home
Jeepers Creepers 2

RECENZE FILMU

Po 23. letech se probudil znovu na 23 dní, aby se nakrmil.

Pokračování komerčně úspěšného teenagerského hororu z roku 2001 začíná povedenou atmosférickou scénou, kdy hlavní hrdina, netopýří monstrum Creeper, co vypadá jako strašák do pole, zabije syna farmáře Jacka Taggarta (Ray Wise). Ten je ihned poté nabuzen k pomstě a začne vyrábět potřebné zbraně k lovu na nestvůru. Mezitím se na scénu dostává školní autobus plný basketbalistů, který havaruje uprostřed pustiny. V tu chvíli začíná Creeperova krvavá hostina.

První díl Jeepers Creepers se mohl chlubit napínavou a velice atmosférickou první půlhodinou, ale ihned poté se změnil v klasickou krvavou řež, kterou jsme už mohli vidět v mnoha jiných filmech (např. Vřískot, Halloween, Tajemství loňského léta atd.). V Jeepers Creepers 2 vidíme hlavní monstrum ihned na začátku a po celou délku filmu (110 min.) nás čeká pár lekacích a nechutných scén. Mezi ty nejlepší patří již zmiňovaný začátek nebo scéna, kdy si Creeper za doprovodu mlaskavých zvuků vytahuje ostrou tyč z lebky anebo když si prstem vybírá své oběti a pak se na ně vesele usmívá.

Druhý díl je vcelku lepší než jeho předchůdce. Režisér a scenárista obou dílů Victor Salva dokázal dvojce vdechnout atmosféru starých hororů z třicátých let, kdy byly hlavními hvězdami monstra, která pokaždé zvítězila. Jinak tomu není ani v tomto snímku, ale režisér do jednoduchého děje alespoň vsunul otce toužícího po pomstě, kterého si někteří možná oblíbí stejně jako Creepera. Právě v něm nachází monstrum svého pravého soupeře a věřte, že souboj mezi nimi je to nejlepší z celého filmu. Smutné ale je, že když není na scéně Creeper ani rozzuřený Jack, ve filmu se nic dobrého neděje. Jen samé teenagerské žvásty…

Z hereckých výkonů vyniká tedy nejvíce Ray Wise, který je v roli otce, jenž přijde o syna a následně dělá vše pro pomstu, velice přesvědčivý. Dále samozřejmě Jonathan Breck, který netopýří zrůdu ztvárnil už podruhé a je v tom opět dobrý, ne-li mnohem lepší. V paměti mi ještě utkvěla pohledná Nicki Lynn Aycoxová v roli Minxie, která je jediná, kdo o Creeperovi něco ví, jelikož má o něm nepříjemné vidiny. Škoda jen, že Salva nevysvětlil, proč je má zrovna ona. Na filmu však ale nejvíce vyniká neuvěřitelně atmosférická hudba od Bennetta Salvaye, bez které by byl tento snímek definitivně ztracen, podobně jako Čelisti.

Jeepers Creepers 2 je celkem povedená zábava na necelé dvě hodiny, která vám ale v paměti určitě dlouho neutkví. Viktor Salva nám ve slušném béčkovém filmu předvedl, jak asi vypadaly horory před dávnými lety, za časů, kdy Frankensteinovo monstrum škrtilo hezké dívky, kdy se ušlechtilí muži měnili v krvelačné vlkodlaky a kdy oživlý strašák do pole naháněl nepředstavitelnou hrůzu a znamenal pro pocestné veliké nebezpečí. Abych pravdu řekl, docela se těším na trojku. Amen...

hodnocení
50 %
jedním dechem
Slušná béčková polopocta a poloparodie na staré horory.
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.