home
King Kong

RECENZE FILMU

Po triumfální trilogii Pán prstenů se Peter Jackson vrací s báječným remakem klasického King Konga z roku 1933. Zkrátka „návrat krále“.

New York, 1933: filmař Carl Denham (Jack Black) objeví

mapu dosud nenalezeného „Ostrova Lebek“ a zoufale se snaží najít herečku, která by s jeho štábem byla ochotna na tento ostrov odplout a natočit tam velkolepý film, který ohromí lidi po celém světě. Tuto herečku nakonec nachází v půvabné Ann Darrowové (Naomi Wattsová), jež v období hospodářské krize nabídku přijímá, a na výpravu se tak vydává i společně se scenáristou Jackem Driscollem (Adrien Brody). Mocichtivý režisér Denham však ještě netuší, co je na ostrově čeká. Krom lidožravých domorodců tu totiž přebývají prehistoričtí tvorové v čele s Kongem, osmimetrovým opičákem, kterému se líbí výhradně blondýnky!

Peter Jackson je filmový génius! Už to všem dokázal na Pánovi prstenů, teď to definitivně potvrdil na King Kongovi. Na málokterém snímku je vidět taková neuvěřitelná radost tvůrce z toho, že točí svůj dětský filmový sen a má k tomu k dispozici 207 milionů dolarů! U King Konga to je vidět vskutku na každé scéně. Už samotnými úvodními titulky vzdává Jackson poctu klasice z třicátých let a stejně v tom pokračuje i nadále. Bídu i radostné chvilky z hospodářské krize ukazuje Jackson ve sledu atmosférických i zábavných scén a pomalu,
ale jistě se přesouvá do hororovější a mnohem akčnější části, konkrétně na Ostrov Lebek. Zde předvádí unikátní scény, za které by byl vděčný jakýkoliv díl Jurského parku. Odpudiví domorodci, dinosauři, obří hmyz, netopýři, jakési lidožravé larvy a nakonec samotný hlavní hrdina Kong – to všechno Jackson servíruje divákovi naprosto dokonale, bez jakéhokoliv zádrhelu či nudnější chvíle a vrcholem této „monstrózní“ části filmu je několikaminutová bitka mezi Kongem a třemi tyrannosaury. Opravdová pastva pro oči, při které jste doslova přibití k sedadlu a ani náhodou vás nenapadne hrábnout pro popcorn!
Poté následuje finální dojemná kapitola tříhodinového snímku, kdy je hlavní hrdina převezen do New Yorku a zde vystaven jako atrakce v broadwayském divadle. Jackson ani náhodou nenechává řadu neustále brečících diváků v klidu a jde se opět do akce. Rozzuřený Kong se osvobozuje z pout, v nádherně natočené scéně pustoší divadlo a vydává se do ulic hledat svou milovanou kámošku Ann. V tu chvíli se z Jacksona stává opět devítiletý spratek, který má nepřeberné množství fantazie a umí si vskutku dokonale vyhrát se vším, co mu přijde do ruky. Divák je zase přikován k sedadlu, neboť Kong hází automobily, vlaky a v jedné černohumorné sekvenci zklamaně pohazuje s „nepravými“ blondýnkami. Je toho hodně, ale jede se stále kupředu. Do konce filmu zbývá už asi jen půl hodiny a ani v tomto okamžiku nenechává Jackson chvíli na oddech (to už se mimochodem stalo ve zbytečné patnáctiminutové přestávce).
Opičák leze na nejvyšší bod New Yorku v podobě Empire State Building a otravné armádní dvojplošníky neustále krouží kolem. Ve scéně, kdy Kong chytne jedno z letadel za křídlo a mrští s ním po dalším…..pro to člověk už ani nenachází slov! No a na úplný konec tu máme samotnou smrt hlavního hrdiny, která je v rukou mistra Jacksona provedena jak jinak než mistrovsky (finále rovné letošním Star Wars), o čemž svědčí hromady mokrých kapesníků a slzami zaplavená multikina v Hradci Králové, Českých Budějovicích a v dalších a dalších džunglích.

Řada přichází na herce. Nejlepší výkon v Kongovi jednoznačně podává Jack Black (Škola ro(c)ku, Závist), jenž ztvárnil arogantního režiséra Denhama výborně, bez jakýchkoliv výkyvů či přílišného humoru, jímž je Black v jiných rolích pověstný. Pro něho tedy zatím nejspíš životní role. Naomi Wattsová (Kruh 1-2) je rovněž ve své roli přesvědčivá, i když toho ve druhé a třetí části filmu mnoho nenamluví. Křičet však umí vskutku nádherně! Pochvalu si zaslouží i Adrien Brody (Pianista) coby úspěšný scenárista a zároveň statečný chlapík Jack Driscoll, který sice Ann opravdu miluje, ale po boku Konga bledne jako eskymák v Ugandě. Hlavní hrdina snímku je totiž dokonalý! Ani v jediném záběru nemáte pocit, že se díváte na digitální opičí monstrum, ale na opravdovou
osmimetrovou gorilu, kterou Peter Jackson za pár melounů koupil někde támhle v Singapuru, kde se prováděly genetické pokusy na zvířatech. Glum je mrtvý, ať žije Kong!

King Kong je bravurní dílo. Právě na takovéhle filmy se chodí několikrát do kina jen proto, že je na to zkrátka radost pohledět. Nic jiného se o King Kongovi napsat nedá. Prostě nádhera!

hodnocení
100 %
jedním dechem
Strhující dojemný monster-film se scénami, které se budou kopírovat ještě po mnoho let!
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.