NÁZORY K FILMU

Jsem na pochybách

Zfilmovat knihy J. Austenové není nijak těžké, těžší je říct, jestli byly zfilmovány dobře nebo ne. Nastává tu stejný problém jako u kteréhokoliv jiného filmu čerpajícího z histrorie, sice scénaristi měli knihu, které se mohli držet, ale ta kniha byla napsána v době, kdy autorka některé drobnosti nepopisovala, protože tehdy byly samozřejmostí. Proto, když se na filmové plátno dostane takovýto nový kousek o starých časech, většinou se nedá říct, že by v něm nebyly dobové chyby, etiketa, mluva, celkové vyjadřování pro tehdejší dobu bylo jiné než je teď. Scénáristi se snažili za každou cenu držet se knihy, na druhou stranu některé okamžiky působili šroubovaně a přestože na povrchu film působil dobře, mnohdy se nedostal k cíli, k němuž J. Austenová směřovala. Na rozdíl od Rozumu a citu, s nímž si opravdu angličani vyhráli a měli 19. století nastudované, zde se američani snažili tento film okopírovat. Hereci působili jakž takž přesvědčivě, kromě Harriet, která měla být modrookou blondýnou. Několik scén se pozměnilo, a tak se stalo, že dvojice Emma a pan Knightly působila moc výrazně, oproti knize, kde zanikala. Dobovou chybou je například objímání při vítání nebo polibky při zasnoubení. Přestože jsem měla z knihy trochu jiný a lepší pocit, nemůžu Americe upřít, že se snažila. Natáčí tolik nesmyslných a slaboduchých filmů a zde se alespoň trochu snažila dosáhnout něčeho vyššího než naprosto červené knihovny. Výsledek jejich snažení posuďte sami. Takže pokud bych knihu nikdy nečetla, považovala bych tento film za výborný. Dávám spíš 85% procent, 15% procent ubírám za zklamání.

3. ledna 2009
avatar uživatele
80 %

Moc pěkný film na nedělní odpoledne. Ovšem je pravda, že jsem mu nevěnovala tak úpně celou pozornost. Dost mě tu otravovala hlavní hrdinka strkáním svého nosu do cizích milostných záležitostí:)) Leč to byla podstata filmu, tak jsem to miusela překousnout;) Jinak je to moc příjemný filmík....

28. ledna 2008
avatar uživatele
70 %

Celkom zaujímavý film, hoci tam bolo romantiky na mňa až priveľa... Škoda, že som nevidela koniec....

27. ledna 2008
avatar uživatele
80 %

Pěkné

Hezké, úsměvné zpracování Emmy. Dobře vystihuje atmosféru románů Jane Austenové. Nemyslím, že z "edice" austenovských filmů je nejlepší, ale určitě stojí za to, se na něj podívat. Pěkná kamera a kostýmy. Gwyneth není zrovna má oblíbená herečka, ale překvapilo mě, jak se do hlavní role hodila. Zahrála Emmu vskutku věrohodně.


3. května 2007