home
Gravitation

RECENZE FILMU

Gravitation: Běžte za svým snem

„Většina lidí se prostě bojí to tam v životě pořádně poslat,“ odpovídá Libor Podmol ve filmu na otázku, proč si lidi nejdou za svým snem. Vítěz X Games ve Freestyle motokrosu se toho ale rozhodně nebojí, stejně jako osm dalších českých sportovců, kteří každodenně bojují s gravitací.

Devět sportovců, devět motivačních příběhů. Připravte si kapesníčky, při sledování Gravitation nezůstane oko suché. Moje tedy rozhodně ne. Minulý rok měl premiéru dokument Gravitation, celovečerní debut tvůrců Petra Špetly a Denisy Gumbírové s hudbou od skladatele Karla Antonína v koprodukci s Patrikem Semlbauerem z GripTV. Od listopadu 2016 je film dostupný On Demand na Vimeu.

Sporty z ústraní

Gravitation však není pouze typický dokument. Staví na úspěchu internetových motivačních videí a v devadesáti devíti minutách tak předává divákovi hlavně energii zabalenou v příbězích sportovců, kteří to v životě neměli snadné a jejich sporty nejsou v Česku na nejvyšších příčkách popularity.

Film vás zcela pohltí. Hned od prvního příběhu sedíte před obrazovkou jako přikovaní a napjatě čekáte, co přijde dál. Jeden příběh, druhý příběh, třetí příběh... začínala jsem si všímat jisté gradace, což se mi moc líbilo. Začínali jsme u parkuru, kde sportovci využívají pouze své tělo a překážky, které jim nabízí prostředí, v němž se vyskytují. Jako dalí přišlo kolo, takže jsme se posunuli zase o kousek dál. Se třetím příběhem jsme přesedlali na motorku, s dalším jsme se vydali do letadla a do vysokých výšin.

Pak ale přišel zlom a sporty se začaly opakovat. Přišlo mi to trošku jako nevyužití potenciál. Sportů přece jen existuje takové množství, a to i těch, které nejsou tolik známé a rozšířené. Určitě by byl prostor vyměnit opakující se sporty za nějaké další, aby se divák dozvěděl co největší množství informací. Tím ale rozhodně neříkám, že životní osudy kluků, kteří vykonávají stejný sport a v dokumentu jsme se o nich mohli dozvědět více, nejsou rovnocenně zajímavé, to rozhodně ne. Každý tomu stejnému sportu přináší trošku něco navíc a každý vyniká svým vlastním způsobem, což je samozřejmě dobře.

Klučičí párty

Možná jste si všimli, že jsem o sportovcích promluvila jako o klucích. To je pravděpodobně mé největší zklamání. Po boku Libora Podmola se ve filmu představili nejlepší český jezdec na BMX Michael Beran, freerunneři Jim Dohnal a Tomáš Zonyga, propagátoři street workoutu - rapper Marcus Revolta a Adam Raw, Ferda mravenec extrémních sportů Jan Kaňůrek, stunt rider Martin Krátký a parašutista Jakub Pavlíček.

Dočkali jsme se devíti motivačních příběhů, ale ani v jednom se neobjevila žena. Přitom v medajloncích jednotlivých hrdinů šlo vidět, že holky, které odvádí na stejném sportu také obrovský kus dřiny a jde jim to fakt dobře, opravdu existují. Takhle je to tak trošku film pro chlapy, kteří se chtějí namotivovat a vyburcovat k ještě větším výkonům. My holky je můžeme obdivovat a může nám ukápnout slza z toho, jak tvrdě si šli za svým snem, ale bohužel tam pro nás není žádná dívka nebo žena, se kterou bychom se mohly ztotožnit a vzít si ji za vzorový příklad.

Poutavý styl

To je ale skutečně vše, co můžu Gravitation vytknout. Na to, že jde o debut tvůrců, je Gravitation velmi dobře natočený. Jednotlivé medailonky sportovců jsou jedinečné, a přesto k sobě ladí stylem. Střih je dynamický, kamera zvládá výborně zabrat všechnu akci, takže divák má vždy přehled o tom, co se na scéně děje (a že toho je mnohdy opravdu hodně). Již jsem zmínila, že první polovina snímku velmi dobře graduje a sporty jsou vhodně voleny, aby šly k větším a větším extrémům. Ve druhé polovině filmu se naopak setkáváme se stále větším zdůrazněním rizik, která vaše vášeň může přinášet. To hodně oceňuju, že tvůrci nevykreslili sporty zcela idealisticky, ale skutečně dovolili svým hrdinům ukázat, že úspěch je skutečně založen na krvi, potu a slzách. Nechybí vážná zranění, zlomeniny, návštěvy nemocnice, krev, prostě vše, s čím musíte počítat, pokud se chcete v tak nebezpečných oblastech někam dopracovat.

A poselství? Věřte si. A jděte tvrdě za svým cílem. Neuspějete tak, že se jednoho dne rozhodnete a za týden slavíte úspěchy. Čekají vás roky tvrdé dřiny, ale až se dostanete na konec, uvědomíte si, že to všechno stálo za to. Stejně jako sledování Gravitation. Těším se na další projekt, do kterého se tvůrci pustí, a Gravitation všem doporučuju zhlédnout.

Sledujte Gravitation zde.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Gravitation je film, který vás nenechá chladným. Pokud hledáte motivaci, abyste se konečně rozhoupali a šli za tím, co chcete, tento snímek vás dokonale nakopne. Přesto mu k dokonalosti chybí vyladit několik bodů, kvůli kterým nevyužívá svůj plný potenciál.
ragelly
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.