home
Chlast

RECENZE FILMU

Thomas Vinterberg patří mezi nejuznávanější dánské režiséry. Jeho Hon, o neprávem obviněném učiteli ze sexuálního zneužití dítěte, sbíral ceny kde mohl, a i když ne všechny jeho projekty jsou tak chválené, jeho Chlast rozhodně upoutal pozornost a dočkal se dost příznivých hodnocení. Jak se jeho další projekt, ve kterém po Honu znovu spojil síly s Madsem Mikkelsenem, povedl?

Ústřední čtveřice učitelů prochází krizí středního věku. S jedním už skoro nekomunikuje manželka, na dalšího čeká doma jen zestárlý pes a jeden sdílí postel s dítětem, které se soustavně pomočuje. Během oslavy čtyřicátých narozenin jednoho z nich ale přijde řeč na teorii, podle které člověku v krvi schází půl promile alkoholu, díky které má člověk víc sebevědomí a je kreativnější. Inspirováni osobnostmi jako Winston Churchill nebo Ernest Hemingway, kteří pracovali výhradně pod vlivem alkoholu, se rozhodnou teorii otestovat na vlastní kůži.Nejpříjemnější věc na Chlastu pro mě byla, že rozhodně nejde o jednoduchou protialkoholovou agitku, jak by většinu lidí u ústředního tématu napadlo jako první. Film zobrazuje alkohol ve všech jeho podobách. Uvidíte alkohol jako parťáka na párty, možnost jak se uvolnit od stresu, touhu utopit v něm své problémy, i jako potencionálního ničitele životů. Rozhodně tedy nejde o žádné moralizování, což je v porovnání s prakticky všemi filmy s podobnou tématikou velice osvěžující.

Kromě alkoholu se snímek soustředí na nejrůznější emoce, provázející život, především období středního věku. Ztráta idejí, uvědomění jak moc jste se změnili i celková zahořklost. Snímek je prošpikovaný hromadou tíživých scén, které na mě dopadli stejně, jako na hrdiny, kteří je prožívají. Nechybí ale ani humor, spojený především s nutností schovávat alkohol v práci, což vydá na několik scén, u kterých jsem se upřímně zasmál a nemůžu se dočkat, až si je pustím znovu. Film tak zdařile míchá humor i těžké drama, a ve všech polohách zvládá vytvořit silné emoce.Samostatný dojem tvoří konec, nebo spíš závěrečná scéna, která mě, i přes určitou pochmurnost, dokázala pobavit a zároveň zanechat příjemný pocit a určitý optimismus.

hodnocení
90 %
jedním dechem
Chlast rozhodně není jednoduchá, protialkoholová agitka, jako spíš zobrazení alkoholu ve všech jeho podobách, společně s velkou dávkou nejrůznějších emoci, které provázejí zejména období středního věku. Nabízí poměrně tíživé scény, stejně jako ty humorné, a ve výsledku se tak jedná o příjemný mix různých emocí, které dokážou zanechat silný dojem.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.