home
Jeho fotr, to je lotr!

RECENZE FILMU

Musím přiznat, že film Fotr je lotr (ano ten první) jsem viděl poprvé až v televizi v absolutní nevědomosti, o co jde. Díky tomu jsem byl příjemně překvapen, že se jedná o svěží komedii, v níž nefigurují jen samé tělní tekutiny. Smál jsem se od začátku do konce. Proto - když jsem se dozvěděl, že se chystá druhý díl - jsem mírně znervózněl. Všichni totiž víme, jak to je u druhých, třetích a x-tých dílů. Jak to tedy dopadlo tentokrát?

Film začíná velmi pozitivně, dokud se opět nepotkáme s Pameliným tatínkem. Kdo si po titulcích prvního filmu oddechl a říkal si, jak je to pěkné, když si vás konečně tchán (Robert De Niro) oblíbí, bude překvapen, že přestože je Greg Jebal (Ben Stiller) uvnitř „kruhu důvěry“, pořád ho má tchán v hledáčku. A když se opět stane pár nemilých událostí, určitě si to u něj nepolepší. A to ještě bývalý agent CIA nepoznal Gregovy rodiče. Ti totiž nejsou taky tak úplně normální a jejich uctívání průměrnosti se určitě nebude tchánovi líbit.

Oproti jedničce má film docela našlápnuto, protože do kvalitního obsazení přibral Dustina Hoffmana a Barbru Streisandovou (hrají Gregovi rodiče), která se ve filmu objevila po dlouhých osmi letech. Do toho všeho se ještě Jackovi (pro ty, co neviděli jedničku: to je ten tchán a bývalý agent CIA) dostal do spárů vnouček (ne, Greg s Pam ještě nemají miminko, ale její sestra ano), který je bude spolu s kocourem provázet na návštěvě u Jebalů, kteří - jak už jsem mírně naznačil, nejsou na svůj věk tak úplně normální. Tatínek je sice právník, ale již dlouhou dobu funguje jako muž v domácnosti, protože maminka se věnuje své práci (je něco jako sexuální terapeutka) a oba dva jsou trochu hippie.

Film má podobný scénář jako jednička. Když už jsem u toho, bude ideální nejdříve zhlédnout jedničku a teprve potom vyrazit na díl druhý, protože jinak by vám mohlo uniknout mnoho souvislostí. Viz poslední scéna s Owenem Wilsonem. Divíte se? Co tam dělá? Nezapomeňte, že kde hraje Ben Stiller, tam se zajisté mihne i jeho kamarád Owen, a to i kdyby mělo jít o malé cameo jako v tomto filmu. (I když po jedničce na něj máme jiné vzpomínky.) Ale zpět ke scénáři. Greg nadělá spoustu blbostí, ne vždy svou vinou, takže ho tchán začne podezřívat z mnohem horších věcí. Ale co vám to povídám, vždyť jsem vám říkal, ať se nejdříve kouknete na jedničku.

Vtípky, i když jsou veskrze opakované, mají pořád svůj vtip a jiskru a potěší, že jsou výrazně v mezích slušnosti. Až na malé vyjímky, viz společná večeře, kde vtipy začínají bruslit po hraně. Naštěstí se vše rychle utne a jsme zpět ve starých avšak příjemných kolejích. Vše navíc doplňují příjemné hlášky a určitě si všimnete, že některé se (ač možná nechtěně) naváží do současné politiky USA. Navíc celé herecké obsazení je vyrovnané a dokonce i Ben Stiller jako „cucák“ nepůsobí mezi hereckými veterány (kterými Hoffman a De Niro zajisté jsou) uměle a dokáže si poradit s většinou situací.

I přesto, že jsem se u filmu smál, si myslím, že je horší než jednička. Ne o moc, ale je poznat, že přeci jen většina vtípků se již vyčerpala a teď se musely pracně vymýšlet nové, které ovšem těm starým nesahají ani po kotníky. Jisté však je, že pokud se chcete inteligentně bavit, tak vás komedie Jeho fotr, to je lotr! zajisté nezklame. Jediné, co se nepovedlo je český název, který se od původního Meet the Fockers (Setkání s Jebalovými) hodně liší, ale když má navazovat na název prvního dílu, tak pravděpodobně distributor nemohl vymyslet nic lepšího. Budiž.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Vtipné, inteligentní a nadgenerační. Co byste chtěli od komedie víc?
Fruiko
Kdysi založil kfilmu.net, ale poté nějak propadl seriálům a založil SerialZone.cz