home
Husí kůže 2: Ukradený Halloween

RECENZE FILMU

Tak jsme se konečně dočkali i my v naší malinké zemičce. V kinech je konečně Husí kůže 2: Ukradený Halloween. Tápete nad smyslem uvedení filmu o Halloweenu pár týdnů po Vánocích? Tentokrát se nejedená o chybu českého distributora, ale zahraniční premiéra filmu byla už 12. 10. 2018 a k nám se snímek dobelhal o pár měsíců později. Snad se to čekání vyplatilo a užijeme si rodinnou zábavu jako v případě prvního dílu. Co to kecám – ten film je strašný.

První díl, nazvaný čistě jen Husí kůže, z roku 2015 byla fajn rodinná podívaná. Kupodivu měl film krásný vizuál a monstra vypadala skoro (skoro) reálně. A navzdory tomu, že se začalo něco „dít“ až skoro po půl hodině, nevadilo mi to, protože postavy byly sympatické a jejich příběh nebyl nudný. Takové skoro teen drama. Největší pravdou ale je, že film vyzdvihli herci, tedy hlavně Jack Black a Dylan Minnette. Bez nich byl film dopadl katastrofálně. Sečteno podtrženo, Husí kůže byla fajn podívaná. A dvojka? Ehm…Největším kamenem úrazu je výměna herců, jelikož v Ukradeném Halloweenu sledujeme zcela nové tváře. Což samo o sobě nemusí být zlé, jenže tito děti jsou vám zcela ukradení. Nefunguje ta správná chemie, jejich životní příběh je vám putna. Navíc, to je asi to nejhlavnější, hrát moc neumí. Naštěstí se zde objeví i Jack Black, ale fakt je na pár minut, takže ten to zachránit nedokáže. Kdo ve filmu stojí za zmínku? Netuším, ale znát budete Madison Iseman (Jumanji: Vítejte v džungli) a Jeremyho R. Taylora (To), což jsou možná začínající hvězdy, ale ještě se musí pochopitelně herecky vyvinout.

Příběhově to také není žádná sláva. Upřímně, na příběhu ani nemohla moc stavět jednička, ale dvojka zde narazila ještě víc. Skoro první hodinu se skoro nic neděje a sledujeme jen děti, které honí Slappy (děsivá loutka z prvního dílu). Začne se něco konečně dít až na konci filmu, a to také nestojí za to. Jo, příšery jsou fajn a je zde spousta narážek i na jiné filmy, ale všechno to působí moc uměle, moc béčkově. Taky tomu nepomáhá menší rozpočet, protože monstra vypadají jak z nějakého horšího večerního filmu na Prima Cool.

První díl hrál na humor, a to se mu dařilo. Jistě, převážná většina vtípků směřovala na děti, ale nevadilo mi to. Bylo to příjemné a místy vtipné. U dvojky to se rozhodně říci nedá. Skoro nic mi vtipné nepřišlo, spíš mi velká část přišla trapná, nesmyslná, divná, úchylná… prostě všechno, jen ne vtipná nebo úsměvná. A já sakra od rodinného filmu s monstry čekám nějaký ten jednoduchý humor. Tady ale nebyl. Nebo možná jo, ale mě obešel z velké dálky.


V Americe jsou na Halloween šíleně nažhavení a u nás zatím takovou obrovskou lásku neprojevujeme, proto u amerických diváků dvojka pochodila lépe než u nás (jako by to český distributor věděl a film se do našich kin dostal až teď). Je to škoda, protože jsem se na pokračování těšil a věřil jsem mu, i když hlavní herci zmizeli a dostali jsme poměrně neznámé tváře. A jelikož oba dva díly jsou podle knižní předlohy, začínám se sám sebe ptát, zda nebylo lepší příběh nechat na stránkách knih. Ne, nebylo! Alespoň ne u prvního dílu. Dvojku natáčet neměli. Diametrální rozdíl, a to s klidným srdcem mohu říci, jelikož jsem jedničku viděl dva dny před Ukradeným Halloweenem.

První díl jsem ohodnotil 60% pro humor, poměrně zajímavé postavy, monstra a myšlenku natočit pohodový rodinný film. Dvojce dám jen 30% - 10% za snahu, 10% za 10 minut Jacka Blacka (i když tam snad ani tak dlouho nebyl) a 10% za Madison Iseman, která je neskutečná kočka (Sice vypadá na 15 (do role se jí to hodí), ale ve skutečnosti jí je 21.). Zbytek děs. Pokud ale dojde na třetí díl, tak si ho nechte prosím v Americe! Jsem tak otrávený, že si snad půjdu pustit ještě jednou první díl…

hodnocení
30 %
jedním dechem
Pohodová rodinná podívaná jako v případě prvního dílu se žel nekoná a místo toho dostáváme šíleně béčkovou "pohádku", která má nezajímavý příběh, skoro se první půlku nic neděje, vizuál šel do kopru a má nudné hlavní postavy. Někde na konci se mihne Jack Black, pár náznaků na jiné horory bylo fajn sledovat. Jinak nic. A to je velká škoda!
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.