home
Dannyho parťáci 2

RECENZE FILMU

Dannyho parťáci jsou zpět, ale opět to nemají jednoduché. Musejí sehnat rovných 160 milionu dolarů, protože starý známý majitel rozsáhlé sítě kasin Terry Benedict (Andy Garcia) jen tak nezapomíná a chce své peníze za každou cenu zpátky.

Naše hrdiny zavádí honba za penězi tentokrát do Evropy (v Americe už jsou známí až až), konkrétně do Amsterdamu, Paříže a Říma. Ti dva kdysi byli milenci… A teď? Cestu jim ale kříží půvabná agentka Europolu Isabel Lahiriová (Catherine Zeta–Jonesová) a geniální zloděj přezdívaný Noční liška (Vincent Cassel)...

Jednička Dannyho parťáků vydělala ve světě dost (necelých 450 milionu dolarů) na to, aby mohlo vzniknout pokračování. Režisér Steven Soderbergh ho údajně začal připravovat ještě před premiérou jedničky, ale spíše mi při sledování filmu přišlo, jako by byl scénář, který psal Soderbergh s Georgem Nolfim, zcela realizován teprve až při natáčení dvojky. Ten pocit jsem měl od začátku filmu do konce. Soderbergh se při vypravování zbytečně moc přesouvá z času přítomného do minulého a místo aby divákovi vše vysvětlil, vše naopak patřičně komplikuje. Ani systém, jakým Danny a jeho parťáci provádějí loupeže, není ani zdaleka tak originální a elegantní jako v prvním dílu. Výjimkou je sice krádež velice cenného dokumentu v Amsterdamu, při které režisér používá výborný nápad s „nadzvednutím“ domu, ale samotné provedení onoho plánu už bohužel neuvidíte.

Tak to jsou oni – všichni pohromadě…
Stejné je to i s ostatními loupežemi. Pokaždé máte možnost sledovat jejich přípravu, ale z akce už nezbude nic. Přitom by to bylo podobně jako u jedničky asi to nejzajímavější z celého filmu. Za to ale Soderbergh na jedničku zvládá práci s kamerou, na které dělal s osvědčeným Chrisem Connierem. Společně předvádí řadu neobvyklých, téměř dokumentárních záběrů – a působí to velice realisticky.

Stejně jako v jedničce se i zde sešla celá řada hereckých hvězd v čele s tradičně dobrým Georgem Clooneym (Dannny Ocean). Novým přírůstkem do hvězdné rodiny se stala krásná Catherine Zeta–Jonesová coby agentka Europolu Isabel Lahiriová a skvělý Vincent Cassel v roli tzv. Noční lišky, nejlepšího (?) zloděje na světě. Je třeba ale zmínit i přesvědčivého Brada Pitta (Rusty Ryan) a hlavně Matta Damona, na jehož „vyjednávací“ výstup v Amsterdamu jen tak nezapomenete. Dále potěší určitě i Dannyho krásná choť tentokrát bude mít trošku věší roli… Julia Robertsová (Dannyho manželka), která zde oproti prvnímu dílu dostala mnohem více prostoru a v jedné scéně si dokonce zahrála samu sebe, nebo Bruce Willis, jenž si střihl malou cameo roličku, a také výborný Andy Garcia jako ďábelský Terry Benedict.

Bohužel ani všichni dobří herci výsledný dojem z filmu nenapraví. Dannyho parťáci 2 ale i tak možná někoho příjemně potěší. Někoho, kdo má rád nepřehledné příběhy o velkých loupežích bez loupeží.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Vcelku dost zmatený krimi-thriller.
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.