home
Eyes Wide Shut / Spalující touha

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

Kubrick

Z tohoto filmu jsem měla strach. Přece jenom je to Kubrick, kterého uznávám, ale jehož ne všechny filmy mě dokázaly zaujmout tak, jak se na režiséra světového formátu sluší a patří. Navíc přede mnou byla vidina 159 minut v potemnělém sále, večer. A já u filmů umím v tuto dobu snadno usnout. Naštěstí se ani v nejmenším mé obavy nenaplnily. Kubrickův poslední film, jehož uvedení se sám nedožil, se mi líbil. Bylo parádní sledovat Kidmanovou a Cruise v takto netradičních rolích. Zvláště když z Kidmanové je dnes vosková figurína a z Cruise minimálně podivín. Jenže tady jim to slušelo a dobře hrálo. Když se zaměřím na Kubricka, obdivuji jeho odvahu ukázat věci nepřikrášlené, neuhnutí s kamerou, když se zobrazují neestetické, kontroverzní a bůhví jaké věci. A taky musím říct, že mě plných sto padesát devět minut bavil a poutal k plátnu, takže můj včerejší filmový zážitek je více než příjemný.

1. března 2012
avatar uživatele
80 %

Je neskutočné ako dokáže Kubrick experimentovať so žánrami. Za svoju kariéru vystriedal mnoho filmových žánrov (čo svedčí o jeho obrovskej kvalite) a každý jeden film bol výnimočný. Po pravde neviem prečo ma tento film menšie hodnotenie ako jeho ostatné filmy. Kubrickov podpis bol prítomný počas celého filmu najmä prostredníctvom kamery, ktorá bola ako stále neskutočná. Krásny psychologický podtón ľudskej zvrátenosti. Tento film je určite rarita v kinematografii, pretože si neviem predstaviť nejakého iného režiséra spracovávať takýto námet a žeby výsledok bol taký dobrý. Film je mimoriadne kvalitný (hudba, kamera, dialógy...) a jeho posolstvo bude aktuálne ešte mnoho rokov. Takéto filmy mi práve chýbajú pár posledných rokov...

24. července 2010
avatar uživatele
80 %

Kubrickova sexuální odysea

Kubrick opět a naposled ve svém živlu. Pokud jde o diváckou náročnost filmu z hlediska pochopení, na své si přijde každý blbec. Ovšem čím více se budete snažit zamýšlet nad naťuknutými oblastmi kolem psychologie sexu a vztahů, tím více souvislostí můžete objevit. A že těch oblastí je. V první řadě síla X slabost manželské věrnosti, která je neustále ohrožována zástupy lákadel, zkoušejících naší „střízlivost“. Skvělé jsou momenty, kdy si Bill představuje svoji ženu s jiným mužem z jejích snů a neodolává pokušení. Dále prostituce, která má ve filmu roli řemesla degradujícího citovost sexuálních prožitků spolu s degradací lidského, zde hlavně ženského, těla na kus masa, což tak nějak zobrazuje vrcholná scéna v domě sekty, kde si vybraný pár dává polibek v umělohmotných maskách kryjících celý obličej. V následujících okamžicích dostává hromadná sexuální činnost maskovaných aktérů odpudivý charakter, jehož vyvolání má velký smysl. Ve chvíli, kdy je Bill u sebe doma se svou dcerou a manželkou, pociťujeme pocit bezpečí a jakési citové jistoty, od které nám Kubrick hlavní postavu úspěšně odpoutal. Zdůrazňuje to i dobou odvánočtěných Vánoc, ve které se film odehrává. Kubrick většinou nepřináší divákovi jasné závěry, ale člověk se k nim musí nějak dopracovat. Nakonec jsme rádi, když nám Nicole Kidman svým posledním slovem řekne, co je třeba s milovaným člověkem dělat. (Je to alespoň jasnější než vesmírné mimino, že jo.) V tomto filmu nakonec zvítězila síla lásky a procítěného fucku. A nikde jinde nejsou alternativy sexu s citem a bez citu rozděleny s takovou radikálností a obdivuhodnou zručností. Ne za všechny filmy si Kubrick zasluhuje označení génius, ale ten prozatimní menší zbytek, který u mě zabodoval, dává tomuto označení alespoň částečné pochopení.

1. března 2010
avatar uživatele
90 %

Tak to vidím já...

Další Kubrick. Další film, který bude půlku diváků nudit stejně jako druhou přitahovat. Opět jedinečná, surová atmosféra, která jako by diváka zkoušela. Film bez oddechu, odlehčení, jen celistvý a nepřerušený výjev z Kubrickovy mysli. Opět herci vydávají svoje naprosté maximum (Tom Cruise poprvé a naposledy ve svojí kariéře není Tom Cruise). Musím říct, že tomuhle filmu jsem z Kubrickových věřil možná nejméně, protože problémy upadajícího manželství jsou dalece mimo mě, ale nejde než opět uznat neuvěřitelné kvality. Musím také ppodotknout, že ze všech Kubrickových filmů je tento nejnáročnější, proto ho doporučuju nechat nakonec jako tečku za mistrovou kariérou, kterou se bohužel stal. 80%/90%

11. srpna 2009
avatar uživatele
kin
...
90 %

Stanley Kubrick je podle mě jeden z nej režisérů. Všechny jeho filmy mají velmi zvláštní atmosféru- podle mého kamaráda byl tenhle film strašně zdlouhavý, nic se v něm v první hodině nedělo atd. Mně se ale velmi líbil! Tom Cruise i Nicol Kidman hráli naprosto skvěle (to uznávám, i když T.C. fakt moc nemusím). Hudba byla taky skvostná- přestože mi chvilkama trochu lezla na nervy- dokonale podtrhla celkový dojem... Ráda bych se na něj koukla ještě jednou...

16. července 2007
avatar uživatele
90 %

Myslím si, že tímto filmem Kubrick dokonale ztvárnil nejtajnější přání téměř každého muže, který už je několik let ženatý. Při sledování jsem se dokázal dostat do mysli hlavního hrdiny skrz jeho vzpomínky a tak jsem hltal každou následující minutu. Navíc si myslím, že Tomu Cruisovi tahle role náramně sedla. Přesto tomu ale něco málo scházelo.

10. února 2007
avatar uživatele
90 %

Videl som to uplnou nahodou, ale je to vynikajuce. Paci sa mi ze aj v TV to nepredabovali a za najlepsiu cast povazujem tie orgie v dome, ked Cruisovi hrozilo kazdu chvilu odhalenie, do toho ta hudba, brr len mi tak zimomriavky behali po chrbte. Na konci ked som sa docital ze film bol natoceny podla literalnej predlohy Traumnovelle, snazil som sa tuto knizocku od Arthura Schnitzlera vsade zohnat ale bez uspechu (vtedy som este nevedel ale aka je to stara knizka). Niektore veci z filmu sa mi totiz zdali nie uplne objasnene. Inak velke prekvapenie, necakal som to.

26. ledna 2007

Spalující sklamání.

Stanleyho Kubricka mám rád, moc rád, rád jako Akiru Kurosawu, možná že i víc. Tímto filmem, mě ale sklamal, vcelku zajímává a erotikou nabytá podívaná, která však stratila to pravé Kubrické kouzlo.

28. prosince 2006
avatar uživatele
70 %

Asi jedinej Kubrick, kterej se mi líbil (teda z těch tří, co jsem viděla /Osvícení, Vesmírná odysea, Eyes/). A bylo to moc pěkný, celý o psychice, kerou, myslim, Cruise docela vystih. Sice se v tom Stanley nezapřel, některá pasáž byla zdlouhavější, ale jako celek film působil dobře.

A pro ty, co tvrdí, že je to moc nepravděpodobný, copka tenhle rejža točí pravděpodobný (výše uvedený) filmy??

22. října 2006
avatar uživatele
90 %

VÝBORNÉ

Kvalitní film, velmi emocionálně vypjatý a mimořádně dobře odvedená práce. Pravda, Nicolku zrovínka nemiluji, ale co se dá dělat. Bylo to skvělé!

10. října 2006
avatar uživatele
80 %

Asi film pro hodně náročného diváka. Nebo by člověk musel žít v jiném prostředí, aby děj více pochopil. Děj mi nepřipadal vůbec věrohodný. Ale vím, že se podívám příležitostně určitě ještě jednou. Není to tuctový film, kterých se na nás valí spousty ze všech stran.

5. října 2006
avatar uživatele
90 %

Stanley Kubrick je bůh

Emocionálně velmi nabitý snímek tím nejlepším, co jsem v poslední době spatřil na obrazovkách našich drahých televizí. Velmi zajímavě provedené exteriéry, kvalitní výkony (Nicol byla jednoznačně horší než Tom), vynikající režie toho celého 150ti minutového kolosu. "To je nějak hodně," řeknete si. Možná, ale věřte, že vám to ani nepřijde, snímek je nevšední, s pekelně dlouhými scénami (nejenom erotickými) a dialogy, které ale překvapivě nenudí, ale ještě více vás přibíjejí k televizní obrazovce. Jediné mínus je, že tohle byl poslední Stanley Kubrick.

20. září 2006
avatar uživatele
90 %

Film se mi líbil pro jeho perfektně vyváženou tajemnou a erotickou stránku, akorát závěr byl na mě příliš rychlý, ale to byl asi záměr. Skoro dokonalá hra s psychikou člověka, až mě napadlo, že tu "hru" na Toma ušila jeho vlastní žena(možná jo:)). Výkony herců bych hodnotila průměrně.

16. září 2006
avatar uživatele
kovi
...
80 %

Zo žiadneho amerického filmu nesrší takáto dávka tajomna a erotiky. Nezvyčajný pohľad na menšiu krízu, na prvý pohľad dokonalého vzťahu a navyše zapletenie sa do tajomnej sekty, vyžívajúcu sa v sexuálnych orgiách... A Nicole Kidman!!! Už úvodná scéna keď stojí úplne nahá chrbtom (zadkom:-) ) ku kamere... Chvalabohu, nesporné sú aj kvality filmu, takže Nicole nebude naším jediným potešením. Naozaj nevšedný psychologický zážitok.

13. července 2006

Zase Stanley Kubrick. Pro mě je to nejlepší režisér všech dob. Jelikož jsem film viděla asi ve třinácti letech tak jsem ho moc nepochopila. Ale při druhém shlédnutí ve mě vyvolat naprosto nepopsatelné myšlenky. Vážně super!!!!!

15. února 2006
avatar uživatele
80 %

Velmi zajímavý film

A nejen pro Kubrickovy fanoušky. Je to vlastně hodně napínavé drama, které mně osobně ovšem trochu kazí Nicole Kidman, kterou opravdu nemusím. Tehdy ale stále byla Tomovou manželkou, takže co naděláme. Ještěže už není :o)

Kdysi dávno
avatar uživatele
90 %

...

cubrick má hodně zvláštní filmy..a hodně dobrý filmy..a o ews to neplatí o nic míň.. .ten film vás může nudit, může vám připadat o ničem, ale ta atmosféra vás totálně pohltí a ještě dlouho po skončení budete nechápavě zírat do blba...

Kdysi dávno
avatar uživatele
70 %

Nejslabší Kubrick...

Pro mě nejslabší film od Kubricka, přijde mi to dost neuvěřitelné a jak už sem se někde zmínil, tak Cruise moc nemusím. Ale to neznamená, že se mi film nelíbyl, pouze láteřím nad tím, že je od Kubricka dle mého názoru ten nejméně povedený.

Kdysi dávno