home
Doktor Spánek

RECENZE FILMU

Natočit pokračování jednoho z nejlepších a nejuznávanějších hororů všech dob rozhodně není snadné. Osvícení, podle knižní předlohy Stephena Kinga, se dodnes řadí v žebříčcích nejlepších hororů na přední místa. Úkolu natočit pokračování se zhostil Mike Flanagan, režisér uznávaného hororu Oculus nebo další adaptace knihy Stephena Kinga Geraldova hra, který točil přímo podle knižního pokračování Osvícení. Jedná se o důstojné pokračování?Danny Torrance se s traumatem z hotelu Overlook vyrovnává dost těžko. Stejně jako kdysi jeho otec chlastá první ligu, občas se v baru porve a vůbec těžko hledá klid. Svoje osvícení ztlumil na minimum a snaží se dělat, že neexistuje. Když se mu konečně povede přestat pít a usadit se v poklidném maloměstě, objeví se Abra, další dívka nadaná osvícením, a tajemná sekta, vedená Rose, která se živí právě osvícením a prahne po Abře. Danny se musí postavit nejen Rose a její sektě, ale i své vlastní traumatické minulosti.

Film čerpá přímo ze stejnojmeného knižního pokračování (a co jsem slyšel velmi věrně), ale já ho bohužel nečetl, tudíž nemohu porovnávat. Pravdou ale je, že Osvícení se od knižní předlohy velmi lišilo, tudíž se liší i jeho pokračování. To se snad ani nemůže vyrovnat prvnímu dílu, ale rozhodně jde v jeho stopách.Stejně jako Osvícení totiž film nestojí na lekačkách ani na hromadě vražd a krve, ale na výborné atmosféře. Prim hraje výborná hudba (motiv bušení srdce), psychologie postav a pomalé tempo. Mike Flanagan odvedl parádní kus práce. Za dvou a půl hodinovou délku jsem se nestihl nudit a užíval jsem si hned několik výborných scén, které z hlavy hned tak nedostanu. Evan McGregor předvádí parádní výkon, stejně jako Rebecca Ferguson, která je vskutku ďábelská. Malá Kyliegh Curran ale za svými staršími kolegy nijak nezaostává a i jí jsem její roli bez problémů věřil.Pokud jste neviděli Osvícení, v mnoha chvílích se budete ztrácet. Nejen že se na něj bezprostředně navazuje od prvního momentu, ale odkazuje se na něj i mnoha scénami. Rozhodně ale film nepostrádá vlastní zápletku a nebojí se jít vlastní cestou. Scénář příjemně rozvíjí důležitý prvek původního filmu a důkladně mám tak představí pozadí onoho osvícení, od kterého se odvíjí celá zápletka. Scénář umí v mnoha chvílích i překvapit a zdatně se vyhýbá hromadě myslitelných klišé.Doktor spánek rozhodně je dobrý film a důstojné pokračování. Jde ale o dobrý horor? V tomto bodě bych se pozastavil. Film rozhodně nepostrádá hororové scény, ale sám o sobě jako horor moc nepůsobí. Hororu se nejvíce přiblíží v poslední třetině, ve které se vrátíme zpět do hotelu Overlook. Do té doby se jedná spíše o napínavý thriller.

I přes všechy klady ale Doktor spánek nevyvolá dojem úžasného filmu. Ve své podstatě je vše jak má být, ale nemohu se ubránit dojmu, že se z dané látky dalo vytáhnout ještě o něco víc. Možná je to dáno předlohou, nebo jen silnou vzpomínkou na první film, ale přece jen chybělo něco, co by z dobrého filmu udělalo film výborný.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Důstojné pokračování, které se ani zdaleka nevyrovná svému předchůdci, ale to snad nikdo ani nečekal.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.