home
Deepwater Horizon: Moře v plamenech

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

A můj názor je ...

Krásný příklad toho, jak hamižnost za sebou nechává mrtvoly. Kolik lidí ještě musí kvůli penězům zemřít? Zpět k filmu. Mark Wahlberg není snad herec, on se prostě v tu postavu převtělí. Skutečně mistrovský výkon. Jelikož je Deepwater katastrofický film, tak čekáte, kdy se konečně něco posmolí. I já jsem se přistihl, jak sleduji čas a říkám si, kdy to teda příjde. A ono to přišlo a bylo to peklo. Plus za reálné fotky a záběry.

3. ledna 2017
avatar uživatele
80 %

Nekorektní drama na ropné plošině

Ač se trailery snaží Deepwater Horizon prezentovat jako akční katastrofický nervák, není tomu zcela tak. Je to ale špatně?

Záleží, co čekáte. Pokud čekáte to, co je uvedeno výše, nedočkáte se a budete s velkou pravděpodobností zklamáni. Takže co od filmu očekávat?

Deepwater Horizon mi spíš připomíná dramatický dokument, protože události, které se na ropné plošině během havárie staly, mapuje velmi přesně a dokonce i herci si jsou podobní se skutečnými lidmi, které představují. Jasně, dojde na pár přimyšlených věcí, především při pobíhání mezi plameny, které mají za úkol film víc zatraktivnit. Přesto se přibližně dvě třetiny filmu nesou v poukazování na to, KDO vlastně za celou havárii mohl. A rozhodně to film nedělá nijak korektně.

Již po příjezdu na plošinu nám totiž jasně ukazuje, že BP jsou škrtilové, kteří nepřímo zabili 11 lidí, jen kvůli šetření. Zcela nesmyslnému šetření, protože útrata za karotáž cementace by pro ně znamenala asi tolik, kolik pro nás koupě rohlíku. A pravděpodobně by se díky ní dalo vyhnout největší ropné havárii v dějinách (to rohlík nesvede).

Ty dvě třetiny filmu nás mají především seznámit s postavami a pomalu navozovat ten nepříjemný pocit „že je něco špatně“. Rozhodně to dělá dobře, postavy si zapamatujete a ten pocit se opravdu dostaví. Ale kamenem úrazu je tempo. Ač je film krátký, především v této expoziční a kolizní části, se zdá, jako by byla stopáž dvakrát tak dlouhá. Je to možná až příliš velkým počtem zbytečných odboček, kdy je to pak sestříháno tak, že to skáče mezi scénami, které mezi sebou vůbec nesouvisí - a tím tak utnou nějakou část, která vás opravdu zajímá. Naštěstí se přejde do krize v takové chvíli, kdy ještě neusínáte. Dochází ke třetímu testu a film chytne tempo. Značné tempo.

Jakmile dojde k havárii, film je surovým akčním napínákem, na který trailery lákaly. Jakoby filmu někdo vytáhl obří střep z paty a on se mohl konečně rychle rozběhnout. Kromě vytahování střepu se objeví ještě několik ošklivých scén, což ale o to víc navozuje atmosféru opravdového pekla na zemi (moři). Kamera je při havárii rychlá, matoucí a mnohdy se chová, jako při jízdě na opravdu drsné horské dráze . Toto je ale výjimečný příklad a nevadí to, právě naopak, filmu to dodává atmosféru a vy věříte, že ti lidé si prošli skutečným infernem. Dojde na několik patriotických záběrů na americkou vlajku, není jich ale tolik, aby to nějak obtěžovalo a po skončení filmu můžete cítit jen obdiv k těm, co to zakusili na vlastní kůži.

A to rozhodně, protože na konci filmu vidíme skutečné záběry těch lidí, soudní proces s BP, to, co se s přeživšími dělo dál a také vyjádření úcty těm, kteří v plamenech zemřeli.

Ve stručnosti je Deepwater Horizon rozhodně kvalitní a ve své poslední třetině i neskutečně intenzivní katastrofický film. Jeho první třetina je naopak zajímavé drama, které má však až příliš pomalé tempo. Herci hrají kvalitně, obří rozpočet je na filmu vidět a prospívá mu to (přeji mu nějaké ty technické Oscary) a jedinou další vadou, kterou mohu najít, jsou trochu kostrbatě napsané postavy. Jinak je to ale velmi intenzivní zážitek, který navíc velmi věrně mapuje událost, která by se již neměla opakovat.

8. října 2016