home
Hořký měsíc

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
100 %

hořký měsíc

Klasická ukázka vztahů a jak TO už Romana bývá název filmu nikdy nic nanapoví, ba dokonce má s filmem společné jenom velmi málo. Kdo by čekal klidný a pohodový film, tak raději ať se podívá na něco jiného. Jak tady už bylo uvedeno, na shlédnutí tohodle filmu je potřeba už mít určité vztahy za sebou, TO znamená mít citové zkušenosti, být vyzrálý a hlavně je TO film kde se autoři ani hlavní představitelé nebojí jít až do extrému. Velmi příjemně mně překvapilo obsazení, herci zvládli scény s přehledem a i konec měl šťávu jak se na dramatické filmy patří. Není TO film, na který by jsem někoho pozval do kina na prvním rande, ale určitě by jsem některé pasáže filmu na prvním rande zažít chtěl...

15. dubna 2007
avatar uživatele
90 %

Film pro dost náročného diváka. Jinak velmi zajímavý, samozřejmě jméno režiséra mluví za vše. Určitě se při nejbližší příležitosti opět podívám, už jsem ho viděl před drahnou dobou..

8. října 2006
avatar uživatele
100 %

Velká síla

Zajímavý film s atraktivním obsazením; musím ovšem říci, že mě v době, kdy jsem jej viděla asi v patnácti, na něm nejvíce zaujal taneček ústřední dámské dvojice na lodi za zvuků písně Bryna Ferryho Slave To Love... Určitě to není film pro malé děti a zřejmě si jej vychutnáte, až když už máte něco za sebou a je vám minimálně přes dvacet... - <i>tento text jsem psala cca v lete 2006. V lednu 2007 jsem jej videla znovu a musim dodat tohle - </i> Potvrzuji, že Hořký měsíc zaujme spíše již trochu milostně zkušeného člověka a ještě více toho, jenž má za sebou podobný intenzivní vztah. Z tohoto pohledu je příběh Oscara a Mimi až neuvěřitelně depresivní, protože opravdu může platit "mohlo by se to stát i vám". Nemyslím to tragické rozuzlení, ale postupný úpadek vztahu, který z naprosté oddanosti, vášně a oblouznění přejde v nudu, stereotyp - a pak možná i v čirou nenávist. Polaňski se v tomto případě opravdu blýsknul jako velice schopný scenárista - zcela pohlcujícím způsobem dávkuje do dialogů nejen ono tragično, ale i dost překvapivý humor a překvapení (zvláště záverečná tečka při oslavě nového roku je chuťovka - mám tím na mysli to, v čí náruči nakonec Mimi skončí). Prostě Hořký měsíc je bezesporu jedním z z nejlepších filmů 90. let. a také nejlepších milostných dramat vůbec.

17. února 2006