home
Lupiči paní domácí

RECENZE FILMU

Hlavní postavou této originální komedie je Tom Hanks hrající „profesora“ Dorra. Hned na začátek řeknu, že tato postava je naprosto jedinečná a dech beroucí. A tento falešný profesor má v plánu vybrakovat, pomocí svého multifunkčního týmu, nedaleké kasino. K tomu však potřebuje krytí, a to se skrývá v pronájmu pokoje od staré černošské vdovy. Profesor má nemalý zájem zejména o sklep domu, odkud se chce protunelovat do trezoru. Jako záminka mu poslouží nacvičování renesanční hudby se svým „sborem“. A tak si banda lupičů v poklidu kope tunel, aniž by paní domácí něco tušila. Hlavou celé operace je právě profesor Dorr, který oplývá nezměrnou znalostí literatury, zvláště poezie. Další člen komanda je odborník na výbušniny Garth Pancake, jenž trpí interesantním onemocněním. Dále je tu čínský generál, jehož funkci jsem příliš nepochopil. Přes manuální práci je zde dementní fotbalový hráč a nesmí chybět spojka uvnitř kasina, které se zhostil Gewain MacSam s vytříbeným stylem řeči.

Banda se pustí do honu za pokladem a nehodlá se zastavit před ničím. Avšak paní Munsonová není tak hloupá a zástěrku odhalí. Když jim dá na vybranou mezi vrácením peněz a policií, musí přijít na řadu plán B…

Hlavní role se zhostil, jak už jsem psal výše, Tom Hanks. Ano, ten typicky výborný Tom Hanks. Jeho styl mluvení, recitace známé poezie a schopnost nacházení různorodých výmluv vás přímo dostanou. Když se k tomu přidá parta blbečků, vznikne dílko, které je opravdu velmi dobré. A o paní domácí ani nemluvě. Je pravda, že film těží z extrémnosti každé z postav – ale proč ne! Komedie je točena příjemným a volným stylem, při němž se v ději neztratíte. Ostrá slovíčka jsou na denním pořádku, někde možná trošku filmu ubírají na kvalitě, ale většinou se hodí. Ke všemu je přidána stylová jižanská hudba, která sem výborně zapadá a vytváří skvělou atmosféru.

Po odchodu z kina jsem měl z tohoto výtvoru příjemný pocit, hlavně kvůli skvělému Hanksovi a originálnímu konci. Myslím si, že návštěva kina není trefou vedle.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Tom Hanks jako tunelář… to se nevidí často!
Joe - redaktor
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.