home
Jumanji: Vítejte v džungli!

RECENZE FILMU

Legendární hra Jumanji se po mnoha letech vrací v moderním hábu a v novém provedení. Dokáže se ale akční a komediální zpracování udržet na stejné úrovni jako kultovní film s Robinem Williamsem? Těžko. Přesto dokáže překvapit!

Když se před několika lety začalo nahlas uvažovat o znovu oživení Jumanji, sklidil tento nápad docela dost kritiky. Možná za to mohla smrt herce Robina Williamse, který zesnul pár chvil před vyřčením tohoto nápadu. Nebo to jednoduše fanouškům původního filmu nedávalo smysl. Jak jsme si ale zvykli, staré a zavedené značky se v dnešní době dočkají obnovy a ani Jumanji tomuto trendu neuniklo.

Kromě modernějšího zpracování, přeci jenom od prvního filmu uteklo už pár desítek let a vizuální zpracování filmů poměrně dost pokročilo, jsme se dočkali i změny struktury samotné hry. Původně se hra přesunula do našeho světa. Nyní se hrdinové přesouvají přímo do hry, což nabízí spoustu nových možností. Pochopitelnou změnou je i samotná hra, která se nám už nepředstavuje jako deskovka, ale má podobu videoherní konzole. Nu a pak už je to jednoduché. Naši hrdinové se přesouvají přímo do hry a musí hrát až do samotného konce, zachránit Jumanji, a vrátit se domů. Což je samozřejmě těžší, než když se to jen napíše.Tvůrci dostali obrovský prostor, jelikož se příběh odehrává ve hře a díky tomu mají postavy spoustu možností jak hrát. Mají své schopnosti, své fobie a každý z nich má k dispozici jen tři životy. Když tedy zemřou, celkem okamžitě se vrátí zpět. Pokud by ale zemřeli třikrát, uvízli by ve hře navěky – nebo aspoň myslím. Díky tomuto zpracování můžete přehlédnout spoustu věcí, které by vám jinak ve filmu vadili. Mám na mysli šílenou jízdu vrtulníkem, souboj v uličkách vesnice a vlastně celé finále. Může vám to být jedno, protože je to hra, puberťáci nejsou ve svých tělech, ale v avatárech, jejichž schopnosti jsou trochu nadlidské. A to je přeci ta zábava.

Tady s tím vším jsem tak trochu počítal. Nebál jsem se vizuální stránky (skoro vše je počítačem, ale nevadí to), nebál jsem se akčních scén. Ani jsem si nemyslel, že by se jednalo o propadák. Bál jsem se hlavních protagonistů a humorné vložky. Samotné hlášky mi z trailerů přišly neskutečně hloupé, ploché a trapné. Tento názor naštěstí zmizel po zhlédnutí filmu. Ano, občas to dřelo, ale to se děje všude. Jinak se ale jednalo o celkem vtipné narážky, hlášky a celková komunikace všech čtyřech hrdinů byla neskutečně zábavná. Ano, herci dali do toho vše a při sledování jsem měl doopravdy pocit, že se divám na ty stejné puberťáky z úvodu filmu, kteří mají jen jiná těla. V tomto směru musím vypíchnout Jacka Blacka. Původně mladá namyšlená princezna (ve špatném slova smyslu) v něm byla vidět i po vtělení do obtloustlého chlápka s brýlemi. Black po herecké stránce to měl ze všech nejtěžší, ale ujal se toho skvěle. Kupodivu mi nevadil ani Kevin Hart a Karen Gillan – tu jako Nebulu ve Strážcích Galaxie moc nemusím, takže jsem rád za jinou roli, která mi k ní docela i padla. Jinak jsem fanoušek Dwayneho Johnsona, takže i kdyby to zahrál blbě, mě by to bylo zcela jedno.


Nejenom on, ale vlastně všichni čtyři herci své pubertální mladé zahráli skvěle a u několika scén jsem se fakt nasmál – pomoc s čůráním, první pusa, svádění (vím, že takto to zní skoro úchylně, ale po zhlédnutí mě pochopíte). Fajn bylo, že jsme se s původní mládeží mohli seznámit v úvodu filmu jen na chvilku. Nezačali teda lézt hned na nervy, jelikož herci to nejsou zrovna nadaní, ale dokázali jsme je pochopit a udělat si o nich obrázek. Také se mi líbil odkaz na původní film a na Alana Parrishe.

Z Jumanji: Vítejte v džungli se rozhodně kultovní pecka nestane. Historie se neopakuje, ale to jsme asi ani nečekali. Je to krásný typický příklad amerického filmu. Což ve výsledku znamená, že je zde trocha akce, humor, emoce – prostě typický popkorňák. Ale to nevadí, to jsme chtěli a musím uznat, že se jedná o krásné zakončení roku 2017, kdy měl tento film premiéru. Pokud si chcete užít skvělou jízdu, docela dobrý a trefný humor a hlavně práci s postavami a jejich vývojem, nové Jumanji doporučuji. Pokud ale neradi u filmu vypínáte mozek a zábavná akce vám nic neříká, film se vám zaručeně líbit nebude.
hodnocení
70 %
jedním dechem
Nové Jumanji svého předchůdce nenahrazuje, ani mu nedýchá na paty. Ale jako samostatný akční velkofilm funguje velice skvěle. Krásná vizuální stránka, dobře natočené akční scény, ale hlavně humor všech čtyřech hlavních herců je skvělý. Ano, je to velkofilm bez myšlenky, ale jako zábava vás určitě nezklame.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.