home
Jakub lhář

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
60 %

Jakob the Liar

Originál v hlavní roli s Vladimírem Brodským jsem bohužel neviděl (a docela rád bych se na něho teď i podíval), ale tenhle remake mě zaujal. Příběhů o druhé světové válce, ale žádný nemá (pro mě) natolik zajímavý příběh, jako tento film. Navíc má i zajímavé herecké obsazení. Robin Williams, Alan Arkin, Liev Schreiber nebo Bob Balaban takové seskupení herců se nevidí moc často. Tenhle film byl zároveň režisérský i scénáristický debut Petera Kassovitze a pokud jde ve filmové branži o debuty, jsem k nim velice skeptický. To je na jednu stranu dobře, protože nečekáte od filmu hodně i když má přitažlivý námět, zajímavé herecké obsazení nebo všechno dohromady. "Jakub lhář" je toho typickým příkladem. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že je to nejhorší Williamsův snímek. Já však nejsem až natolik zlý jazyk, abych tohle tvrzení podporoval. Námět má na první pohled jiskru, která donutí diváka se podívat na film. Na plátně či obrazovce už poté ale ta jiskra jaksi zmizí nebo nejde tak moc vidět. Film na mě působil jako hodně slabý odvar filmu "Život je krásný" od Roberta Benigniho. Možná, že na mě film tolik nezapůsobil, protože jsem si ho koneckonců představoval úplně jinak, ale to nebude ten hlavní důvod. Film táhnou především postavy, než-li hlavní děj. Však tenhle film také je především o lidech, ale přesto jsem měl za to, že film bude zobrazován v ještě odlehčenějším stylu, než ve výsledku byl. Uznejte sami, že když se spojíte jméno Robin Williams a židovské ghetto za druhé světové války, nečekáte úplně čisté drama. Williams sice semtam vtipkoval, ale to se pokaždé jaksi v té vážné atmosféře druhé světové války ztratí. Závěr byl jasný už asi od druhé poloviny filmu, ale to neberte jako zápor. Co se tý%ce herců, tak ti byli asi jedinou opravdu silnou stránkou filmu. Robin Williams byl vždycky sympaťák. Tady svůj smysl pro humor ovšem nerozvinul úplně, takže působí "jen" sympaticky a jenom to mi u tohoto filmu nestačilo. Liev Schreiber a Bob Balaban mě už bavili více. Oba dva se jako pravé "drbny" osvědčili a hráli své postavy velmi přesvědčivě. Alan Arkin a Armin Mueller-Stahl zase ve filmu zastupovali ty vážné role, ve kterých jde hlavně o herecký výkon a musím uznat, že Kassovitz
měl při výběru herců opravdu šťastnou ruku, protože Arkin i Mueller-Stahl podali opravdu výborné výkony! Jedním dechem: "Kdyby byl tento film více komedií, než dramatem tak by na tom byl podle mého o hodně lépe. Účast Williamse mi tady proto přišla zbytečná!" Dávám 60 %.

21. srpna 2010
avatar uživatele
70 %

Becker na plátně

Kdo by neznal knihu Jurka Beckera, která se stala tomuto filmu předlohou. Moc se mi do dívání nechtělo, ale nakonec jsem se, kvůli škole, odhodlala. Na filmu je vidět, že se jedná o částečně hollywoodskou produkci, něco mi říká, že český film s Vlastimilem Brodským by se mi asi líbil více, možná se v budoucnu pro porovnání podívám. Tento snímek má snažící se herce v čele s Robinem Williamsem, pro kterého to je nezvyklá role. Ale že by mě film extra bavil, to ne. Navíc pro mě nemá moc velkou hloubku a poselství, ač se o to tvůrci asi snažili. Není to špatné, ale ani výborné a už vůbec ne dokonalé. Tematika holocaustu je zkrátka traktována tak často, že dnes už máloco překvapí a ohromí.

25. dubna 2010