home
Halloween zabíjí

RECENZE FILMU

Halloween se blíží, a i když u nás moc na tuto tradici nedbáme, jedno je jisté – všichni vyhlížíme Michaela Meyrse v jeho ikonické masce. Aktuálně máte možnost si konec října zpestřit druhým dílem nové trilogie Halloween, která nese trefně název Halloween zabíjí. Proč trefně? Protože ve filmu se nejenom hodně vraždí, ale sám film také zabije vaše odhodlání chodit na podobné žánrovky do kina.

Nová trilogie vypukla v roce 2018, kdy režisér David Gordon Green přinesl na plátna kin první ze tří filmů. Příští rok bychom se měli dočkat vyvrcholení formou třetího dílu nazvaného Halloween Ends. První díl byl přijat celkem pozitivně a i mně samotnému se líbil. Sice nejsem zažraným fanouškem každého dílu Halloweenu, ale musel jsem uznat, že film v rámci béček fungoval dobře a zabavil. A srovnání máme vskutku velké, protože Halloweenů bylo natočeno nespočetně. Netvrdím, že jsem viděl zcela všechny, ale až na jeden či dva ano. A mým favoritem pochopitelně stále zůstává první díl z roku 1978 a ještě bych vzal na milost samotné navazující pokračování. Tyto díly měly své kouzlo, atmosféru. Věci, až na nesmrtelnost Michaela, dávali smysl. Divák se čas od času lekl, což je to primární, o co v tomto žánru má jít. Také jsme se báli o postavy, protože Michael je kosil jedna báseň. Jednoduše, ikonická lahůdka, která našla díru na trhu a nás, myšleno diváky, dokázala upoutat.

Nové trilogii se toto nedaří, hlavně tedy aktuálnímu druhému dílu. Zde už nemůžeme mluvit o nějaké atmosféře, pomalém hororovém tempu. Michael je zde vykreslen jako totální mašina na zabíjení, která sejme cokoliv, co uvidí. Nedává smysl to, jakým směrem se pohybuje. Prostě jde a zabíjí. Jeho přesvědčení a motivace zde zcela nehrají žádnou roli a Michael vraždí vše pro efekt, hlavně aby divák v kině hltal krev a mrtvoly.

Co také nepomáhá je jeho nepřemožitelnost. Na tu jsme si už zvykli z jiných dílů, kdy prostě už víme, že Michaela jen tak něco na kolena nesloží. Zde ale jeho odolnost nabrala mnohem vyšších otáček a nebál bych se ho připodobnit k terminátorovi. Jasně, musí být silný, obří, hrůzostrašný a také ho nesmí nic jen tak srazit na zem, ale přeci jenom trochu, alespoň malinko, realičnosti bych v tom chtěl. Takto vše působí jako legrace, skoro až parodie na samotný Halloween z minulosti.

Kdyby toto všechno přebyl skvěle vymyšlený příběh, asi bych to odpustil, ale bohužel se tak neděje a příběh nepřináší nic nového, ba ani starého. Michael jen jde a zabíjí lidi. Jamie Lee Curtis byla odsunuta na druhou kolej a její postava začala působit trochu nesympaticky. A pak si člověk začne v kině říkat, proč vůbec na to kouká. Ano, Michael lidi vraždí fakt se zaujetím a efektivně, ale to stačit na celovečerní film nemůže. Chcete napětí, chcete skoro až hororovou atmosféru, lekačky, aby se vás vaše holka v kině držela a třásla se strachy. To tady ale vůbec není a to je zatraceně škoda.

hodnocení
40 %
jedním dechem
Halloween zabíjí postrádá skvělou atmosféru prvních dílů. Je pouze bezduchou vyvražďovačkou, kde sice zabíjení je na efekt a může vás zaujmout, ale postrádá jakýkoliv smysl a pointu. Pokud chcete vidět, jak Michael kosí své "protivníky" jak na jezdícím pásu, budete spokojeni. Ale jestli toužíte vidět hororové béčko, kde vás mírně zamrazí a napětím zapomínáte jíst popkorn, to zde nenajdete.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.