home
Král Šumavy

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
90 %

Odmyslíme-li si silný politický podtext filmu a budeme-li tolerovat filmaři záměrně zkreslený kanál 54 a samozřejmě Kiliánovu smrt z rukou stržm. Zemana při přestřelce u hamru, vyjde nám z toho zajímavý a velice hezky zpracovaný film. Šumava je zde vylíčena jako hrůzostrašné místo, především pak hluboký močál na hranicích (Kiliánova stezka šla přes, nebo kolem Chalupské slati, která není tak rozlehlá a hluboká), zastřelení Kiliána hamru se nezakládá na pravdě (Kilián zemřel v Bavorsku v r. 1977). Každopádně film je napínavý, má děj a spád a výborné herecké obsazení.

1. února 2012

Není to film, co bych mohla vidět znovu, ale je rozhodně zajímavý. Prostě jeden pohled na přecházení hranic.

21. října 2010
avatar uživatele
70 %

Velice zajímavý film. Je dost temný, ale působivý. Už jsem ho dlouho neviděla, ale ráda se podívám znovu.

17. května 2010
avatar uživatele
90 %

Radovan Lukavský

I přes ten velký závan propagandy je to zajímavý film. Bavilo mě ho sledovat, nejen díky tomu, že je to minulost naší republiky, ale zaujal mě i celkem napínavý děj.

2. února 2008
avatar uživatele
80 %

po pravdě jsem od tohoto filmu čekal víc, chybí tu nějaká hlavní zápletka. Na druhou stranu člověka dojímají snímky bažin, močálů a blat. Tohle z filmu dělá vábivou podívanou. Druhým plusem je, že ideologická otázka je zde nějak potlačena. Je to možná s podivem, ale jsou jiné filmy, kde ideologie hraje prim. Každopádně doporučuju.

29. října 2007

Král Šumavy

Krásná směsice filmu noir, blat psa baskervillského, famme fatale Jiřiny Švorcové a alegorické ideologie, která je naštěstí taktně v pozadí(až neuvěřitelně s ohledem na téma a rok výroby) a proto je film dobře shlédnutelný i v dnešní době. Atmosféra by se dala krájet a vy se jen bojíte, že začnete fandit "hrdinům" pohraničníkům. Trochu mi vadilo herectví pana Menšíka, mohl trochu sundat nohu z plynu, ale to by asi nebyl on. Celkově skvělá povidívaná a ukázka výborné české kinematografie.

26. června 2007
avatar uživatele
80 %

Jeden z filmů, na který se nedá zapomenout. I když v dnešní době už asi nevyzní tak napínavě, a také se na něj musíme dívat z jiné pozice - doba se změnila - dříve patřil k mým nejoblíbenějším. K připomenutí je i plejáda skvělých herců.

10. října 2006
avatar uživatele
80 %

Pořád zajímavá klasika

Film jsem chtěla už dlouho vidět a dnes mi to konečně televize dopřála. Hodně jsem o něm totiž slyšela. Tedy o tom, že jde o skvěle natočený dobrodružný film z českého pohraničí, který je samozřejmě poplatný době i svému námětu(statečný boj pohraničníků proti převaděčům), ale má své kouzlo a vlastně ještě dodnes to je divácký hit. A opravdu jsem se nezklamala. Film měl správně ponurou atmosféru blátivé Šumavy, ale i vtip a milostnou zápletku a samozřejmě skvělé herecké výkony(U Lukavského, Jelínka, Marvana, Menšíka a Valy se to dalo čekat, ale ona i ta Švorcová uměla hrát-to se musí nechat). Jediné co bych snad filmu vytkla byla příliš afektovaná hudba, ale uznejte sami, že u filmu z 50.let bych čekala mnohem víc věcí, které se mi nelíbí. Opravdu jsem se nenudila ani chvíli a až se tomu sama divím, že pověsti o tomto filmu nelhaly.

16. září 2006
avatar uživatele
80 %

Galapetr - ukaž ty housle!!!

Hodně temný, až téměř hororový příběh zasazený do krásného čekého pokraničí. Určitě jeden z pokladů naší kinematografie. Dnešním mladým lidem to moc neříká, ale film vypovídá o temném období našich dějin a nikdo by si ho neměl nechat ujít.

12. září 2006
avatar uživatele
100 %

Správně drsný, depresivní a zajímavý film, jehož atmosféru ještě umocňuje černobílé zpracování. Určitě doporučuji. Jedním slovem: zlatý fond

6. září 2006