home
Jurský svět: Zánik říše

RECENZE FILMU

Když se před třemi lety objevil reboot Jurského parku, nazvaný Jurský svět, dokázal nejen potěšit diváky i kritiky, ale stát se rovnou jedním z nejvýdělečnějších filmů všech dob. Ve zkratce představoval ideální letní blockbuster, který dokázal bavit i překvapit několika momenty. Teď je tu pokračování. Povedlo se stejně?V předchozím díle park skončil v moci dinosaurů. Po již typickém průseru, v podobě spousty mrtvých lidí, skončil uzavřený. Teď se ale na ostrově probudila sopka, která hrozí vyhubením jediných dinosaurů na světě. Dvojice hlavních hrdinů (již po rozchodu) se proto vrací na ostrov dinosary zachránit. Ukáže se ale, že jejich záchrana není primární cíl pro financovatele mise.

Začněme tím, že to nejlepší se ukáže už v traileru. Úprk z ostrova je hodně epický, a spolu s únikem z vody ukazuje, jak měl vypadat celý film. Kromě něj zapůsobí už pouze scéna, kde sledujeme dinosaura na konci ostrova, sledovat odplouvající loď, a tím pádem pozorovat i jeho zkázu. Funguje to výborně, přesně tak jak má. Jenže hned o pár minut později je bez jakékoliv milosti jiné zvíře podáno jako krmivo. Už u tohohle jsem se pozastavil nad hloupostí scénáře. Tím to samozřejmě nekončí. Dále je tu záporákův rozhovor s hlavními postavami, kdy v jednu chvíli mluví dost logicky a působí tak jako člověk, co to má v hlavě srovnané, aby o dvacet vteřin později mluvil jako ten nejstereotypičtější padouch. Korunu tomu dává konec, který má hezký nápad, ale zrealizován je naprosto hloupě. Scénáristicky prostě naprostý fail.Hrozná je i režie. Po akci na ostrově se film rozjede úplně jiným směrem. Místo na efekty a obrovskou akci sází na napětí, což je hezký nápad. Bohužel ale napětí absolutně neexistuje. Sází se pořád na ten samý trik alá "hodný se schovává před zlým za rohem, zatímco zlý se pomalu blíží k onomu rohu". Nefunguje to ani napoprvé, ale napodesáté už mě to dost rozčilovalo. A když sem nebyl naštvaný, měl sem chuť radši koukat na zeď kinosálu a zabírat se vlastními myšlenkami, než sledovat tuhle nudu.

Co se týče postav a herců, dvojice Howard a Pratt procházejí úplně stejným vývojem vztahu jako v prvním díle (!), k tomu je tu jedna postava na odlehčení, jedna nudná doktorka a jedna holčička, která dostane sice logický, ale jinak dost zbytečný zvrat (to co na konci udělá, mohla zrovna tak udělat Howard). O herectví se nemá cenu bavit, lidi jsou do dopočtu, jde tu o hezké dinosaury. A ano, triky jsou samozřejmě hezké, což poznáte především ve chvíli, kdy se dinousaurus lačně usmívá (vážně!).Tento film zkrátka představuje, jak přesně by blockbustery neměly vypadat. Od hloupého scénáře, přes rutinní režii až po konec, který je nejen hloupý, ale až otravně okatě směřuje k dalšímu dílu.

hodnocení
40 %
jedním dechem
Největší průser od Ligy spravedlnosti. Jediná dobrá scéna byla v traileru a zbytek se marně snaží o napětí. O hlouposti scénáře nemluvě.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.