home
Jára Cimrman ležící, spící

NÁZORY K FILMU

Cimrman

Film je sám o sobě velmi zajímavý a vypadá skoro jako hraný dokument. Kdo má rád Cimrmany, neměl by si ho nechat ujít. Rozhodně doporučuji!

27. února 2014
avatar uživatele
70 %

Jestli v Nejisté sezóně nepadne slovo Cimrman ani jednou, zde je nejen obsaženo v názvu, ale během děje na něj narazíme snad 100x. Je jasné, komu celý film patří… ano, "Jára Cimrman, ležící, spící", je pokus o oficiální poctu Největšímu z Čechů. Za přispění tvůrčího dua Smoljak/Svěrák se konečně dozvídáme vše potřebné, co by správný nadšenec měl vědět. Druhý jmenovaný se dokonce osobně ujme nelehkého úkolu – poprat se s mistrovou genialitou a věrohodně ho ztvárnit. Nutno podotknout, že z hereckého hlediska to bylo naprosto v pořádku. Mrzí mě ale jiný problém. Co se scénáře týče, páni tvůrci nebyli při psaní asi v plné síle. Jak jinak si vysvětlit do extrémů hnané fórky. Právě z etapy Cimrmanova života jsem si sliboval nejvíc a odcházím mírně zklamaný. Myslel jsem, že styl jejich psaní mám zcela osvojený a mezi životními úseky bude následovat jeden vřelý vtípek za druhým... ale tímhle mě zaskočili. Ať už přehnané zdravení na ulici se známými osobnostmi (které beru jako nutné zlo ve snaze o historický kontext) nebo mírně otravné vynalézání… prostě když čekáte osvědčený standard i malé odlišení od dosud tak povedeného stylu je patrné a zamrzí. Hluchá mi také přišla pasáž s „českým mořem“… Nejprve jsem hledal chybu u sebe, protože tenhle soubor přece chyby nedělá, jenže po nějakém tom přemýšlení jsem na nic nepřišel. Ač se mi to tedy stále nezdá, i Smoljak se Svěrákem si vybrali své slabší místo. Přišlo mi, jako kdyby chtěli být vtipní za každou cenu. Zbytečně tlačili na pilu. Do noty mi nepadli ani se závěrem. Možná chtěli mystifikovat, či poupravit vyznění pro větší zajímavost, ovšem jak říkám, nic pro mě. Ne tedy slavný Járův krok stranou, ale šlápnutí vedle. Jenže stále je tu ta nálepka divadla Járy Cimrmana a ta veškeré námitky tak nějak posílá do ztracena. Celkovou solidní úroveň zachraňují dialogy z muzea peří, herci, kteří doposavad se souborem neměli nic společného (Libuše Šafránková) a připomínka Němého Bobeše skrze poradu během lovu na zajíce. 65%, které kvůli lepšímu svědomí zaokrouhluji na 70%. Zatím nemám srdce dát míň.

15. března 2011
avatar uživatele
60 %

Tak tento film šel nějak úplně mimo mě. Jednu jsem ho z nevyhnutelnosti celý zkoukla a musím říct, že to byl asi zbytečně ztracený čas. Na druhou stranu musím přiznat, že hercům je jejich výkon opravdu povedl.

18. září 2010
avatar uživatele
90 %

Česká klasika, co víc napsat. Je výtečné, že se s Cimrmanem můžeme setkat i jinde než v divadle a zároveň využít možnosti filmu. Opravdové vlastenectví je zde.

30. května 2010
avatar uživatele
80 %

Skvělé. Když se před lety vyhlašovala anketa o největšího Čecha byl by to vyhrál Cimrman. Svěrák se Smoljakem vymysleli legendární postavu. Celý film mi přišel trošku zdlouhavý, ale přesto zajímavý. Moc se mi líbily narážky na různé osobnosti té doby. Dokonalý byl samozřejmě závěr.

2. prosince 2009
avatar uživatele
70 %

JÁRA CIMRMAN BY 2MIG1

pomalu ale jistě blíží den, kdy poprvé v životě půjdu na představení cimrmanovců.. takže jsem se na to chtěl připravit.. zkouknout všechny jejich hry už asi nestihnu, kor když jsem viděl jenom záskok a to ještě už před nějakou dobou... tak jsem si řikal, že se alepsoň dovim něco o slavném autorovi, či autorce?:) co se svěrákovi se smoljakem nedá upřít, je jejich geniální smysl pro humor, absurditu a mystifikaci, jejíž jsou mistři... způsob jak nenásilně vsunuli járu cimrmana do běhu českých dějin je obdivuhodný.. scénky z života slavného českého velikána jsou milý, úsměvný a v druhý polovině filmu i překvapivě nasmutnělý.. nebo aspoň mě to tak přišlo... když cimrman utíká z liptákova, měl jsem slzičky na krajíčku... těch 70, který dávám, je pro začátek... s očekáváním, co na mě ještě v zatim nepoznanym cimrman worldu čeká ...

8. dubna 2009

Svěrák je svěrák :) Vynikající humor přináší tomuto filmu skvělé hodnocení. Kdyby byly všechny české filmy takové, dotáhli bychom to daleko...

9. března 2009
avatar uživatele
100 %

Klasika. Kde je svěrák, tam je hodnocení vysoké. A tak skvělý film o životě Járy Cimrmana naprosto dokonale popisuje jeho život a skutky a vy byste ho měli vidět a poučit se. Podívejte co ostatní již dokázali!!! Vzpomeňte si na vědu až použijete Járovku!

24. září 2008
avatar uživatele
100 %

Není nutno, není nutno...

Suprová česká komedie.Když jsem ji jako malá viděla, hned jsem jí propadla.Kam se hrabe Slunce ,seno...Mě postačí Zdeněk Svěrák coby Jára Cimrman a jsem v pohodě.

22. července 2008
avatar uživatele
Budy
...
100 %

Český Forrest Gump. Nebo německý?

Tak na film jsem se podíval a líbil se. Zdeněk Svěrák ve své roli Járy neměl chybu. Dobrá komedie. Jára chodí za různými známými historickými osobnostmi a radí jim, co a jak mají udělat. Jak to tak vypadá, tak to je český Forrest Gump. Nebo snad německý?

30. června 2008
avatar uživatele
100 %

Tak na Járu jsem fakt zatížená:D Byl to prostě borec, po kterém by se mělo pojmenovat úplně všechno:D Tenhle film myslím důstojně osvětluje život a skutky geniálního mistra:D

24. června 2008
avatar uživatele
90 %

Zaujímavý film, ktorý nemá obdoby. Naozaj skvele zahraná pravda o tomto skvelom vynálezcovi, skladateľovi a atď. Jára Cimrman môže byť rád, že ho prezentujú v takom skvelom svetle. :)

9. dubna 2008
avatar uživatele
60 %

Docela pěkný film. Dovíme se něco o Cimrmanově životě, který byl opravdu pestrý. Konec mě nepřekvapil, protože sem na to přišla. Jinak bych dala tomuto filmu tak 60. Někdy tam byly docela dobré hlášky.

26. ledna 2008
avatar uživatele
70 %

Určitě patří mezi ty lepší české filmy, skvělej humor a nápady, ale myslím, že pan Svěrák už měl lepší filmy.

27. října 2007
avatar uživatele
80 %

Jára Cimrman

Kdo by neznal génia našeho národa, proslulého Járu Cimrmana, že? Já jsem viděla snad všechny jeho hry, dnes také film o tomto muži. Duo Smoljak - Svěrák je geniální jako jejich výplod Cimrman. Jejich vtipy a humor mi velice sedí. Tenhle film se mi líbil. Nejen pro komičnost, ale zároveň pro jeho genialitu, která netkví jen v humoru. Všechno je to nesmírně propracované, promyšlené, má to hlavu i patu... Prostě paráda český film, na který můžeme být právem pyšní.

25. října 2007
avatar uživatele
90 %

Skvělý režijní počin pánů Smoljaka a Svěráka. Komedie plná neopakovatelných a dokonalých gagů. Člověk musí být celý film v naprosté pohotovosti, aby plně pochopil všechny narážky a invektivy, kterými to ve filmu jen srší. Vřele dopuručuji i když divadelní předtsvení je zase o něčem jiném. V hodnocení budu tentokrát velmi štědrý.

16. října 2007
avatar uživatele
100 %

Jára je Génius ...

Fakt Geniální podívaná, hodně úsměvný a oddychový film, škoda velká škoda že byl natočen velmi malý počet filmů o tomhletom "velikánovi" heheheh. jenom jedna věc se mi nelíbila... ten hon na zajíce, ale tuším že tam autoři dávali ty reálný scény, protože asi podle mne chtěli zdůraznit tu krutost s jakou se bývalí mocnáři, vlastně jakýkoliv mocnáři nesmyslně baví... samozřejmě na úkor poddaných v minulosti a dnes daňových poplatníků, myslím že jedno jaká doba vždy se páni baví na úkor chudých... Na TO a podobné věci Svěrák & Smoljak úsměvně poukazují

15. června 2007
avatar uživatele
100 %

výborný film, který je opět prošpikován Svěrákovským humorem. Tento film mě nadchne i svou poklidností. Ty scény jsou výborné. Prostě super. Nejvíce se mi líbí Konopiště.

30. dubna 2007
avatar uživatele
100 %

Jelikož jsem tak opovážlivá a dovoluji si se zařazovat mezi "cimrmanology amatéry", tohle je pro mě klasika bez chyby. Komu se ale nelíbí humor od pánů Svěráka a Smoljaka, pochybuji, že v tomto filmu nalezne zalíbení.

3. března 2007
avatar uživatele
90 %

Skvělá komedie, která zase jednou dokázala, že Češi jsou mistři v oboru komedií. Je to příjemná podívaná, která ukazuje jednoho z našich velikánů trošičku v jiném světle. Člověk se baví od začátku až do konce. Hlavně ten konec je skvělý. Kdo by si pomyslel, že tam stařenka je Cimrman. A nesmím zapomenout na "Vichr z hor". Taky skvělé!

30. prosince 2006
avatar uživatele
100 %

Jako příznivec cimrmanologů a Járy Cimrmana, nemohu jinak, nežli tomuto filmu - jednomu z mnoha úžasných dokumentů o něm - dát sto procent. Je neuvěřitelné, co všechno Jára Cimrman ve svém životě dokázal, je to můj velký vzor a určitě bych chtěl být jako on i když je to asi velmi neskromné přání...

17. listopadu 2006
avatar uživatele
100 %

Já jsem vyrostla na Cimrmanovi a tak tenhle film je filmem, který má své místo i v našem zásobníku filmů. Pokaždé, když jej vidím, zdá se mi, jako by ten člověk doopravdy žil. Jen jsem se onehdá musela ze srdce zasmát jednomu člověku od náz z vesnice. Když jsme se ho ptali co říká cimrmanům a tomuhle filmu (protože zrovna jsem ho sledovali) odpověděl, že je to humor pro inteligentní lidi. (možná že chtěl říct pro intelektuály, ale i to hovoří samo o sobě)

11. listopadu 2006
avatar uživatele
90 %

Cimrmann forever

Film jsem viděla už mnohokrát a čím jsem byla při jeho sledování starší a starší, tím víc a víc se mi líbil a některé humorné situace jsem pochopila opravdu až ve starším věku se vzdělanější hlavou:-) Tady totiž jde o inteligentní humor nejvyšší úrovně, na který musí být divák připraven a dostatečně poučen například znát české velikány(nezapomenutelná scéna, kdy Cimrman potkává různé osobnosti a věta paní Holubové:"Doma bude, už se narajzoval dost!". Nebo třeba slavné konopišťské scény, pro mě asi nejlepší z celého filmu. No, prostě následník trůnu už pro mě bude mít navždy tvář Petra Čepka nebo že by to byl Nývlt:-))Kdoví? Vše ví jen ON-náš Jára!!!

10. listopadu 2006
avatar uživatele
90 %

No comment...

K tomuto nemám ani co dodat-cimrman je prostě skvělý...ale radši mám asi všechny divadelní představení-ty jsou fakt mazec...Ale film se taky určitě dost povedl...prostě Cimrman...

9. listopadu 2006
avatar uživatele
90 %

dobrý

super film o super člověku. ty jeho nápady a tak...viděla jsem ho nejmíň 3x a pokaždé si v něm něco nadu...patří to k mým docela oblíbeným filmům!

8. listopadu 2006
avatar uživatele
90 %

Hej Slovane...

Film jsem už od svého dětství viděl hodněkrát a byl to pro mě kouzelný film už v tom, že jsem pokaždé pochopil nějaký další vtip. Oblíbenost podobných fikcí dokazuje i americký (o 11 let mladší) Forrest Gump. Ale Cimrman je nepřekonatelný, jak svojí propracovaností, tak podáním Zdeňka Svěráka.

7. listopadu 2006
avatar uživatele
100 %

Tenhle film je špičkový, stejně jako všechno co se týče osobnosti Járy Cimrmana. Příběh je skvěle propracovaný a výborně podaný - s citem a s mírou, civilně a přesto se u toho člověk směje. Víc takových filmů by nám určitě prospělo.

7. listopadu 2006