home
Kruh 2

RECENZE FILMU

Samara se vrátila, a to nevěstí nic dobrého! Pokračování hororu o videokazetě, která přináší smrt všem, kdo se na ni podívají.

Rachel zjišťuje, že se v městě začínají opět dít nějaké podivnostiPříběh prvního Kruhu skončil osvobozením Samařiny duše, která byla uvězněna ve studni a dělala Rachel zjišťuje, že se v městě začínají opět dít nějaké podivnosti peklo všem pomocí obyčejné videokazety. Aby člověk přežil svou sedmidenní lhůtu, musel vytvořit kopii videopásky a předat poselství dál.

Na pokračování tohoto relativně volně ukončeného hororu se vrhl tvůrce japonského originálu (i jeho pokračování) Hideo Nakata. Děj je zasazen o několik let později do malého městečka, kam se novinářka Rachel (Naomi Watts) se svým synem Aidanem (David Dorfman) přestěhovala. Znovu se tady objeví videokazeta, která začne Rachel zajímat po smrti místního studenta. Novinářka pracuje pro zdejší „obyčejné“ noviny, a tak se dozví o jeho neobyčejné smrti.

Bububu, jsem zlá Samara, tak se těšte na pěkný tóčo!
Tentokrát se ovšem pokusí pásku zničit, což - jak se ukáže dál - neměla dělat. Samara se nějakou zvláštní cestou (v celém příběhu není vysvětleno jak) dostane k jejímu synu Aidanovi a snaží se ho plně ovládnout. Nakonec se jí to podaří, a tak se Rachel snaží zjistit, co má proti ní dělat. Přes medium, které si z Aidana Samara udělá, zjistí, že jedinou možností je komunikovat ve spánku, aby je „zlá holčička“ neslyšela. Zkouší vyhledat pomoc u Samařiny pravé matky, která je zavřena v blázinci, a nakonec je donucena pokusit se syna utopit, a tak z něj vypudit Samařina ducha. Bububu, jsem zlá Samara, tak se těšte na pěkný tóčo!“ Ale příběh ještě nekončí…

A v nebezpečí je tentokrát její synKruh 2 začíná podobně jako první díl. Takže opět uvidíme úvod do děje s dvojicí studentů a smrtící videokazetou – což velice kopíruje začátek jedničky. První půlka filmu je ovšem dobře zpracována, a tak divákovi nabízí spoustu nepřeberného množství lekavých a až mrazivých scén, ze kterých nabíhá „husákova kůže“. Ale v druhé polovině film začíná na kvalitě upadat a na příliš očekávaném závěrečném rozpletení není nic, co by vás mohlo nějak nadchnout. To, že v příběhu je použito mimo prvků z kazety ještě dalších indicií (například vynikající útok jelenů na Rachelino auto nebo kufr plný Samařiných věcí, včetně podivné knihy), mi připomíná spoustu hororových „dvojek“ - aby byl příběh pokračování ještě více zhuštěnější, lekavější a mystičtější. A v nebezpečí je tentokrát její syn Tím tuplem se Kruh 2 dá zařadit do seznamu filmů se špatným druhým pokračováním. Filmu nepomůže ani opětovné obsazení do hlavních rolí Naomi Wattsové a Davida Dorfmana. Tvůrci měli ubrat na přehnaném natažení příběhu a spíše se zaměřit na jeho rozuzlení, a upevnit tak zážitek.

Nevím, co dalšího „přehnanějšího“ by měla přinést již plánovaná trojka, ve které se podle japonské verze konečně již natažený příběh ukončí. Myslím, že těm, kdo očekávají vyloženě mrazivý horor, první Kruh stačí až nad hlavu.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Nečtěte jen ortely, přečtěte si recenzi.
Hanzman
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.