home
Lítám v tom

INFORMACE O FILMU

Příběh muže, který žil s hlavou v oblacích.

Hrdina komedie Lítám v tom, Ryan Bingham (George Clooney), je šťastný člověk. S hlavou v oblacích neochvějně míří za splněním životního snu, jenže život bývá pěkná mrcha. A ta dokáže i v cílové rovince říct: „Hochu, běžíš po špatné trati.“ Režisér Jason Reitman má slabost pro anithrdiny, ať už je to lobbista hájící zájmy tabákových firem (Děkujeme, že kouříte) nebo těhotná teenagerka (Juno). Tentokrát se zahleděl do stoprocentního sobce a to tak neodolatelně, že stvořil jeden z nejlepších filmů uplynulého roku.

Životní cíl Ryana Binghama asi většině z vás bude připadat směšný. Chtěl by nalétat 10 miliónů leteckých mil a díky tomu vstoupit do elitní společnosti několika málo vyvolených. Pravděpodobnost splnění téhle „mission impossible“ je velmi vysoká, protože Ryan prakticky žije v letadle. Jako zaměstnanec společnosti, která se zabývá podnikovou optimalizací (v překladu to znamená, že jde o profesionální vyhazovače z práce), nepřetržitě létá po Spojených státech a snižuje stavy ve firmách, jejichž šéfové nemají dost odvahy na to, aby své lidi propustili sami. Nomádský život Ryanovi naprosto vyhovuje. Jeho vlastní byt je méně útulný než libovolný hotelový pokoj, rodina s ním už dávno přestala počítat a všechno, co má, se vejde do jediného kufru, který ovšem musí splňovat kritéria pro příruční zavazadlo. Na letištích se navíc dají potkat dost zajímaví lidé jako například příležitostná spolucestující podobného ražení (Vera Farmiga), ochotná mít vztah „když to letové řády dovolí“. Žádný strom ale neroste až do nebe a Ryanovo ohrožení má podobu mladé ambiciózní kolegyně (Anna Kendrick), která v rámci úspor vymyslela propouštění lidí online. To by znamenalo, že se Ryan snese z nebes zpátky na zem a ztratí tak všechno, na čem mu záleželo. Tváří v tvář téhle nejpříjemné pravdě začne trochu přemýšlet o tom, jestli by se smysl života nedal nakonec najít i na zemi.

Režisér Reitman tvrdí, že scénář psal na tělo přímo Georgi Clooneymu. „Když chystáte film o chlapovi, který vyhazuje lidi z práce, je to vlk samotář a přitom má být sympatický, neexistuje lepší volba,“ říká Reitman, který prý zažil jednu z nejšťastnějších chvil v životě, když Clooney po přečtení scénáře řekl, že se mu líbí a jde do toho. Zlí jazykové tvrdí, že ho k přijetí role přimělo i to, že si mohl zahrát sebe sama. Šlo mu to výborně, ostatně potvrzuje to nominace na Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon. Komedie Lítám v tom jich má ještě dalších pět – herecké pro Veru Farmigu a Annu Kendrick, za nejlepší režii, adaptovaný scénář a především za nejlepší film.


Ocenění:
Oscar '09 - nominace: režie, film, hlavní herec (G. Clooney), vedlejší herečka (V. Farmiga), vedlejší herečka (A. Kendrick), adaptovaný scénář

Zlaté glóby - scénář; nominace: režie, film (drama), herec v dramatu (G. Clooney), vedlejší herečka (V. Farmiga), vedlejší herečka (A. Kendrick)

BAFTA - adaptovaný scénář; nominace: střih, film, hlavní herec (G. Clooney), vedlejší herečka (V. Farmiga), vedlejší herečka (A. Kendrick)

Austin Film Critics Association - adaptovaný scénář, vedlejší herečka (A. Kendrick)

Broadcast Film Critics Association Awards - adaptovaný scénář

Central Ohio Film Critics Association - herec roku (G. Clooney také za filmy Muži, co zírají na kozy a Fantastický pan Lišák), herec (G. Clooney), režie, film, adaptovaný scénář

Chicago Film Critics Association Awards - adaptovaný scénář

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - herec (G. Clooney), režie, film, scénář

Florida Film Critics Circle Awards - herec (G. Clooney), režie, film

Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (G. Clooney), film, adaptovaný scénář

Los Angeles Film Critics Association Awards - scénář

National Board of Review - herec (G. Clooney společně s Marganem Freemanem za film Invictus: Neporažený), film, adaptovaný scénář, vedlejší herečka (A. Kendrick)

New York Film Critics Circle Awards - herec (G. Clooney zároveň za film Fantastický pan Lišák)

MFF Palm Springs - režie, cena Rising Star (A. Kendrick)

Phoenix Film Critics Society Awards - hlavní herec (G. Clooney), adaptovaný scénář

Satellite Awards - hudba

Toronto Film Critics Association Awards - scénář (společně s filmem Hanebný pancharti), vedlejší herečka (A. Kendrick)

Vancouver Film Critics Circle - film, scénář, vedlejší herečka (V. Farmiga)

Washington DC Area Film Critics Association Awards - herec (G. Clooney), film, adaptovaný scénář

ŠTÁB

Scénář: Jason Reitman, Sheldon Turner (Walter Kirn - román)

OBSAZENÍ

George Clooney
Ryan Bingham
Vera Farmiga
Alex Goranová
Anna Kendrick
Natalie Keenerová
Jason Bateman
Craig Gregory
Amy Morton
Kara Binghamová
Melanie Lynskey
Julie Binghamová
Sam Elliott
Maynard Finch
 • Český název
 • Původní název
 • Země původu
 • Rok výroby
 • Délka
 • Žánr
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Tržby v ČR*
 • Tržby v USA*
 • Lítám v tom
 • Up in the Air
 • USA
 • 2009
 • 109 minut
 • Komedie / Drama
 • 5. 9. 2009 (před 12 roky)
 • 28. 1. 2010 (před 11 roky)
 • 1 775 520 Kč (24 kin) - detaily
 • 1 181 450 $ (15 kin)