home
Co žere Gilberta Grapea

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
90 %

Dneska jsem film viděla poprvé, ani by mě nenapadlo se na něj podívat, ale chtěla jsem si prohlédnou mladého Johnnyho a hlavně Leonarda. Musím říct, jsem ráda, že jsem se touto náhodou na film podívala. Měl vážně něco zvláštního do sebe. Gilbert měl vážně těžký život. Starat se o svou matku a ještě o postiženého bratra, kterého mimochodem Leonardo zvládl vážně bravurně, asi jediná jeho role, při které se mi nevybavuje Titanic, no nominace na Oscara vážně zasloužená. Konec filmu jsem tak trochu čekala, ale ani mě nenapadlo jaké to bude nakonec řešení. Kdo tento film neviděl, tak určitě doporučuji. Nic vám nevnucuje, díváte se jenom na obyčejný, i když docela obtížný život jednoho kluka, název filmu je také opravdu trefný.

29. ledna 2012
avatar uživatele
100 %

Unikát

Na tenhle film jsem narazila úplnou náhodou, když jsem projížděla různé filmografie a nakonec se rozhodla ho stáhnout. Jsem opravdu velmi ráda, že jsem měla možnost shlédnout ho, protože je velmi unikátní. Má dojemný, přesto nádherný příběh a je inspirován skutečnou událostí, což je pro mě o to více zajímavější.
Jako další pozitivum je herecké obsazení, které je v tomto případě skvělé. Výkon všech herců mě velmi mile překvapil, ovšem nejvíce ten Leonardův. To, jak úžasně ztvárnil mentálně retardovaného člověka a s jakou vervou a odhodlaností se se svou rolí sžil, je skutečně ohromující. Vždy jsem ho měla zařazeného do složky Titanicu, jenomže v tomhle případě v něm nevidím toho okouzlujícího Jacka, nýbrž mentálně narušeného člověka a veškeré pouto s Jackem mizí pryč. To je známka toho, jak velký talent v něm je a jakým výborným hercem je. Velmi jsem si ho, jako herce, v tomto snímku oblíbila a zasluhuje si můj velký obdiv. Ti, co na něj mají špatný názor a nepovažují ho za dobrého herce, pak by si rozhodně měli tu chvilku pro sledování filmu najít.
V tomto případě Leonardo tak trochu stíní Johnnymu Deppovi a hlavní roli si získává pro sebe, čímž ovšem nechci tvrdit, že Johnny nepředvedl výborný výkon. Ba naopak!
Zkrátka nádherný film, který vyobrazuje situaci a problémy v naší společnosti, které mohou ostatní přehlížet. Donutí Vás se nad tím vším zamyslet a uvědomit si, jak velké věci se schovávají mnohdy za velmi malými činy.

7. července 2011
avatar uživatele
90 %

Johnny a Leo

Tak jsem konečně zase narazila na něco, co si ode mě zaslouží více než osmdesát procent. Bohužel musím hned na úvod říct, že mě zarazila dosti prapodivná chyba - jakto, že nejmladší dceři bude patnáct, ale otec se oběsil před sedmnácti lety? Možná si řeknete, že to moc řeším, ale mě to dost zarazilo a nějakou minutu jsem nad tím přemýšlela, zatímco film mi utíkal. Ale to jen takové rýpnutí na úvod, teď k samotnému filmu. Tušila jsem, že tohle bude ono, ale do posledních minut jsem si taky myslela, že jsem se trochu přepočítala. Film si pro mě dávku emocí schoval až na samotný závěr, bez něj by to na devadesát nebylo. Ač příběhy looserů nějak nemusím (hlavně v českém podání posledních let), tady jsem se přes to dokázala přenést, film jsem si užila. Nebylo to laciné, ale přesto tam emoční kouzlo bylo a pořád to někde doutnalo pod povrchem. On tam vlastně ani nějaký strhující děj není, ale postavičky jsou vesměs výborně napsané (některé by zasloužily více prostoru), a ty vám to vynahradí. A co bylo úplně nejlepší, to byl mladý Leo DiCaprio. Žádný Depp, ten od tehdejšího hereckého mladíka dostal pěkně na frak.

30. března 2011
avatar uživatele
30 %

Tak teď asi naštvu všechny milovníky "vyšší filmařiny", ale tohle bylo totálně o ničem. Tolik opěvovaný Johnny Depp je v tomto filmu nudný k uzoufání, po celý film má na obličeji našroubovaný jeden jediný (!) svůj ujetý výraz "tenhle film žere Johnnyho Deppa" (tedy, zase abych mu nekřivdila - asi třikrát se malinko pousměje) a je totálně smeten brilantním výkonem mladého Leonarda di Capria. Scénář vypadá psaný opravdu nějakým takovým zoufalcem jako autobiografie při dlouhé nudné hospitalizaci na uzavřeném oddělení pro duševně choré. Vše, co se ve filmu stane, by se dalo říct tak v deseti poměrně holých větách. Tohle fakt nemusím.

3. září 2010
avatar uživatele
70 %

What's Eating Gilbert Grape

Tak jsem zabrousil i do vod dramatu, který jinak nějak násilně nevyhledávám a když už jsem do těchto vod vkročil, tak jsem musel vědět, že z nich výjdu spokojený. Proto jsem raději vsadil na film, jehož kvalita je viditelná už na míle daleko. Navíc je to na první pohled zajímavý film a na rok 1993 má velmi slušné herecké obsazení. Zábavné je, že herci, jejichž jména dnes něco znamenají, ještě v tomto roce pouze snili o blýskavé herecké kariéře. Většina z nich ovšem právě tímto filmem potvrdila, že mají na to, aby se stali špičkou. Námět o mentálně postiženém chlapci sice nebyl v té době úplnou novinkou avšak také nebyl v každém druhém hollywoodském dramatu a diváci jím ještě nebyli přesyceni. Problém tohoto filmu ovšem ten, že divákovi nic nedá. Ani emocionálně, ani jinak. Scénárista Peter Hedges se sice snažil a režisér Lasse Hallström jeho scénář perfektně převedl na plátno a kvalitně provázel diváka příběhem, ale problém byl ten, že jsem po celou dobu filmu byl, co se týče rozvíjení příběhu a dramatických zvratů, jako kámen a film semnou nedokázal nějak emocionálně pohnout. Tím nechci nějak shazovat příběh, to ne. Příběh je to velmi zajímavý a donutí Vás přemýšlet o tom, co byste dělali vy na místě hlavní postavy. Jenže hlouběji Vás to neosloví, tedy alespoň mě to nijak hlouběji neoslovilo. Pro mě to byla "pouze" excelentní přehlídka kvalitních hereckých výkonů. Právě herecké výkony posouvají tento film úplně někam jinam, posouvají ho na vyšší úroveň. Režisér Hallström může být rád za to, že obsadil do filmu takovéto jména, protože se ve filmu většina rolí dala lehce přehrát. Leonardo DiCaprio tady předvádí svůj herecký výkon a "Co žere Gilberta Grapea" je navždycky jen jeho film! Johnnyho Deppa a jeho výkon bych ale také rád vyzvedl. Hraje postavu, která v sobě všechnu bolest dusí a nepozorovaně trpí. Depp to zahrál autenticky a nepřehrával a za to mu patří má poklona. Mám takový pocit, že Juliette Lewis si uměla vybírat role jenom do svých třiceti let. Jak jinak by se dalo vysvětlit, že mě baví více filmy, kde je ještě mladá, než ty, kde je starší. V tomto filmu sice nepředvádí zázraky, ale její přítomnost alespoň umí vyvolat trochu pravé romantiky a mezi ní a Deppem to nefalšovaně jiskří. Minirole Johna C. Reillyho a Crispina Glovera pobavily a potěšily. Jedním dechem: "Kdo stále nevěří, že DiCaprio umí hrát, ať se koukne na tento film. Kromě excelentních hereckých výkonů a zajímavého příběhu však nic jiného nečekejte!" Jiná dramata už semnou zaházely více! Dávám 70 %.

5. srpna 2010
avatar uživatele
90 %

účinkuje bez nežádoucích účinků

Jedna věc: DiCaprio je nejdiskutabilnější, nejvýraznější a nejlépe zahranou postavou tohoto filmu, ale je třeba si uvědomit, že na jeho výkonu zážitek zdaleka nestojí. On je pro dění filmu postavou takřka okrajovou a to i přesto, že má hodně prostoru. Když jsem se podíval, kdo tehdy dostal oscara místo DiCapria, tak uznávám, že měl být jeho. Stále víc si totiž uvědomuju, jak to zahrál uvěřitelně. Zkouším si ale představit, jaký by ten film byl bez něho a jak by se teoreticky odvíjel. DiCaprio mě jakožto Arnie občas otravoval a já si zpočátku říkal, na co to ten film sakra vsází? Budou se na něm budovat nechutné emoce? Kdyby se tak stalo, alespoň bych nepsal tento názor přes hodinu a s chutí použil některá ze svých tradičních hodnocení. Ne, tenhle film mě dostal už jen tím, jak se staví k celé rodině, jak zobrazuje extrémně obézní matku a vztahy s jejími dětmi, které se nakonec obrátí v emotivní nálož, jenž mohla napáchat víc škody než užitku anebo naopak jen vyhořet. Pyrotechnik Lasse Hallström to tehdy ještě naštěstí měl v ruce. A nejen to. Film mě i přes nahořklý výsledný dojem dokázal nejednou rozesmát a vyvolat rozličné, těžko popsatelné pocity, které zažívám tak u jednoho z padesáti filmů. I přes očividnou scenáristickou jednoduchost je tohle další příklad toho, kvůli čemu s chutí přetrpím ty desítky nadějně vyhlížejících a vysoko hodnocených hovadin, jen když pak uvidím něco takového.

23. června 2010
avatar uživatele
80 %

Tak to vidím já...

Příjemný slaďák pro každého, se skvělým DiCapriem a Deppem. Moc pohodové a bezbolestné na nějaký velký zážitek, ale přesto velmi příjemné. Stojí za to se na film podívat - je to zajímavá alternativa k Forrestu Gumpovi nebo k O myších a lidech. Sice mám pocit, že film mi nic zásadního nesdělil, ale ani to jednoduché poselství "chovejme se k sobě hezky" není na škodu.

16. března 2010
avatar uživatele
pier
...
80 %

Pier

Dříve bych tomuto filmu vůbec neporozuměl, viděl bych jen to co je vidět ale to co je skryto by mi zůstalo utajeno…Teď už jsem starší, a troufám si říct že i moudřejší takže smysl celého příběhu jsem poodhalil…Zprvu snímek působí dost naivně a řekl bych že i přecitlivěle…Jenomže to je právě kouzlo tohoto příběhu, všechno plyne tak nějak pozvolna a člověk má nutkání nedávat pozor…S rolí Gilberta Grapea jsem se po celé dvě hodiny z žíval a neustále si opakoval, jak má ten život složitě jednoduchý…Ze začátku to vypadá že starání se o mladšího retardovaného bratra mu nějak zvláště nevadí, ale když nakouknete pod pokličku, uvidíte jak neuvěřitelně trpí, lituje se ale má silný charakter a tudíž to nedává znát…Je dost smutné že nesmrtelnost Deppovy přinesli až Piráti protože už ze začátku své kariéry měl daleko lepší role kde mohl ukázat svůj skrytý potenciál…Ať už to byl Střihoruký Edward, Ed Wood nebo Mrtvý muž…Spousta lidí si myslí že Leonardo je nafouknutá primadona která neumí hrát…Kdo tohle tvrdí tak je hlupák, protože Leo hrát uměl už před tím než se proslavil v Titanicu…Nejtěžší pro herce je když hrají v mega-filmu typu Titanic a pak se nikdy nevymaní z prokletí, protože všichni ho mají zaškatulkovaného jako tuto postavu v určitém filmu, Leovi se to povedlo, nevidím v něm Jacka Dawsona ale vidím v něm kvalitního herce který skáče ze jedné role do druhé a v každé překvapí…Tleskám...Když se k tomu přidají i další postavy, vynikající scénář a bravurní režie, není o mém hodnocení pochyb... Na závěr malý výkřik do tmy: Lasse prostě a jednoduše umí…Umí natočit příběhy silné, emotivní ale v každém záběru uvěřitelné a především lidské…Tohle všechno je hlavní devízou i tohoto snímku!!!

13. června 2009
avatar uživatele
Meky
...
80 %

****

Pomalu plynoucí drama, o příhodách normálního smrtelníka Gilberta Grapea, který žije svůj nudný život v nudném městě Endora. Nebýt jeho extrémně tlusté matky a retardováného bratra, tak by ani nebylo o čem psát... Především u bratra Arnieho bych se zastavil. Většina scén je spojována právě s ním, takže jeho role byla nejdůležitější. A kdopak že si tuto obtížnou roli retardovaného osmáctiletého kluka zahrál? Leonardo DiCaprio! Ja ho poznal hned od prvních chvil, protože jeho obličej se ani po 15 letech příliš nezměnil a pořád je z něj takový kluk. A předvedl vynikající výkon! Do role se doslova vžil, mluvou, mimikou, chováním, prostě vším... Jeho role = nejkrásnější zážitek z filmu! Zbytek po všech stránkách dosti pokulhával! Ještě za zmínku stojí Johnny Depp, jakožto Gilbert, je to vlastně film o něm, takže bych na něj neměl zapomínat. Taky nebyl špatný, ale nijak výrazný, většinu scén byl na plátně společně s Leonardem a ten jej vždycky zastínil, protože jakožto "blbeček" měl své herecké možnosti mnohem více otevřené, kdežto Johny mi připadal vesměs statický, samozřejmě svázován scénářem, jinak je to herec s nekonečnými možnostmi, to každý ví... Scénář není nijak poutavý, stejně jako hudba, takže celkově slabších...

9. ledna 2009

Tento hořkosladký film si mě od začátku získal svojí bezprostředností a jakousi normálností!Krásný a zároveň reálný pohled na život člověka který má normální problémy, malé cíle a velice roztomilého bratra který je ovšem těžko k uhlídání!Děj není sice o nějakých překvapivých zvratech, ale jak říkal PAUL5 v tomto případě to vůbec nevadí, nepotřebujete to...!Nutno říci, že tento snímek dost stojí na skvělém duu Johnny Depp a Leonardo DiCaprio přičemž jejích postavy a způsob jakým, že podávají své herectví je zcela odlišný!Johnny Depp hraje strnule, bez grymas ovšem nesmírně uvěřitelně zatímco náš malý Leo který se do této role přímo narodil dostal mnoho prostoru k přehrávání ovšem nikomu to vadit nebude, protože jeho postava ba i on sám jsou tak roztomilé, že se vždy budete těšit na jeho další upřímný smích!K tomu se přidala i romance,nádherná piánková hudba a ubralo sentimentu tudíž já jsem byl nadmíru spokojený!

25. srpna 2008
avatar uživatele
90 %

Nádhera

Krásný, poetický, dojemný film, takový, co když skončí, tak člověk chvíli mlčí, protože vstřebává prožitky. Viděla jsem ho až po Titanicu a diCaprio mě velice příjemně překvapil, tady byl skvělý, nad jeho výkonem jsem žasla, nominaci na Oscara si určitě zasloužil. A výkon Deppa taky skvělý.

15. března 2008
avatar uživatele
90 %

No paráda...

Opravdu úžasný film. Dějově sice trochu pokulhává, ale to v tomto případě opravdu vůbec nevadí, ba právě naopak, složitější děj by mu jen uškodil. Herci mě strašně překvapili, Depp ještě neměl svůj vyhraněný způsob hraní, který nyní předvádí furt dokola (Karlík, Peter Pan a Jack Sparow) a tak mi byl dokonce i sympatický. Juliette Lewis měla lepší roli než v pozdějším Od soumraku do úsvitu, odkud si ji pamatuji. Kdo se opravdu překonal a velice příjemně mě překvapil, tak to byl DiCaprio. Jeho způsob hraní idiota byl opravdu dokonalý a neměl tu nejmenší chybu. Do role se naprosto vcítil a jen mě mrzí, že za tohle vynikající představení nedostal sošku zlatého muže. Pomalu si mě začíná získávat (v Krvavým diamantu a tomhle mně byl dokonce i sympatický), i když na neotřelého mladíka v Titaniku jen tak nezapomenu. Záběry krajiny byly nádherné, celý film na mě zapůsobil velice silně a ještě dlouho na něj budu vzpomínat. Kdo ví, třeba ho časem zařadím mezi stovky, kam u mě patří jiné filmy. Prozatím :)

6. srpna 2007
avatar uživatele
100 %

Jeden z mých top ten. Tady jsem si oblíbil jak Deppa tak DiCapria, které mám z herů téměř nejraději. Tak trochu o ničem, ale podáno ve skvěle zabaleném balíčku. Tenhle film mě dokázal dojmout až k slzám. Postava Gilberta mi byla hodně sympatická. Takový ten hrdina, kterých okolo sebe můžete pár vidět i v reálu.

3. března 2007
avatar uživatele
100 %

Jen tak...

Tak tohle je zřejmě jediný film, ve kterém mi nevadil DiCaprio...Jinak je na naprostě úžásný film. Johhny podal jako vždy GENIÁLNÍ výkon. A i výkony ostatních herců nejsou zanedbatelné. Tohle je jeden z filmů, ke kterému se ráda vracím a vždy ve mě zanechá něco zvláštního.

23. října 2006
avatar uživatele
100 %

Tenhle film jsem viděla poprvé před desíti lety a podruhé včera a pokaždé mě hluboce zasáhl, zajímavé téma, přehledný děj, láska a navíc poučení... tak má vypadat film

23. září 2006
avatar uživatele
100 %

film

Viděl jsem tento film a musím říct.že mě velmi dojal a nechal ve mne zvlaštní pocit.Hlavně musím ocenit herecké výkony jak Johnnyho Deppa tak i DiCapria.

1. září 2006
avatar uživatele
90 %

Je to krásny príbeh a je skvelé sledovať herecké výkony Johnnyho Deppa a Leonarda DiCapria. Hlavne DiCaprio sa v tomto filme prekonáva.

29. srpna 2006
avatar uživatele
100 %

Jo tak ten film je dost dobrej. I když jsem ho viděla asi jako 10-letá holka. Obdivuhodný výkon Leonarda Dicapria a Johnnyho Deppa!!! S pozdravem Yasminne

30. července 2006
avatar uživatele
90 %

Viděla jsem to kdysi dávno a jen polsky, ale i tak to byl úžasný film. Skvělé herecké obsazení je hlavním podílem na tom, že je film tak dobrý. A druhá stránka je děj. Zdá se mi, že je to částečně i psychologický film, který se zabývá problémem jednoho obyčejného chlapce.

28. července 2006
avatar uživatele
100 %

Naprosto souhlasím. Tento film má tak úchvatný děj a skvělé herecké výkony, že by se na něj člověk mohl dívat snad každý den. Btw: někteří lidé si DiCapria všimli ještě před Titanicem:))) On vůbec není špatný herec... mrkla bych určitě na Marvinův pokoj a pak na Rváčům deník...

10. května 2006
avatar uživatele
80 %

Výborný film ktorý by som zaradila asi skôr do filmového klubu. Hereckým výkonom snáď ani nie je čo vytknúť, len mi je tak trochu ľúto že L.DiCaprio musel najskôr hrať v trápnom velkorozpočtovom filme /Titanic/ aby si ho niekto poriadne všimol.

16. dubna 2006
avatar uživatele
90 %

Nádherný snímek

Jeden z nejlepších filmů, co znám. Geniální výkon mladého, tehdy ještě hollywoodskými trháky (á la Titanic) nezkaženého Leonarda, za kterým ale samozřejmě ani Juliette Lewis ani Johny nezaostávají... jde tady ale hlavně o příběh - a ten je skutečně krásný. Navíc je ve filmu řada nezbytných odlehčujících momentů, takže prostě stoprocentně namíchaný koktejl, po kterém budete mít skvělý pocit v žaludku! PS: Od doby zhlédnutí filmu neoznačuji obézní lidi jinak než slovem kosatka :o)

4. února 2006
avatar uživatele
90 %

Juliette Lewis

Děj filmu je pestrý a všechny události jsou hodně zajímavé. Leonardo DiCaprio podle mě tuto roli zatím nepřekonal, ale ani ostatní herci nejsou vůbec špatní. Během příběhu se vystřídá spousta nálad a zaujme i vícekrát.

4. února 2006
avatar uživatele
100 %

Krása

Opravdu úžasný film!!! Nádherný, dojemný, čistý, pronikavý, zasahující.... Já tenhle film opravdu miluju. Příběh je výjimečný, něco takového neuvidíte často. A když už to uvidíte, budete se k tomu vracet. Zasáhne vás to. Navíc mě velice, velice potěšil herecký výkon Leonarda di Capria.
Nevím, jak to popsat. Křehký příběh, moc křehký příběh. To se musí vidět. Skutečně. Dávám 200%

4. února 2006