home
Kletba bratří Grimmů

RECENZE FILMU

Přiznám se hned a bez mučení. Nevím pořádně, kdo je Terry Gilliam. Jistě mám povědomí o Monty Pythonech a o tom, že natočil Brazil, ale tím to u mě končí. Asi jsem moc mladý, nebo nejsem filmový kritik (což nejsem). Proto jsem se na film Kletba bratří Grimmů nekoukal jako na další film od Terryho Gilliama, což filmu asi trochu prospělo, protože jak jsem četl recenze na zahraničních webech, tak všichni čekali zřejmě něco jiného.

Krotitelé duchů ...ehm strašidel) v plné zbroji
Já ne, čekal jsem od toho další americkou kravinu, která se natáčela u nás, což je hned pár kladných bodů (za to, že se natáčela u nás, ne za to, že to je americká kravina).

O čem to tak asi je? No pokud jste četli obsah, asi vás budu teď chvíli nudit, ale je dobrým zvykem v recenzi trochu připomenout o čem, že ten film je. Takže teď můžete přeskočit jeden až dva zbytečné odstavce, ve kterých se budu veskrze držet oficiálních materiálů, i když sem tam píchnu klacíkem do... (doplňte co se vám líbí víc... jedna věc pálí a dělají se na ní buřty a druhá věc smrdí a lezou po ní mouchy).

Jake a Will Grimmovi (se dvěma m, jak podotýká jeden z bratrů) vlastně nejsou ani pohádkáři. Jsou to takový Van Helsingové, kteří loví a vyhánějí strašidla ze zabydlených oblastí. Alespoň to tak vypadá. Myslím, že moc neprozradím, když vám řeknu, že to jsou obyčejní podvodníci a strašidla, která vyhánějí, jsou jejich kumpáni, co se svými „kouzelnými“ stroji dokáží takováto strašidla podle dávných bájí docela dobře simulovat. Na tohoto generála by Napoleon hrdý nebyl Bratrům obchod vesele kvete (přeci nebudou své životy proti strašidlům riskovat zadarmo a zařízení na vyrábění imaginárních strašidel je přeci jen krapek drahé), dokud se nedostanou do problémů s francouzským generálem, který jejich podvůdky odhalí a pošle je do vesnice, kde se již ztratilo v temném lese několik dětí.

Děj je zasazen do doby, kdy Německo je pod nadvládou Francie, takže si lidé myslí, že za to může francouzská okupace. Tato dějová klička, či jak jinak se to dá nazvat, mi vůbec nesedla. Postavy francouzského generála a jeho italského poskoka, jako by se do filmu vůbec nehodily a děj svými rádobyvtipnými etudami zašmodrchávají zcela zbytečně. Další zcela zbytečná věc, i když režisér by potom asi neměl na co navázat konec, je vzájemná (i když potlačovaná) nevraživost obou bratrů, za kterou může ten zasněnější... V mládí totiž místo peněz na doktora pro jejich sestru přinesl „kouzelné fazole“, což je mu racionálnějším bratrem neustále vyčítáno a předhazováno.
Holčička, co vypadá jak červená karkulka. Nakonec jí sní vlkodlak. Takže to je vlastně červená karkulka.
Do toho se začne ještě míchat láska zasněnějšího bratra, i když ta je ve filmu jen okrajově.

Režisér obsadil do hlavních rolí dvě z nejcharismatičtějších hvězd dneška, Matt Damona a Heath Ledgera a musím uznat, že tato kombinace docela dobře funguje. Další připomínka k obsazení je na Monicu Bellucci. I když je v reklamě jako jedna z hvězd, ve filmu se objeví jen krátce a o roli Tomáše Hanáka snad raději ani nepsat. Téměř celý film je v kůži vlkodlaka či vlka, takže není ani poznat, že to je on (dobrá, aby si nikdo nestěžoval, tak na konci uvidíte jeho tvář i na delší okamžik).

Vizuální stránka filmu je úchvatná, ale ta dějová za ní tak trochu škobrtá. Mohou za to především v úvodu zmíněné zbytečné postavy, ale i některé nedostatky ve scénáři, který zřejmě nedovoluje některým postavám plně rozehrát své charaktery. I když pohybující se stromy v tajemném lese vypadají divně (opravdu jak na kolejnicích) jsou jiné efekty naprosto geniální a neuvěřitelné. Třeba přeměna na jednoho z dětí na agresivního perníčka je tak dokonalá, že vám spadne čelist a máte co dělat, aby se vám ji podařilo nasadit zpět. To samé platí o vcucnutí jednoho dítěte koněm do svého chřtánu. Bohužel takovýchto okamžiků bych očekával víc, Poznali jste Tomáše Hanáka... vypadá líp než obvykle... protože to jsou přesně ty momenty, které si budete pamatovat po odchodu z kina a které budete vyprávět známým - a ne o tom jak nějaký trouba přišel o svůj příčesek.

Jednoduše si myslím, že takovýchto momentů mělo být ve filmu mnohem více, protože právě ty budují tu nezapomenutelnou atmosféru, díky které si pamatujete Ospalou díru či jiné podobné filmy. A to tu právě ve větší míře chybí, což je ohromná škoda. Nakonec bych vám asi stejně doporučil na film zajít, protože brzo v našich kinech bude jen Harry Potter a King Kong, takže jako odlehčující zpestření před těmi pravými trháky roku je Kletba bratří Grimmů ideální.

P.S. Doufám, že kolega Ondra Čížek napíše brzy také recenzi, která bude více pozitivní, protože má k tomuto žánru přeci jen blíž než já.

hodnocení
60 %
jedním dechem
Vizuálně dobře zvládnutá hororová pohádka pro odrostlejší děti.
Fruiko
Kdysi založil kfilmu.net, ale poté nějak propadl seriálům a založil SerialZone.cz