home
Halloween

RECENZE FILMU

Michael Meyers se vrací. Po dvou remacích Roba Zombieho se vrací i Jammie Lee Curtis a jak už je v této sérii zvykem, několik dílů se přímo ignoruje. Dočkáme se tedy přímého pokračování úplně prvního dílu v rukách fandů série Davida Gordona Greena (Travička zelená) a Dannyho McBridea. Jde o důstojné pokračování?Uplynulo 40 let od krvavého řádění Michaela Meyerse. Laurie se z traumatu nikdy nevzpamatovala a léta strávila přípravou na den, kdy se Michael vrátí. Nyní při převozu utekl. A Laurie je na něj připravená.

Čtyřicet let starý Halloween sice mírně zestárl a nepůsobí dnes stejně děsivě jako ve své době, působivý je ale pořád, stejně jako Michael Meyers a jeho maska. Nový Halloween se pochopitelně musel přizpůsobit jiné době, což lze spatřit především u rychlejšího střihu a počtu a způsobu vražd. Jinak se ale pevně drží zásad originálu.Tempo filmu je rychlé, ale atmosféra se buduje pomalu. Jednu po druhé poznáváme všechny postavy a i když je jich hodně, každá má jasný charakter, takže jejich osud v podobě Michaelova nože vám není ukradený, což byl vždycky velký problém slasherů. Stejný zůstal i Michael. Jeho pravou tvář opět pořádně nevidíme. Pořád zůstává neznámým zlem, schovaným za maskou bez výrazu. Největší rozdíl je v počtu vražd (cca 15 oproti 5 v originálu) a jejich provedení. Oproti jednoduchém bodnutí se zde dočkáme rozmlácené hlavy, urvané čelisti nebo rozmáčknutí hlavy. Tady je problém, že například ono rozmáčknutí hlavy už je přehnané a k Michaelovu stylu se nehodí.Ale doba se změnila a přizpůsobit se musí i Michael. Skvěle je to vidět u hlídaného dítěte, které už není naivní jako tomu bylo v originálu, ale naopak ví jak se věci mají, což nahrává několika vtipným hláškám.

A nakonec negativa. Je jich málo ale zmínit je musím. Nejhorší je asi úplně zbytečný zvrat, který přijde v poslední třetině a kromě předvídatelnosti taky zdržuje tempo. To je obecně v poslední třetině docela nevyvážené. V určitých momentech to možná chtělo trochu dupnout na plyn. Jinak můžu vytknout jenom jedno malé klišé. Všechny ale ustupují dobré zábavě, kterou nový Halloween poskytuje. Bát se asi nebudete, ale zábava je to výborná.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Důstojné pokračování. Michael se sice musel přizpůsobit době, takže zabije několikanásobně víc lidí a mnohdy zbytečně mnohem krvavěji (rozšlápnutá hlava je už moc), ale jinak stylová oldschool podívaná s dobrými postavami (Curtis samozřejmě vládne), kterou mírně kazí jen zbytečný zvrat.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.