home
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

RECENZE FILMU

Po dvou letech přišlo pokračování dalšího filmu ze světa Harryho Pottera. První díl si tehdy nevedl špatně v tržbách, ale recenze byli průměrné. Do druhého dílu se už naplno objevuje Johnny Depp jako Grindelwald a přibyl Jude Law jako Albus Brumbál. Stačilo to k lepšímu filmu?Grindelwald uprchl z vězení a tak Albus Brumbál, ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích povolá svého bývalého studenta Mloka aby ho vypátral.

Fenomén Harry Potter pro mě nejvíc znamenal b šesté třídě, ale momentálně je už docela mimo mě. Nemám s ním problém, ale zapálený fanda taky nejsem a první Fantastická zvířata se v mých očích zasekla v oblasti průměru, ze které se dostala až závěrečným překvapením (odhalení Grindelwalda), po kterém jsem se začal na pokračování těšit, protože mnoho si z knih ještě pamatuji. Proto jsem s očekáváním Grindelwalda v popředí a Brumbála k tomu začal na pokračování i těšit. O to víc ale bolí zklamání.Děj jak jsem ho totiž popsal výše je jen přední linie, která ale musí být roztáhnuta na dalších několik pokračování. Což znamená že místo konfrontací s Grindelwaldem a dialogy s Brumbálem se mnohem více dočkáme mnoha dalších linií, týkajících se především postav z prvního dílu. Staré postavy, nové postavy a vzkříšené postavy se ve filmu zapletou do hromady dějových linií, ve kterých se stěží dá vyznat a film mezi nimi tolik skáče sem a tam, že je těžké udržet pozornost, následkem čehož nakonec přichází nuda.

Pokud se těšíte na Brumbála a Grindelwalda, musím vás zklamat. Grindelwald má ve filmu asi podobně velkou roli jako Iron Man ve Spider-Man: Homecoming a Brumbál ještě menší (je asi ve třech scénách). Místo toho se film soustředí ma Mloka, který je stejně jako v prvním díle hrozně nezajímavý charakter a film prostě neutáhne, a několik dalších postav a jejich rozvyklané vztahy, mezi kterými film zběsile přeskakuje. Přitom Brumbál i Grindelwald jsou nejlépe zahrané a rozhodně nejzajímavější.To souvisí s dalším problémem filmu. Jestli se někdy dalo Marvelu nadávat že jejich filmy jsou jako seriál, Fantastická zvířata tuhle definici táhnou do extrému. Prakticky žádná linka se nevyřeší a její postup v příběhu je minimální. To by se dalo tolerovat u hodinového dílu, na který se naváže za týden, ale u dvouapůlhodinového filmu, jehož pokračování se dočkáme za dva roky a pak dalších několik budeme čekat na konec příběhu je to opravdu trestuhodné.

Jediné co se dá nakonec na filmu pochválit jsou hezké triky, spousta odkazů na původní filmy a několik dobrých scén. Jednu si užijeme hned v úvodu (útěk) a příjemně nás navnadí a druhou až na konci, kdy jsem byl rád že se konečně děje něco co stojí za pozornost.Druhá Fantastická zvířata jsou prostě ve všech směrech ukázka nepovedého blockbusteru. Zvědavost po dalších dílech u mě po tomto velice klesla.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Praktická ukázka nezvládnutého blockbusteru. Film ukáže staré postavy, představí nové, vzkřísí pár starých, nacpe je do hromady dějových linek, mezi kterými přeskakuje sem a tam a ve zbytku se snaží okouzlit hezkými triky, které se ale omrzí po půl hodině, nebo odkazy na svět Harry Pottera. Přitom svoje největší triumfy, což je Grimdelvald (který zde je podobně málo jako Iron Man ve Spider-Man: Homecoming) a Brumbál (který je zde ještě méně než Iron Man ve Spider-Man: Homecoming), zacpe do pozadí aby dostali více místa v dalších dílech. Mlok a pár dalších postav to ale prostě neutáhne, takže z filmu zbyla jen nekonečná nuda a marná touha, že se konečně začne něco dít. Což pouze částečně splní ve finále, při kterém ale stejně musí nalákat na další díly.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.