home
Krvavá neděle

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
Meky
...
70 %

****

Tak jsem si zase trochu doplnil díry v historii, protože vědět jen: "jo tam v Irsku se kdysi něco stalo a byli zabiti nějací civilisté" nestačí. A Paul Greengrass to podat teda umí, o tom žádná. Já tam nebyl a nevím jak to skutečně bylo, ale jeho verze je tak působivá, až z toho mrazí. No, z celého filmu mrazí sice pouze několik stovek sekund, ale nikdo tomuto filmu neodpáře maximální autentičnost. To je suverénně nejsilnější zbraní Krvavé neděle. Je natočena v roce 2002, ale zpracování, v jakém je film podáván vás přenese do irského města Derry, do roku 1972, aby jste se mohli také účastnit demonstrace za lidská práva. A nebo je libo ocitnout se na druhé straně barikády a stát se zasahující vojenskou složkou? Ano, příběh se píše jakýmsi polodokumentem a odkrývá skutečné (já tomu věřím) počínání obou táborů, včetně všech nechápajících úmyslů, rozhodnutí a chyb, kterých se dopustili. Závěrečná bilance a následky jsou pak k pousmání, jak se vše zinscenovalo a opět ututlalo. Závěr? Celý snímek bych rozdělil na tři části: Nudná předfinální část, šokující masakr a pak už je křik, pláč a skřípění zubů. Film je jakýmsi poukázáním na viníky incidentu, na jejich následky. Ale z hlediska skutečných události to není vůbec na škodu shlédnout a být v obraze.

28. května 2011
avatar uživatele
50 %

Tak to vidím já...

Tenhle film má pro mně naprosto nulovou výpovědní hodnotu. Je to jen obvinění. Možná oprávněné, ale z filmového hlediska není co doporučit. Roztřesená kamera, realismus - to už je trochu ohraná písnička. Viděli jsme to už mnohokrát a mnohokrát lépe. Téma IRA je provařené jak tři dny uleželý guláš a já nevím, proč mi tenhle film cpal to všechno znovu.

6. září 2010
avatar uživatele
100 %

neuvěřitelný

Když jsem tenhle film viděla,je to tak 4 roky zpět, na čt2,nemohla jsem odtrhnout oči... viděla jsem ho jednou a zatím jsem nenašla odvahu se podívat podruhé.. Nejvíc mě děsí,že je podle skutečné události a že se něco takového může vůbec dít a že to někdo dovolil... dojemný,brutální,neuvěřitelný film o lidské snaze něčeho dosáhnout a o lidské necitelnosti a blbosti... brečela jsem asi 2 hodiny... tenhle fim ve vás nechá stopu.. kdyby to šlo dám 150 procent

9. ledna 2010