home
Hellboy 2: Zlatá armáda

RECENZE FILMU

Guillermo del Toro je od nedávna jméno velmi často skloňované. Mexický cvalík měl v poslední době před očima opravdu rudo a odmítal cokoli jinak zbarveného. Nepochodil u něj čaroděj z Bradavic ani největší komerční eso posledních let Will Smith s prosíkem na režii Já, legenda. Del Toro prostě chtěl točit druhého Hellboye. O převedení papírově spíš béčkovějšího temného hrdiny na plátna kin dlouho snil a když v roce 2004 svůj sen uskutečnil, bylo mu to málo. Z Hellboye by rád totiž sympatický režisér udělal minimálně trilogii. Vrátka druhým dílem nenastevřel, nýbrž docela rozkopl. Jak tomu bude dál, to je ve hvězdách. Hellboy II: Zlatá armáda totiž v kinech zdaleka nezáří, jak by bylo zapotřebí, co je však zásadnější, del Toro podepsal Hobita a s ním tak minimálně tři roky dalšího života.

Zpět však k Rudochovi. Jednička byla vcelku milým překvapením, pro českého diváka umocněna větší rolí Karla Rodena. Zároveň nastavila minimální mantinely, které by dvojka rozhodně měla přejet jak parní válec a posunout je do dalších výšin. To se povedlo jen tak na půl. Del Toro sice opět točil s radostí, to je jasné, ale jako by mu chyběla uvolněná ruka toho snílka z minulosti. Přece jen po oscarové žni nenápadného Faunova labyrintu, už se do Mexičana vkládají vyšší naděje a na Hellboye se možná hledí jako na odrazový můstek k Hobitovi (a mě naskakují vrásky). Druhý Hellboy nedisponuje zrovna inteligentním, nebo převratným scénářem. Ona už jednička naznačila svoje, ale alespoň se celkem slušně pracovalo s psychologií postavy Hellboye, což v druhém dílu takřka neexistuje. Pryč je uvolněnost, s jakou ze sebe Rudý ďábel sypal hlášky. Nakonec on je v tomto případě Hellboy trochu upozaděn ve prospěch „mozku týmu“ Abea Sapiena a jeho milostného zápolení. Problémy v ráji má se svou milou i Rudoch a del Toro na jeho vztah kouká až nebezpečně naivním pohledem. Že by v 43ti letech mexický režisér lásce teprve přicházel na chuť ? :-)

Zlatá armáda má úžasný prolog, scény z trolího tržiště a závěr. Tohle suma sumárum vydá na hodinku a čtrt čistého času. Je to cool, zábavné a skvěle natočené, jenže ta zbylá spojovací tři čtvrtě hodina drhne brutálním způsobem. Del Toro z ruky tahá akční sekvence v tempech blížících se kadenci ruského samopalu. Slizké příšery staví Hellboyovi do rány bez mrknutí oka a celkový výčet potvor dokáže zastavit na trojnásobku, který by použil jiný režisér v pětidílné sérii. Co do chvíle se navíc Guillermo vytasí s nějakým vtipem, které bez nejmenších problémů zakomponuje kamkoli. Akce, vážná rozmluva, je mu to jedno. A humor, ačkoli má trochu infantilnější formu, většinou na úšklebek stačí. Co ovšem stačí maximálně na zachmuřený výraz jsou okamžiky, kdy o sobě Hellboy pochybuje jako o „Supermanovi“ lidské rasy. S tímhle si měl del Toro přece jen počkat až do třetího dílu, nebo pozměnit formu dvojky a místo svižné akční pecky protáhnout psychologickou dálnici minimálně o dvacet minut jízdy.

Jestli o sobě del Toro nechává pochybovat jako o dobrém vypravěči, v další disciplíně by mohl kandidovat na krále filmařů. Ačkoli na druhého Hellboye dostal všehovšudy 85 milionů dolarů, dokázal mu vtisknout vizuální podobu dvou set milionové bestie. Už v polovině filmu Hellboy rozstřílí potvoru, která by byla pro mnohého režiséra vrcholem filmu a to navíc následuje až po objevení famózně vypadajícího trolího trhu, kam by se člověk mimo plátna kin asi jen nerad dostal. Del Toro klidně může přemýšlet o další oscarové sošce za masky. Práci na jedničku odvedl i kameraman, del Torův jmenovec Guillermo Navarro. Především v poslední půlhodině je kamera opravdu výtečná. Svůj honorář slušně odpracoval i dvorní skladatel Tima Burtona, Danny Elfman. Hellboy sice nestojí na hudebním podkladu jako takovém, ale Elfmanovy tóny dokáží atmosféru opravdu dobře umocnit.

Do svých rolí se s chutí vrátili hláškař Perlman, který i v téměř 60ti letech fyzicky zvládá, navíc má v kombinaci s rudou maskou neodepsatelné charisma, a Doug Jones, stávající se del Torovým Andy Serkinsem. Jones, který v roli Abea nemá možnost využívat mimiky a vlastně něco hrát, se vyřádil hlavně v roli Anděla smrti, kterého taktéž ztvárnil (+ ještě jedna další postava, díky IMDB). Salma Blair se vůbec nemusí snažit, aby působila sexy, ale rozhodně by se někdy měla pokusit o hraní. Jediný pohled ala žena vamp se rychle okouká a na zbytek svých scén je až moc oblečená (SPOILER: Ve trojce bude mít pro změnu nejspíš velké břicho, takže asi o moc víc neukáže, škoda! KONEC SPOILERU). Dobře fyzicky disponovaný Luke Gross sice hraje špatně, ale akční sekvence s ním vypadají velmi solidně a tenhle skoro 40letý řízek je další důvod proč se těšit na Tekken. Součet kvalitních hereckých výkonů by se tedy nedostal do lichotivých čísel, což se dá v případě del Torových úmyslů zcela omluvit, neb chtěl hlavně bavit.

Hellboy II: Zlatá armáda je rozhodně skvělou zábavou, která na velkém plátně s pořádně dunivým ozvučením vynikne a bude bavit. Přesto zůstává po jedničce trochu za očekáváním a v konkurenci Temného rytíře, který nespíš zapříčiní odklon komikových adaptací od čiré zábavy k „chytrému“ blockbusteru, nedostal ani příliš zajímavou diváckou finanční injekci. Del Toro své dítko našlapal adrenalinem a vtiskl mu monstrózně vypadající vzhled, přesto se utápí v nemohoucnosti odvyprávět zajímavý příběh a přidat ještě něco navíc. No rozhodně minimálně v roce 2011 při příležitosti setkání v Hobitíně uvidíme, jestli to byla náhoda či nikoli. Prozatím si užívejte řádění Rudého ďábla s hodně velkou bouchačkou, taky by to mohlo být naposledy.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Vizuálně neuvěřitelně našlapané, dějově nepříliš zajímavé pokračování, které občas působí až těžkopádným přestylizováním. Hellboy je jistě chutná jednohubka, ale pravděpodobně chtěl výš, než na co má.
AdiegoA
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.