těm lidem muselo vyjít!



Ale nevyšlo...Dle mého názoru tvůrci sami netušili, jakým směrem se vydat. Má to být drama? To by mohlo fungovat. Tíseň pandemie, lidi zavření doma, na povrch vyplouvá spousta tajemnství a lidé, kteří byli zvyklí se vidět jen večer, najednou musí být spolu 24/7. Přesto, Locked Down postrádá tu správnou atmosféru, aby vám bylo úzko. Aby na vás dolehla závažnost celé situace. Ano, je zde několik pomrknutí - propouštění, fronty do obchodu, zprávy o rouškách, plných nemocnících apod. Ale nemá to ten dopad na diváka.

Takže by to mohla být komedie, jelikož takto je film i označen mimojiné. A také se to nabízí, protože zavření dva lidé v bytě, z toho by se dalo vytřískat s dobrým scénářem hodně vtipných situací. Navzdory tomu, mně koutek cukl všehovšudy asi 2x, takže komedie to vážně také není.

Romantiku také těžko pohledat, ale možná mám zkreslený úsudek, jelikož aktuálně sleduji na Netflixu Bridgertonovi, kde označení romantika skutečně má smysl. Nu a pak tu máme tu samotnou krádež. Ta je tím nejlepším na celém filmu. Žel se ji dočkáme až na samotném konci a je tak krátká, že než se nadějete, koukáte tupě na závěrečné titulky.

Nezbývá tedy nic jiného než říci, že film je nuda. Mrzí mě to, protože si to herci a ani štáb nezaslouží. Myšlenka je skvělá, jen to provedení je žalostné. Dialogy o ničem, postavy nejsou moc sympatické, i když Anne H. je skvělá jako vždy, a zpracování je vleklé, pomalé a k samotné krádeži se divák dostane až na konci. Která je mimochodem také trochu pofidérní. To jako vážně nikdo nezná jméno nejslavnějšího básníka všech dob? (Vy, kteří jste film viděli nebo uvidíte, tak pochopíte...)



hodnocení
40 %
jedním dechem
První pořádný film o pandemii a taková nuda. Nefunguje to jako drama, na to je to moc nudné. Ani jako komedie, nezasmějete se. A ani jako pořádná krádež šperků. Ta sama o sobě je krátká, nudná a zvlášně podaná. Přitom to je škoda. Potenciál to mělo, ale takto nemá film s čím přijít a co dát divákovi. Možná fajn pocit, že konečně vidíme nějaký nový film, ale toť vše...
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.