home
Skleněný

RECENZE FILMU

Kdo by to byl řekl, že z Vyvoleného se nakonec stane trilogie. Začalo to Brucem Willisem coby Davidem Dunnem, po čase volně navázal Rozpolcený v podobě Jamese McAvoye, a vyústí to ve velkolepé finále nazvané Skleněný. Zní to všechno moc krásně, ale proč sakra má film tak mizerné ohlasy? Však někteří, dokonce i čeští, recenzenti ho zcela odsoudili. Přidám se k nim, nebo patřím do té skupiny, která byla ze spojení hrdinů spokojená? Já pořád nevím!

Nejdřív by se asi hodilo začít příběhem, ale u filmů režiséra M. Night Shyamalana (uf, jsem rád, že to musím jen napsat a ne to číst) je těžké něco neprozradit, takže to vezmu zcela rychle a osekaně. Ono se tedy spoustu věcí dá dovtípit i díky traileru. Ale zpět k příběhu. Na začátku sledujeme Davida Dunna, jeho život, jeho poslání a vidíme jej i v akci. Pak zas vidíme Kevina (Rozpolcený), který unesl pár roztleskávaček (viz trailer) a holky poznávají jeho osobnosti. Pak si to kluci mezi sebou rozdají, pak je chytnou, potom je zavřou do ústavu, kde pod sedativy je zavřený pan Skleněný, a následně si tam všichni tři užívají pobyt. Nu, a pak přijde velkolepé finále, které pro mě bylo jedním WTF momentem, a nestačil jsem se divit a já pořád nevím, zda se mi to líbilo nebo nikoliv!Příběh zatím nechme příběhem a věnujme se tomu, co se mi na filmu líbilo. Jednoduše, první polovina byla skvělá. V ní není vůbec pan Skleněný a sledujeme nejdříve dvě samostatné linky Davida Dunna a Kevina, které se následně spojí v jednu. Zde to ještě fungovalo velmi dobře. Mělo to správnou atmosféru a v případě Davida jsem si hned vzpomněl na Vyvoleného. Totéž platí i u Kevina. Zde se na chvilku zastavím. James McAvoy svou roli, tedy vlastně role, hraje naprosto dokonale. Což už ukázal v Rozpolceném. Každou svou osobnost hraje výtečně a je vidět, že si s tím dal práci. Opět dokáže být humorný, nebezpečný, šílený a překvapující. Co se týče ostatních herců, tak u nich nemá smysl se rozepisovat. Bruce Willis hraje jako vždy, Samuel L. Jackson také. U nich jsem ani nic jiného nečekal. Ale James McAvoy, safra, ten se to rozjel víc než ve svém Rozpolceném.

Druhá polovina je už o něco horší. Mám teď na mysli, kdy jsou všichni zavření v zařízení. To samo o sobě funguje dobře a cely, které jsou speciálně navržené pro naše hrdiny, jsou asi tím nejlepším a nejzajímavějším, co toto zařízení obsahuje. Pak přijde na řadu jen děs a hrůza. Myslím teď ale ze strany scénáře. Najednou jako by se vyměnil režisér a spousta věcí přestávala dávat smysl. Žádná logika, žádný smysl, nic z toho. Najednou se scénář spoléhá na divákovu nepozornost a spousta věcí nedává jednoduše smysl. Nemohu konkrétně nic uvést, protože sám spoilery nesnáším, takže mi budete prostě muset věřit.


No a pak přišlo samotné finále. A já vůbec nevím, co k tomu napsat. Ano, nečekal jsem to. Ano, je to skutečně nečekané, ale zároveň je to divné. Je to asi směr, který se mi nelíbí, a pojal bych ho zcela jinak. Divné vyústění, divný vztah, divná zápletka. No, prostě všechno. Zas na druhou stranu jsem tím byl tak šokovaný, že se mi to asi líbilo. Já vám skutečně nevím. Takto rozpolcený jsem nebyl ani u Rozpolceného. :)

Skleněný je komornější drama o superhrdinech, které dobře funguje. Žádná velkolepost jako u Marvelu či DC. Hrajeme si na svém písečku, i když na konci se film snaží pointu rozšířit do celého světa. A toto je mi sympatické. Proto se mi líbil Vyvolený. Pomalé tempo, charakter, vývoj, šok. Zde to funguje jen na začátku.


Takže? Dojem? Asi fajn film. Čekal jsem to lepší (díky nadšeným recenzím), čekal jsem to mnohem horší (díky negativním ohlasům). Řeknu to asi takto – M. N. Shyamalan natočil už lepší filmy, a pokud bych měl tuto trilogii sestavit dle nejlepšího po nejhorší, tak to bez zaváhání vede Vyvolený, pak Rozpolcený a uzavírá to Skleněný. Mělo to pár světlých bodů a první polovina se mi líbila, takže dávám 50%. Možná po druhém zhlédnutí svůj názor zcela přehodnotím, ale v tuto chvíli se mi Skleněný líbil a nelíbil. I tak jsem rád, že jsem jej viděl.

A málem bych zapomněl - pokud jste předešlé filmy neviděli, tak na Skleněného nechoďte. Nebude vám to dávat smysl.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Asi bych dechy potřeboval dva. Můj dojem je stále půl na půl. Herci to zahráli skvěle, hlavně James McAvoy, ale příběh bych trochu víc vyšperkoval. První půlka funguje dobře a bavila mě, ale finále a cesta k němu mi chvílemi přišla úsměvná, nelogická a divná. Obrovskou kritiku si ale film nezaslouží. Avšak, viděl jsem od M. N. S. už lepší filmy a tento se k jeho legendárním nezapíše.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.