home
Čekej do tmy

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
90 %

Audrey Hepburn

Thriller natočený v roce 1967 dokáže být stále poutavý a příběh graduje do hodně velikého napětí a děsu.

6. června 2013
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Dobře natočený thriller s originální (a překvapivě docela ojedinělou) myšlenkou. Výborná Hepburn tu zdaleka není jen naivní kráska. Dnešní thrillery by si mohly vzít příklad. Přesto nedám víc než 70%, protože na tu perfektní poslední čtvrthodinu jsem musel docela čekat.

21. listopadu 2010
avatar uživatele
Meky
...
70 %

****

Opravdu zajímavý thriller z 60-tých let, který má na dnešní dobu dost nedostatků, ale stále dokáže oslovit! Před několika desítkami let bezdebat mrazivý thriller, dnes už thriller, který má zajímavé a hlavně ojedinělé prvky a techniku natočení. Scénář je neuvěřitelně prostý, ale přesto dokázal na hodinu a půl upoutat. Celý příběh je vzhledem k postavám nenásilně pojatý, až bych řekl "beránkovský". Ale skvěle se podařily vykreslit charaktery postav. Hlavně tedy postavy Susy, slepé dívky, která se nedokáže vyrovnat s nedávnou ztrátou zraku. Milá, věrohodná, ale bojácná a zakřiknutá Susy odkrývá i své světlé stránky, postaví se strachu i svému handicapu a překoná jej. Díky režisérovi se divák snadno dokáže vcítit do hlavní postavy a prožívat totožné momenty! Navíc v podání báječné Audrey Hepburn je to opravdu zážitek! Na svoji domu jedna z nejlepších hereček! Mužské osazenstvo také nehraje špatně, ale Audrey je všechny přehrává prostorem i výkonem! Navíc pouze jeden z "mužů" vypadal opravdu jako negativní postava, ostatní byly jen takoví "neškodní zlodějíčkové"! Hudba Manciniho v některých chvílích dokázala nepříjemně zacloumat nervy! Závěr? Zachovalý thriller, který už dnes není mrazivý, ale v mém případě tam byl jeden opravdu "infarktový" moment nakonci!! Z průměru jej vytrhává suverénní výkon oscarové Audrey Hepburn!

16. prosince 2009
avatar uživatele
80 %

Wait Until Dark

Hodně jsem se přemáhal, abych se na tenhle film vůbec kouknul. Už je zkrátka něco ve mě, co mi vždycky říká, že čím je film starší, tím méně je kvalitní. Vím, že to není pravda, ale neuměl jsem si představit, jak chce režisér Terence Young udržet děj napinavý a zájímavý, když se celý film, který trvá přes sto minut, odehrává v jedné lokaci. Teď už to vím. Teď už vím, že jsem se hodně spletl! Sice se ve filmu objevuje pár nelogičností, které ale jako diváci musíme přejít, protože všechny tyhle nelogičnosti, jak se ukáže, směřuje právě k napětí a mrazení v zádech, které divák díky atmosféře později pocítí. Jenže když s klidem přejdeme ty menší nelogičnosti, přesto se na nás svalí ty větší nelogičnosti jako například otázka, zda údajně čerstvě oslepená žena, může umět slepá seběhnout po schodech, protože to přesně Audrey Hepburn ve filmu několikrát udělá. Někomu se to může zdát jako prkotina, protože film je sám o sobě kvalitní, ale mě se zdálo, že by neuškodilo kdyby byl Young nebo alespoň scénárista Robert Carrington trochu větší puntičkář či detailista. Podle mě by to jenom přidalo atmosféře filmu, která byla už tak dost hutná. Ovšem, aby to zase nevypadalo, že strašně čile hledám na filmu chyby, to nechci. Na jeho obranu musím říct, že co se týče napětí, pěkně mě film psychicky vydeptal. Opravdu poklona, i když se mi zdálo, že Hepburn někdy ve svém výkonu zakopává, režisér Young to divákovi vynahradí vlastně tím, že od dvacáte minuty je divák prakticky neustále napnut a Carrington zase divákovi znemožňuje se nudit a vůbec celkově vydechnout a to jsem odcenil! Konec je zajímavý a hlavně věrohodný. Hlavní představitelka neporazí hlavního záporáka nějakým nesmyslným činem, ale chytře vymyšleným způsobem. Osobně si myslím, že kdyby měl záporák v závěru neustále navrh a situace by se otočila až na poslední chvíli, byl by závěr lepší, jenže tady má chvíli navrh Arkin a chvíli Hepburn a proto napětí bylo u mne přerušované. Víc jsem měl, abych pravdu přiznal, zatajený dech v průběhu filmu, než na konci. Teď k hercům. Je těžké zahrát slepce a Audrey Hepburn jej zahrala myslím si velmi kvalitně. Oskara bych jí nedal, ale nominace je dle mého názoru zcela na místě. Alan Arkin byl jako záporák vynášen do nebe, ale mě zaujal pouze činy, které jeho postava prováděla. Jestli bych měl říct, kdo se záporáku byl herecky nejlepší, tak to u mě jasně vyhrál Richard Crenna. Ten umí jak diváka, tak Hepburn vyděsit pouze slovy a nemusí vytahovat nůž, a to zde Arkin neumí. Jedním dechem: "Youngovi a Hepburn patří poklona. I když film není bez chybičky, je to rozhodně kvalitní film. Hutná a neustále napínavá atmosféra a Crenna společně s Arkinem to jen potvrzují!" Uberu filmu za malinké nedostatky ve scénáři a v hereckých výkonech a dám, myslím že zcela oprávněných, 80 %.

15. prosince 2009
avatar uživatele
80 %

Na svou dobu vynikající drama, rozhodně zaujme i po těch letech. Světlo a tma jako zbraň. Originální nápad, tedy nápad původně Fredericka Knotta, zde výborně zpracovaný. Alan Arkin zahrál padoucha Roata výborně. A Audrey Hepburn je tu skvělá. A jestli mě sluch nešálí, to by mohl být čtvrttónový klavír, co tam chvílemi hraje. No jestli jo, tak je to úžasný, to se jen tak neslyší.

27. září 2008
avatar uživatele
80 %

Wait

Film mě v televizi nalákal. Audrey Hepburn mám ráda a s filmem, kde hraje, snad nikdy nemůžu šlápnout vedle. Tady se mi líbil i námět, příběh... A taky že jsem se nespletla a nezklamala. Děj je velice promyšlený, nápaditý, není fádní a nudný, atmosféra se nádherně stupňuje záběr od záběru, situaci od situace, pěkně houstne, běhá vám mráz po zádech a jen cítíte tu bezmoc... Audrey zahrála svou roli taky skvěle (o čemž ostatně svědčí i oscarová nominace). Film celkově se mi moc líbil, strávila jsem u něj příjemné a mrazivé dvě hodinky.

29. srpna 2008
avatar uživatele
80 %

Divadlo

Film jsem viděla jak jako film(zhruba půl roku zpět na čt2) a týden potom jako divadelní hru.
Osobně, nedá se to srovnat, nicméně výborný děj

26. října 2007
avatar uživatele
100 %

Skvost!Tenhle film má nápad,spád,skvělé herecké výkony a dusnou atmosféru,která se scénu od scény stupňuje.Audrey Hepburn se role slepé ženy zhostila skvěle.Jiné hodnocení než nejvyšší nemůžu dát.

19. března 2007
avatar uživatele
80 %

Film, který diváka strhne především svou napínavou atmosférou, která vrchovatě graduje v konečném závěru, kdy se i vám zastavuje dech v očekávání, kdo z tohoto kolotoče vyvázne nakonec živ. Čekej do tmy je film, u kterého se nebojím říci, že se v lecčems podobal Hitschcockovým Ptákům - atmosféra by se dala krájet a vše skvěle doplňuje vynikající hudba. Na tomto snímku mně ani tak nezaujal celkový děj jako skvělý výkon hl. představitelky - Audrey Hepburn, která dokázala, že je schopna zahrát téměř kohokoliv - i slepou ženu a myslím si, že oscarová nominace byla skutečně zasloužilá.

18. března 2007
avatar uživatele
100 %

Strhující thriller s nápadem

Strhující thriller s obdivuhodným hereckým výkonem hlavní představitelky. Tady se ukazuje co dokáže skvělý neotřelý nápad (slepá žena) - posune okamžitě film do vyšší roviny. Tvůrci vytěžili maximum a film je vynikající i po čtyřiceti letech.

18. března 2007