home
Constantine

RECENZE FILMU

Komixová prvotní záležitost režiséra videoklipů Francise Lawrence je stejně temná jako Keanu Reeves v titulní roli vymítače démonů a má nádech jako staré detektivky z 30. let.

Constantine: exorcista nebo silný kuřák bojující s rakovinou? Na co v tomto dílku vlastně chtěl režisér Francis Lawrence poukázat? Vrhnu se tedy k rozboru filmu!!

V porovnání Reevesovy minulé a snad životní role v Matrixu není jeho nejnovější Constantine až zas tak příliš odlišný. I zde se stává jakýmsi „Vyvoleným“, který je schopen dohlédnout až za hranice světa, ve kterém žijeme.
Svět Constantine mě zaujal už od první chvíle tohoto filmu, a tak jsem s vervou čekal dál… A nic. Pouze nějaké neurčité vykreslení děje, průměrný příběh a opět, jak je známo z amerických filmů poslední doby, se film hemží předigitalizovanými efekty, aby diváka nalákal zaplatit si lístek do kina. Opravdu mě však zaujal nápad jakýchsi „pseudo andělů“ a „pseudo démonů“, kteří v tomto filmu působí jako nějací prostředníci mezi nebem, zemí a peklem. Nicméně souhlasím s ostatními, že je v Constantine spousta

vynikajících scén, které jsou bohužel OKOPÍROVANÉ z dřívějších titulů americké tvorby. Vymítání tzv. ďábla jsme už zažili jak jinak než ve Vymítači ďábla; souboj s démonem, poskládaného z brouků, známe už z neméně lepší Mumie; digitální vykreslení pekla bylo i v ucházejícím Hellboyovi. Nevěřím tedy, že by měl být průměrný divák něčím novým ohromen. Co teprve náročný divák?
Křehkost Constantine dělá především role krásné policistky Dodsonové v podání Rachel Weiszové (Mumie), která zde podala nadmíru slušný herecký výkon. Jedovatost má na starosti výkon Tildy Swintonové v roli archanděla Gabriela. A sám „pán pekel“ Lucifer v podání Petera Stormareho? Co víc si můžeme přát?

Constantine je příběh o muži, který začal démony a anděly vídávat už jako malé dítě, až jej toto „nadání“ přivedlo k pokusu o sebevraždu. Po něm strávil dvě minuty smrti v pekle, kde se sebevrazi „samozřejmě“ dostávají a kam se rozhodně Constantine odmítá vrátit. Proto se snaží odčinit Bohu svůj hřích tím, že vymítá a likviduje démony z pekla. Bohužel film, jenž tento zajímavý námět zpracovává, není nic než další dílo, které mohlo být lepší. Škoda! Obrovské mínus je v Constantine dle mého názoru nesprávný výběr herce do titulní role. Myslím, že Keanu Reeves je moc uhlazený na takovou těžkou roli, zejména poté, co se celkem nedávno dotočil a odpromítal Matrix. Jeho fanoušci ho budou ještě hodně dlouho vidět jako Nea a sám Keanu Reeves ještě dlouho nebude vystupovat ve filmech jinak než jako ten „Vyvolený“.

I přes moji vyčerpávající kritiku můžu říct, že film má vynikající námět, inteligentní svěžest a celkem vzato se mi líbil.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Další film podobného žánru, kterých je natočených už hodně, ale podle komixové předlohy a s Keanu Reevesem v hlavní roli je jich stále málo! Posuďte sami.
Hanzman
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.