home
Colette: Příběh vášně

RECENZE FILMU

Nikdy bych fakt nečekal, že dobrovolně vyrazím na životopisnou romanci z 19. století, ale přeci jenom si rád rozšiřuji obzory. A buď jsem ve škole výjimečně nedával pozor (:)), anebo jsme se o Colette vůbec neučili. Což je zarážející, jelikož byla velmi silnou osobností a slavnou spisovatelkou. Dokáže ale film přiblížit její zajímavý život?

V příběhu sledujeme určitou část života mladé úspěšné ženy jménem Sidonie-Gabrielle Colette, která žije nejdříve se svými rodiči na venkově ve Francii, pak se ale přestěhuje do Paříže jako žena spisovatele a publicisty Williho. Pro mladičkou dívku z venkova je městský život nejdříve velmi těžký a snaží se adaptovat ve světě divadla, bujarých večírků a akcí. Takový to styl života pochopitelně stojí hodně peněz, které novomanželé nemají. Willimu se totiž ze začátku moc nedaří. Pak ale Colette napíše román o dívce Claudine a rázem je vše jinak. Willi publikuje její román pod svým jménem, jelikož země by ženu jako spisovatelku nepřijala, a z manželů se stávají nejznámější lidé tehdejší Francie. Její vzájemná spolupráce nejdříve funguje. Colette píše romány, Willi je vydává jako své. Peníze se sypou, večírky jsou díky tomu dostupnější, a příběh Claudine ovlivňuje všechny čtenáře v zemi. Pak se ale Colette rozhodne publikovat své romány pod svým jménem…

Do hlavních rolí byli obsazeni Keira Knightley jako Colette a herec Dominic West coby Willi. A musím uznat, že oba dva své postavy zahráli skvěle. Chemie, která byla mezi nimi, vypadala skutečně. A i když Keira musela ze začátku ztvárnit Colette ve velmi mladém věku (myslím, že jí bylo 17 let), působila navzdory svému skutečnému věku velmi přesvědčivě. Dominic měl postavu, která chvílemi byla velmi sympatická, chvílemi se jednalo o neskutečného pařeze. Zahrál ji na jedničku.V rámci hereckých výkonů, a to ať už hlavních postav či těch vedlejších, je novinka Colette: Příběh vášně skvělá. S tím se kloubí vytvořené reálné prostředí, kostýmy, hudba a celková vizuální stránka. Na tom všem film stojí pevně a vytváří důvěryhodnou atmosféru tehdejší Francie. Bavilo mě ji během sledování filmu objevovat a pozorovat. Film sráží ale úplně něco jiného.

A tím je příběh. Teď bych lhal, kdybych napsal, že není zajímavý. Samotný příběh Williho a Colette je velmi zajímavý. A to hlavně pro mě, jelikož jsem o nic nevěděl vůbec nic. Takže samotné psaní, neduhy Williho, večírky, objevování své sexuality – to vše mě zajímalo. Jejich poutavý příběh sráží ale styl vyprávění filmu. Respektive to, jak byl jejich život natočen. Filmový příběh se asi drží podle skutečnosti, což oceňuji, je ale vyprávěn celkem nudným stylem. Film neobsahuje žádné napětí, žádné vyhrocené situace. Jede si celou dobu na jedné pomalé vlně až do samotného konce. To asi není špatně, ale trochu napětí a gradující finále by diváka rozhodně víc zaujalo.

Film bych s klidným srdcem přirovnal k učebnici ve škole. Otevřete si kapitolu o Colette a přečtete si její vcelku zajímavý život. Dozvíte se, jak se stala slavnou, jak spala s muži a s ženami, jaké lidi kolem sebe měla, a jak ji manželství občas klapalo, občas se málem rozpadlo. Pak učebnici zaklapnete a za pár dnů její příběh úplně zapomenete, nebo si vzpomenete jen na pár úryvků. A s filmem je to úplně stejně. Jsem rád, že jsem ho viděl. Měl několik zajímavých momentů, ale rychle na něj zapomenu. Rychle film zapadne mezi ostatními. A to je škoda. Tak zajímavá osobnost jako byla Colette by si zasloužila mnohem více.


Když dám klady a zápory na misku vah, vyjde mi z toho Colette: Příběh vášně jako průměrný snímek. Neurazí, ale ani nenadchne. Oceňuji přesnost příběhu, kvalitní herce, krásné prostředí. Ale příběh to všechno zbytečně sráží dolů. Nebyl špatně odvyprávěn, jen nudně, nezáživně, místy ospale. Věřím, že kdyby měl v sobě svěží vítr, víc napětí a gradace, byl by film o mnoho lépe hodnocen. Tak to je to jen fajn snímek, kde hrála Keira.


hodnocení
60 %
jedním dechem
Celkem fajn novinka se silnou hereckou základnou. Dobová atmosféra, kostýmy, hudba, citlivé sexuální scény - to všechno funguje dobře. Jediný samotný příběh trochu sráží celkový dojem. Samotný je zajímavý, poutavý. Ale styl vyprávění ve filmu je nudný, nezáživný a chybí mu větší drive, nějaké nezapomenutelné momenty. Něco, co diváka přímo fascinuje, aby o tom přemýšlel ještě několik dnů potom. Takto si můžete o jejich životě přečíst na Wikipedii.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.