home
Poslední skotský král

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

Chvalitebně

Totalitní vláda, tyranie, autoritářství a diktátorství... na venek tolerantní a ohleduplný panovník snažící se vyhovět svým občanům, uvnitř sobecká zrůda, která nesnese sebemenší odpor. Pěkné a působivé, ale na 100% to nemá

8. února 2012
avatar uživatele
90 %

Spíše než film o krutovládě je spíš sondou do jednoho vztahu. Což je možná dobře, protože filmů o afrických diktátorech by se daly ročně chrlit desítky. A i když je film působivý, něco mi na něm přesto chybí. Ale líbil se.

21. prosince 2010
avatar uživatele
80 %

The Last King of Scotland

Když už jsem se dneska podíval na "Krvavý diamant", řekl jsem si, že by bylo dobré ještě v té Africe zůstat, když jsem takhle naladěn. Další oskarový a velmi pochvalovaný snímek. To, že Forest Whitaker získal Oskara se nedá přehlédnout, takže jsem se chtěl podívat kvůli čemu tu sošku vlastně dostal. Film už jsem v minulosti viděl, ale jen útržkovitě. Už jsem zhruba věděl o co se v něm jedná a kdo má jaký charakter, teď zbývalo akorát ty střípky vědomostí poskládat do jednoho jasného zrcadla. Od režiséra Kevina Macdonalda jsem viděl akorát jeho nejnovější "Na odstřel" a tam kvalitu zachraňovaly herecké výkony, takže jsem byl docela zvědavý i na to, jak se Macdonald popere s tímto námětem. O ugandském prezidentovi Aminovi jsem nikdy neslyšel a s jeho skutky a činy jsem nebyl tak úplně obeznámen, takže nemohu posoudit, jak moc byl film věrný jeho životu a jak dobře se mu Whitaker charakterně přizpůsobil. Všechno to začíná příběhem o "dokrorovi na cestách" v podání Jamese McAvoye. Tady jsem byl trošičku zklamán, když jsem viděl, že McAvoy hraje opět ten samý charakter jako vždycky. Zaleknutého a tichého bělocha, který ovšem umí čas od času vycenit zuby. Buď to si ho režisérové vybírají jen na tyhle typy rolí nebo svoje role neumí jinak podat. Tohle už jsem prostě v jeho podání viděl několikrát a řekl bych, že je čas na změnu. Zatímco já bedlivě sledoval herecké výkony herců, režiser Macdonald se činil. V jednom záběru uměl všechno otočit, všechno ukázat a divák díky jednomu záběru pochopil to, co měl. Jeho práce se mi zde líbila rozhodně více, než v "Na odstřel". Tady byl jeho talent rozhodně více znatelný! I spojení dvou scénáristů (Morgan / Brock) filmu velmi prospělo. Morgan píše převážně autobiografické snímky (Královna, Duel Frost / Nixon) a Brock zase píše spíše dramata. Tak zabránily tomu, aby ve filmu nic nechybělo. Bezesporu chytrý tah! Teď konečně k hercům: Z Foresta Whitakera šel po celý film strach a respekt. I když se jeho postava chovala jako milius, vědeli jste, že to přitom je pěkný sičák. Whitaker se do té role zkrátka vžil, to je fakt. Ovšem, stále mi něco říká, že toho Oskara dostal jen kvůli postavě kterou hrál. James McAvoy, jak už jsem zmínil, podle mě podal pouze standart na který jsme u něho zvyklý. Nehrál špatně, ale když v každém filmu hraje skoro totožně, nudí to! Celý film stojí prakticky na těchto dvou hercích, takže další už netřeba zmiňovat, taky není ani důvod. Jedním dechem: "Autobiografický příběh o člověku, o kterém se prostě hodí udělat film. Forest Whitaker dře jako kůň! Ulehčuje práci režiséru Macdonaldovi a tlumí nedostatky nejen hereckého výkonu Jamese McAvoye, ale i celého filmu!" Velmi kvalitní film! Dávám 80 %.

25. února 2010
avatar uživatele
100 %

jedním slovem: humus! Tohle byl opravdu úžasný film, kam až může zajít řekněme touha po uznání. Opravdu důmyslné nakouknutí do zákulisí politiky. Role byly zahrány opravdu úžasně. Opravdu děsivé na tom je, že toto je opravdu věrohodné a že to přesně takhle asi fungovalo.

24. srpna 2008
avatar uživatele
100 %

Film s nadhernou atmosferou, a uzasnymi hereckymi vykony. Foresta Whitekera chvalit nemusim, Oscara ziskal zaslouzene, jeho diktator byl naprosto uzasny. Stejne jako Veronika jsem taky propadla Jamesi McAvoyovi a ted zacinam vyhledavat filmy, kde hraje, a tady byl naprosto uzasny. Dobre se na nej kouka, a jako herec je vynikajici!
Musim dat 100%

22. července 2008
avatar uživatele
100 %

The Last King Of Scotland

"Okouzlující, fascinující, vražedný."
Není co dodat k těmto slovům. Prostě vystihují všechno. Je tam něco co vás donutí se na to dokoukat.

26. června 2008
avatar uživatele
80 %

Zajímavý film na téma diktátora v Africe. Ze začátku to vypadalo poklidně, ale když pak začal být Amin paranoidní byl pěkně nebezpečnej. Bylo to hodně šokující, ale nejstrašnější na tom je, že je to podle skutečnosti....

7. dubna 2008
avatar uživatele
90 %

Docela to se mnou zamávalo po zjištění, že je film zpracován podle skutečnosti. Nepřekvapilo mě to, ale opravdu mě oblila nervóza po tak věrném ztvárnění Amina. Víte, tohle mnohem děsivější, než ňáká přešitá ženská. Herecké výkony byly skvělé-congratulation-a rozhodně doporučuji. Závěrem-buďme rádi za Klause :)

6. dubna 2008

Abych pravdu řekl tak nemám moc v lásce filmy které se točí na téma - Afrika, a to asi díky tomu prostředí které se mi prostě nelíbí - jediným filmem který pro mě stál zato byl Krvavý diamant!Ale prostě jsem si nechtěl nechat ujít výkon Whitakera který byl opravdu ze všech stran za něj odceňován a doslova ho to vystřelilo do první liga černošských herců!Film je o velice vážném tématu Ugandského diktátora který dlouhá léta terorizoval svou zemi ovšem ve filmu byla tato genocida a zvěrstva ukázána jen velice citlivě a žádný vyložený krvák vás nečeká!Ikdyž je pravda, že v některých záběrech na useknuté končetiny(kterých je ovšem pomálu) Vám tuhne krev v žilách.Nevím jestli to je špatně či dobře, protože tento vražedný diktátor byl nejméně půlku filmu vykreslován jako docela příjemný a charismatický vtipný chlapík, ale přitom nebyl nic jiného než bezcitný a po moci posedlý chlap!Nicméně co nejde upřít byl vážně Whitakerův výkon který onoho diktátora stvárnil vážně úžasně a garantuji Vám, že mu budete věřit úplně všechno a ve scénách kdy se směje...se možná budete i smát sním ovšem ve chvílích kdy jeho obličejové grimasy zvážní tak Vám bude tuhnout krev v žilách a budete z něj cítit odzbrojující respekt a strach!Navíc McAvoy podal také výborný výkon a konkrétně tohoto herce začínám mit čímdál tím víc raději!Jinak děj celého filmu je podle mého poutavý a rozhodně nenudí čemuž pomáhají nutno říci ovšem také i výše zmínění herci!Takže za mě to je skvělý poučný film který z hlavy dlouho nevyženu...

29. března 2008
avatar uživatele
80 %

Bol som zvedavý na tento film a hlavne na výkon Foresta Whitakera. Už viem prečo získal toľko cien. Podal vynikajúci výkon a životopisný film si stále rád pozriem.

5. ledna 2008
avatar uživatele
90 %

Forest W.

Na tenhle film jsem se dival jen z toho duvodu , ze za hlavni postavu ziskal Forest Whitaker Oscara. A prave diky nemu se me film hodne libil. Zahral toho sileneho diktatora bravurne. Oscara ziskal urcite zaslouzene.

18. listopadu 2007
avatar uživatele
90 %

Forest Whitaker

Je to hodně drsné historické drama z Ugandy, kde děj filmu famózním způsobem táhnou Forest Whitaker a James McAvoy.

8. listopadu 2007

the last king of scotland

Chvíli předtím, než jsem tenhle film zhlédnul, jsem viděl Krvavý diamant, který se stejně jako Poslední skotský král odehrává v Africe a který na mě dost zapůsobil, takže jsem od Krále očekával podobně nadprůměrný filmový zážitek... No a zklamán jsem nebyl. Děj se mi moc líbil, vůbec nenudil, byl zajímavý... Prostě mě pohltil. Hlavní hvězdou zde byl bezpochyby Forest Whitaker, který roli diktátora Idiho Amina sehrál naprosto úžasně! Charisma z něj sálalo stovky mil daleko, byl vtipný, vážný, šel z něj strach – Whitaker prostě dokázal vystihnout všechna diktátorova psychická rozpoložení. Za tento svůj herecký koncert si Oscara rozhodně zasloužil. James McAvoy hrál taky hodně kvalitně, byl sympatický, s jeho postavou jsem se bez problémů sžil... Když se nějaký film odehrává v Africe, tak má většinou bombastickou vizuální stránku – no a Poslední skotský král není výjimkou. Na filmu se mi ještě hodně líbila hudba, která se fakt dobře poslouchala a umocňovala celkový požitek z filmu... Poslední skotský král je jeden z nejlepších filmů odehrávajících se v Africe – a to hlavně díky Forestu Whitakerovi.

23. července 2007
avatar uživatele
90 %

Pro mě téměř stoprocentní filmový zážitek. Když kvůli ničemu jinému, tak kvůli Whitakerovi určitě stojí za to. Je tu skvělý a navíc McAvoy není jen v jeho stínu.

11. července 2007
avatar uživatele
60 %

Pro mě tak trochu zklamání a to především po obsahové stránce. Příběh Amiho je sice zajímavý, ale osud mladého doktora, tak ten mě nechával vyložené chladným. Pokud to beru jako drama z afrických poměrů, pak musím srovnávat například s Hotelem Rwanda a tady by Poslední skotský král dostal parádně na frak. Charakter Amiho není rozebrán přesně tak, jak bych si představoval, nebo abych potřeboval, k umocnění zážitku. Navíc se mi vůbec nelíbilo, kam film nasměrovali asi posledních dvaet minut. Největší kvalita snímku se tak jasně nachází v hereckých výkonech. Forest Whiteker je skvělý herec, takže mě jeho výkon vlastně ani nepřekvapil, ale postavu Amiho vystihl nejspíš celkem přesně. Největší problém jsem měl s tím, že jeho charakter je více méně jednorozměrný, ač se režisér snažil nastínit opak a Whiteker už tak v půlce filmu nemá čím postavu obohatit (a ač skvělý výkon, Oscara u mě získal DiCaprio s těsným náskokem před Smithem). Naopak hodně mě překvapil McAvoy, kterého jsem v takovéhle herecké poloze ještě neviděl, ale líbil se mi. Jinak už tenhle film znovu vidět opravdu nepotřebuju. Bohužel snadno zapomenutelný zážitek.

3. července 2007
avatar uživatele
90 %

No: typický oscarový film. Víte, že Forest Whitaker dostal Oscara, proto se na film podíváte, jelikož jste zvědaví, za co vlastně. Řekla bych to takhle: role diktátora je prostě vděčná a nejde ji zkazit. Když bude hrát Tom Cruise Hitlera, taky Oscara dostane. Whitaker je dobrý herec, takže i tahle role je dobře zahraná - nic víc. Mne nejvíce z hereckého obsazení překvapila Gillian Anderson, protože to je první film, kdy jsem ji viděla s novou bloňdatou vizáží, která je tisíckrát lepší než to rezaté háro, kterým se proslavila coby Scullyová. Je asi o dvacet let mladší! Její role byla ale nicotná, takže ji nejde moc hodnotit. Na Skotském králi je nejlepší, samozřejmě, jeho příběh - který je ale opět stejný jako všechny jiné filmy o tom, jak naivní nezkušený mladík podlehl charizmatu velké osobnosti, aby teprve při osobním poznání jeho krutosti prohlédl. Jistě, běhá vám mráz po zádech - především při scéně věšení, ale rozhodně to jako celek není nejlepší film roku. A ano, souhlasím, mělo se více ukazovat, než o tom jenom mluvit. Pak by to teprve mělo správné grády. ................................... Podstatné doplnění po druhém zhlédnutí filmu, a to v době, kdy jsem zcela propadla kouzlu Jamese McAvoye: myslím si, že svým výkonem Foresta o několik tříd převyšoval - stejně jako byl geniální v Pokání, kterém na něm zcela stálo. Ten kluk ve své osobě spojuje něco, co z mladé generace nemá nikdo a co by se těžko hledalo i u dnešních starších herců: je fyzicky velmi pohledný a okouzlující (ach!) a zároveň neskutečně dobře hraje. Tohlé druhé koukání na tenhle film jsem vlastně strávila pozorováním jeho výrazu - jeho škála je prostě nekonečná. Takže - díky Jamesovi posouvám hodnocení ze 70 na 90, protože na PSK se zcela jistě budu chtít kouknout ještě vícekrát - tedy dokud budu mít Jamese ráda :-) (věřím, že jako herec nezklame nikdy a že coby chlap bude věkem ještě více krásnět, takže snad ano)

22. června 2007
avatar uživatele
80 %

Whitaker!

Další z filmů, který je prostě nutné vidět. Jeden z těch lepších, ba možná nejlepších uplynulého roku. Na jeho zhlédnutí jsem se těšila, protože mě taky dost bere prostředí Afriky a docela se zabývám politikou. To, že politických filmů z prostředí černého kontinentu (a nejen politických) je v poslední době hodně, mi vůbec nevadí a ráda se podívám na další a další. Nehledě na to, že Poslednímu skotskému králi dominuje skvělý Forrest Whitaker, o němž jsem teda předtím nevěděla nic. Ale tady naplno ukázal svůj talent a postavu zahrál tak věrohodně, až vás mrazí. Ta jeho psychická rozpoležení, prostě to všechno určitě stálo hodně námahy a zahrát to nebylo jen tak. Oscarová soška padla určitě do správných rukou. Taky mě zaujal jeho akcent, ale tady nevím, jestli to taky hrál, nebo prostě takhle anglicky mluví Forrest i v reálu. Příběh je to silný, který vás připoutá k židli, nepustí, zaujme, nenudí. Tenhle film se myslím dost vydařil a vynikne nejen díky svému hlavnímu představiteli.

10. května 2007
avatar uživatele
80 %

S filmy z prostředí Afriky se poslední dobou roztrhl pytel(viz. Krvavý Diamant,Nepohodlný či Bílá Masajka) a tahle móda mě fakt baví.Poslední Skotský Král není výjimkou.Jedná se o poměrně klasický příběh mladého idealistického floutka,který z nerozvážnosti udělá jeden chybný krok(jde se podívat na přivítání prezidenta) a potom už je vlečen událostmi,které ho totálně připraví o iluze a téměř i o život.V hlavní roli lékaře se představuje James McAvoy,téměř neznámý skotský herec,a po celou dobu příběh spolehlivě utáhne.Jeho Garrigan nejprve přesně vyjadřuje frustraci ze zatuchlých poměrů v rodině,potom opilost z rostoucí kariéry a nakonec hrůzu z prozření.takže přátelé pozor,roste nám tu nová hvězda.....Forrest Whitaker je v roli Idiho Amina absolutně famózní,ta směsice charismatu a nebezpečí,která ho obklopuje,musela určitě obklopovat i samotného Amina,jinak by z něj asi nebyla taková legenda.Je zárověn hnusný i úchvatný a nemůžete se divit garriganovi,že mu,přinejmenším na čas,tak propadl.I když se usmívá a žertuje,pořád tušíte,že byste se ho měli bát.Prostě životní výkon,ketrý si jistě zaslouží mnohá ocenění.Musím pochválit i režii,zajména mě zaujal začátek,kde tvůrci stačí jediný záběr,aby člověk pochopil,jak se věci mají.Možná by nebylo na škodu ukázat trochu víc z Aminových zvěrstev,tedy ne že bych byla tak krvelačná,ale myslím,že by to příbehu i postavě prospělo.Nejhorší věci,jako například vražda vlastního dítěte a následné snědení jeho srdce(na radu šamana!!!),byly decentně vynechány.Withaker sice to zlo vycházející z Amina suveréně uhrál,ale přece jenom se o spoustě jeho činů jenom mluvilo a to člověk nikdy tak neprožije,jako když to vidí.Celkově hodnotím film velmi kladně a můžu ho doporučit.

19. února 2007