home
Harry Brown

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
50 %

Harryho Browna jsem si pouštěl snad jen s jediným záměrem, a sice vidět Micheala Cana hrát hlavní roli. Nic extra jsem si nesliboval, ale ukázalo se, že další akční thriller do sbírky není tak úplně špatný, jak se na první pohled tváří. Nicméně nemohu si pomoci, a nevyjádřit svou domněnku, která mě hodně rozesmává. Seznam nepoužitých smysluplných názvů k filmům se očividně hodně zkrátil, protože i tvůrci tohoto filmu zřejmě nechtěli použít něco jako „Dědova pomsta“, a radši svůj projekt nazvali jménem hlavní postavy, aby vytvořili dojem, že ona postava vykoná něco natolik neobvyklého, že si na její jméno vždy vzpomeneme. „Dědova pomsta“ by dokonale vystihla celý příběh, každopádně by ode mě bylo nehezké, kdybych jej jenom káral. Prvních 45 minut se, myslím, dalo skousnout úplně bez problémů. Ba dokonce ještě lépe. Michael Cane, jakožto ovdovělý důchodce, se ukázal být velmi zajímavým hlavním hrdinou. Kontext tvůrci ztvárnili velmi sugestivním způsobem, čemuž ještě napomáhal i David Bradley, který ještě více podpořil „důchodcovskou“ atmosféru. Ale co se nestalo. Tak trochu jsem počítal s tím, že Canova postava vezme (nečekaně) zákon do vlastních rukou, ale dostavilo se mi něčeho dosti odlišného mým představám. První dojem na mě udělal Harry Brown velmi dobrý, proto jsem si začal říkat, že na filmu přece jen něco bude, ale ač beru mé počáteční sympatie v potaz, druhá polovina to celku velmi pokazila. Není třeba rozebírat do detailů. Snad jen, že i když jsem byl připraven na nesložitý či lineární děj, zpracování mi prostě nepadlo do noty. Přetrpěl bych i spoustu klišé, ale to by se mi musel film líbit celý. Každopádně mu výrazně napomáhá (také nečekaně) Michael Cane. Svými vedlejšími rolemi třeba z Dokonalého triku nebo Počátku si mě získal už dávno (stejně jako Bradley rolí Bradavického školníka Filche), ale tam také zatím zůstane. Snad mi svůj herecký talent prokáže jindy. Na Harryho Browna, i když má i pár dobrých vlastností, člověk ale velmi rychle zapomene.

16. března 2011
avatar uživatele
30 %

Harry Brown

Od tohoto filmu jsem čekal to, že mě mile překvapí. Vždyť Velká Británie je známá svou brutalitou i reálně, takže jsem očekával, že režisér Daniel Barber ví, jak tuto látku chytnout a tudíž dobře vystihne atmosféru filmu. Čekal jsem nějakou nekompromisní akční jízdu, kde bude zkušený veterán "umravňovat" mladé sígry. To byl můj první obraz filmu. Navíc, Michael Caine jako vysloužilý a naštvaný voják zněl také velmi lákavě a já už se těšil na to, co z tohoto filmu vyleze. Popravdě, tento film mě zklamal. Připomínal mi film "Přání smrti". Skoro stejná zápletka. "Přaní smrti" mě nudilo, ale to jsem čekal, protože tento film je už přes třicet let starý, ovšem "Harry Brown" je z roku 2009 tudíž jsem myslel, že jak režisér Barber, tak i scénárista Gary Young dají tomuto námětu zcela jiný (nový a osvěžující) nádech a přizpůsobí ho moderní době, ale to se bohužel nestalo. Film se sice snaží diváka nějak emocionálně zasáhnout a musím přiznat, že herci hrající mladé výtržníky jsou přesvědčivý, ale jakmile se děj od nich odkloní, stává se nudným. Michael Caine je dobrý herec, ale jeho postava je špatně napsaná. Hlavní postava se většinu filmu jen rozhoupává a nemůže se odhodlat k činu, což zbytečně prodlužující a pro diváka jen otravné. Když se konečně odhodlá, tak z toho nevznikne žádná řežba, u které spíše máte pocit, že si jí zasloužite, než že jí jen normálně očekáváte, což Vás zklame ještě více. Závěrečný dějový zvrat opět nefunguje tak, jak by rozhodně tvůrci chtěli. Je totiž zcela předvídatelný. Ani herci to bohužel nezachraňují. Michael Caine se sice viditelně snaží a nechybí mu charisma, ale s blbě napsanou postavou ani ten nejlepší mnohdy nic nesvede. Emily Mortimer má zase postavu detektivky napsanou dost obstojně, ale kvůli její křehké a milé tvářičce jsem jí nevěřil ani vteřinu jejího výkonu, bohužel. Bylo příjemné vidět Davida Bradleyho v něčem jiném, než v Harrym Potterovi. Překvapivě tady zahrál lepší výkon, než jako školník Filch v kterémkoli díle ságy o mladém kouzelníkovi. O dalších hercích už nemám co podotknout. Zahrát hajzlíka není nějak obtížné a navíc, tito herci nedostávali moc prostoru, protože jich zkrátka bylo hodně. Jedním dechem: "Nápadité, ale nudné. To "ale" je zde hodně důležité. Film nezachraňuje ani námět, ani Caine a ani nic jiného." Dávám 30 %, víc ani nemůžu dát. Navíc, nevidím jediný důvod proč bych měl.

7. ledna 2011
avatar uživatele
80 %

Zaujímavý film, na niektorých miestach i krutá realita ktorá sa nerieši. Už na začiatku bolo jasné o čom bude film. Starý pán, vojnový veterán býva v paneláku, štvú ho feťácki smradi, ako kvapku do ohňa mu zastrelia najbližšieho priateľa a už to ide, rad radom. Škoda len že nevystrielal trochu viac tých pakov. Film má niečo do seba.

20. prosince 2010